önce kadın olan sonra lezbiyen olan adam

milliyet'in kafasına yatmamış demek ki, hayretler içine haber yapmış. transseksüel olup aynı zamanda da eşcinsel olan birçok insan tanıyorum. cinsiyet kimliği ile cinsel yönelim birbirinden farklı şeyler sonuçta. trans kadın olup lezbiyen olarak hayatına devam eden, trans erkek olup gay olarak hayatına devam edenler elbette var. tüm trans bireyler heteroseksüel olacak diye bir kaide yok.
"kadın olmak" doğru bir ifade değildir. cinsiyet uyumunu gerçekleştiren bir bireyden bahsetmek doğrudur. "lezbiyen olmak" doğru değildir. cinsel yönelimini yaşayan, açık birinden bahsetmek doğrudur. dolayısıyla başlık sonundaki "adam" ifadesi de doğru değildir. cis bir birey heteroseksüel, eşcinsel olabileceği gibi, trans bir birey heteroseksüel, eşcinsel, biseksüel olabilir.
"kadın olan adam" diye bir ifade içeren transfobik başlık ve haber. bu, erkek atanan bir sürü trans kadını yok sayan bir bakış açısı. kadın kadındır, sonradan kadın olmaz, ameliyat olmadan önce de kadındı, sonra da kadın. çünkü kendisini kadın hissediyor ve cinsiyet kimliği onun nasıl hissettiğiyle alakalı bir durum.
garip hissettirse de birçok örneği var bu durumun.

south park dizisinde de işlenmişti bunun bir örneği: mr garrison. hatta “trans x istanbul” adında bi belgesel var, bulursanız izleyin, orada da vardı böyle bi birey.

insan “hacı madem kadınla (erkekle) sevişecektin, neden kadın (erkek) olmaya çabaladın?” demeden edemiyor. bende yalan yok. homofobik olarak algılamayın bunu. ama anlayamadığım şeylerden biri bu.

benzer durum bazı pornolarda da mevcut. mesela “vajinalı erkekler”. adam basbayağı maskülen falan ama bi bakıyorsun amlı. demekki bazı insanlar onu tercih ediyor ve maskülenliğinden de fedakarlıkta bulunmak istemiyor.

yazdıklarımı da olan bitenleri anlamaya çalışan birinin söyledikleri gibi düşünün. millet nasıl memnunsa öyle yaşar, kimseye lafım yok.
genderfluid olabilir. yani erkektir ama kendini kadın gibi hissediyordur ve kadına yöneliyordur. artık yüzüne erkek maskesi takmaktan sıkılmıştır. benim de böyle bir 'tanıdığım' var.
kadınlardan hoşlanan herkesin kendisini erkek hissetmesi gerekmiyor. bu transfobik olmasının yanında homofobik bir zihiyet aynı zamanda. hem kendini kadın hissediyor hem de kadınla sevişiyor çünkü kendisi bir lez-bi-yen. madem kadınla sevişecektin niye kadın oldun gibi soruları, erkek olup erkeklere de yönelenler kendilerine sorsa ya önce? kimin homoseksüelliği-biseksüelliği daha değerli? trans bir bireyin homoseksüelliği-biseksüelliği trans olmayanlardan daha mı değerli? la havle...

"madem kadınlardan hoşlanıyor, boşu boşuna ne uğraşıyor kadın olmaya" gibi mi düşünülüyor gerçekten? kadın erkekle olur, erkek kadınla olur mu diyoruz? bu mudur gerçekten? trans bir lezbiyenin ilişkilerinde, eğer bedensel süreçlerden geçmemişse, en büyük sorunlardan biri kadın partnerleri tarafından erkek varsayılmak, erkek kabul edilmek olabilir. kadınlardan hoşlanıyordur ama o kadınların onu kadın olarak görmesini istiyordur mesela? olamaz mı? illa kadınlardan bir erkek olduğu varsayılarak mı hoşlanması gerekir? heteroseksizm insanların yüreğine kadar işleyince kurtulmak pek mümkün olmuyor demek ki. hatta böyle zihniyetlerin kendi erkek erkeğe ilişkilerine yönelik de heteroseksist olmaları, hemcinsiyle birlikte oluyorsa bu ilişki biçimine aynı nefreti, homofobiyi yansıtmaları, biseksüelse eğer karşı cinse karşı daha insani(dolayısıyla çifte standartlı) davranmaları muhtemel. çünkü belli ki anormal gördüğü bir şeyi yapıyor, belli ki hemcinsi partnerlerine de anormal oldukları hissiyatını dayatıyor. geçmiş olsun, el fatiha.
*buraya isteyen istediğini yapar size ne konulu entry yerleştirin*