ölümden sonra hayat

bu dünyada en altta kalmışlara, tutunamayanlara, kendi zavallı ve boktan hayatlarının hesabını sormamaları için vaadedilmiş büyük ikramiye. yoksul avuntusu.
böyle bir şeyin var olup olmadığı konusunda kimsenin kesin bir bilgisi yok iken bir çok insanın bu dünyada ki bir çok güzellikten uzak kalıp orada rahat ve sonsuz bir hayat sürmeye çalıştıkları (bence) bir düşünce akımı.
enbesilce sadece güdüleriyle yaşayanlara, katil olanlara, hak çiğneyenlere, çok rahat başkasının hakkına tecavüz edenlere, koltuğa geçip para yiyenlere, yapmadım dediği halde yapanlara, üvey evlat muamelesi yapanlara ... vs / vs öncesini binlerce cümleyle doldurmak mümkün/ (ister en zengini ister en fakiri ister siyasetçisi ister din adamı isterse peygamber olsun) bunu neden yaptın diyecek kudretli gücün hesap günüyle başlayan hayattır.
doğumdan önceki hayat gibi olacağını düşünmekteyim. tabi insanın maddi varlığı doğayla bütünleşerek sonsuza kadar ya da bu evren yok olana kadar var olmaya devam edecektir. biyolojik olarak çocuk sahibi olanlar ise genlerini çocuklarına aktardıklarından genetik olarak bir nevi ölümsüz olmuş sayılırlar.
'doğumdan öncesi var mıydı ki ölümden sonrası olsun.' diye düşündüğüm başlık.
bazen neden olmasın diye düşüyorum. olsa bir şey kaybetmeyeceğim olmasa da kaybetmeyecem o yüzden (bkz: koy götüne rahvan gitsin)
iki adam parkta.

1.adam: s.a. hacı abi
2.adam: as. de bana hacı deme. hacı falan değilim ben.

1.adam: tamam da neden ki.
2.adam: benim bir hacı akrabam var. etmediğini bırakmadı bize. anamızı belledi. ben hacı falan değilim. ne çıkıyorsa onlardan çıkıyor.

1.adam: valla dua et ki o akraban hacıymış da sadece ananızı bellemiş. hacı olmasaydı sülalenizi beller üstüne de mum dikerdi.demem o ki sevgili ateizler. dua edinki piyasadaki bu hacıların hocaların az buçuk da olsa allah korkusu var. öyle olduğu halde ortalığın amına koyuyorlar. ya o olmasaydı neler yapabileceklerini düşünün artık. o yüzden oturun kalkın o sevmediğiniz/ inanmadığınız allaha bu hacı hocaları zaptettiği için teşekkür edin. *
kurtcukların ,böceklerin ,solucanların ve diğer tüm toprak altı hayvanlarının midesinde olacağız . daha sonra bitkilerde daha sonra tekrar insanlarda sonra yine bu döngü . (bkz: kısır döngü )
ay aman olmasın; bi de onunla uğraşamam. ölelim bitsin gitsin.
zaten yaşadığımız hayatı tanımlıyor. çünkü çoktan öldük, haberiniz olsun