orphan

2009 yapımı kendini izleten bir gerilim filmi. konusunu kısaca geçmek gerekirse; doğmamış çocuklarını trajik bir şekilde kaybeden çiftin hem evlilikleri kötü geçmektedir hem de kadının psikolojisini olumsuz etkilemiştir. bunların üzerine çiftimiz 2 çocukları olmasına rağmen bir çocuk evlat edinmek isterler. yetimhaneden esther adında bir kızı evlat edinirler. esther diğer çocuklara göre daha akıllı, daha olgun düşünebilen ve daha yeteneklidir. ancak esther de bir gariplik vardır. film türkçeye evdeki yabancı olarak çevrilmiştir.
türkçesi " öksüz, yetim " demek olan ingilizce bir kelimedir.
orijinal adı orphan olan "acıma yetime döner koyar götüne" temalı şu anda starda oynayan film. değişik bir gerilim filmidir, izlemeniz tavsiye edilir, en azından uzun süredir izlemediğiniz orijinallikte bir film, korkutma sahneleri ve orijinal sonu klişelerle mahvedilse de ana konu itibariyle gerçekten değişik ve güzel.
filmin sonuna doğru kendimi odadaki şamdanlardan birine yapışık halde bulmama sebeb olan film. anneme tvyi parçalanmış halde bulmadığı için şükretmesi gerektiğini söylemiştim. ne biçim şey o kız ya..
zamanında bende bilmiş çocuk fobisi oluşturmuş film. insanları yetimhaneden çocuk evlat edinme fikrinden yüksek ivmeyle uzaklaştırmıştır.
içinin nobranlığı yüzüne vurmuş pislik karı. küfür ede ede bi hal olmuştum izlerken.
izlenmesi gerek gerilim filmleri listesinde, üst sıralara koşabilecek bir film, ben seni gidi küçük kaltak sayıklamaları ile izlemiştim.
yetimhaneden çocuk edinme gibi bir fikri olan insanların izlememesi gereken bir film. neredeyse sabaha kadar battaniyemin ardında birilerinin beni izlediğini sanıp üç buçuk atmıştım. aklı başında izlediğim ilk korku filmidir ayrıca. gerilim filmi demek daha doğru tabi. neyse.

(bkz: gerilim filmi-korku filmi)
beğenerek izlemiş olduğum bir gerilim filmi..

spoiler
*
spoiler
belki --- spoiler --- belki değil


plot twist delisi olaraktan çokta sevmediğim filmdir. klişe ani ses efektleriyle korkutma ve amk ölmek bilmeyen karakter.

--- spoiler ---almancası das waisenkind olan ingilizce kelimedir. aynı zamanda hbo da oynayan orphan black adlı güzel bir bilim-kurgu dizisi vardır.