queer tahayyül

sibel yardımcı ve özlem güçlü tarafından yazılan derleme kitaptır. kitap arkası/tanıtım yazısı alıntıdır:

" queer kelimesi türkçede garip, tuhaf, yamuk gibi anlamlara geliyor. bunun yanı sıra argoda "ibne" demek. queer kuramının merkezinde de acayip, tuhaf, yamuk, anormal, iğrenç, aşağılık olana; normatif alanın dışında kalana; bu alanın dışında bırakılana; normu ihlal edene bir gönderme ve bu "kötüyü", "anormali" yeniden anlamlandırma imkanı yatıyor.
önemli olan, queer kuramını lgbt'lere özgü bir kimlik politikası olarak okuma tuzağına düşmemektir - en azından bizim tercih ettiğimiz queer okuması buna direnmekte, daha ziyade bir kimliksizleşme önerisi olarak ortaya çıkmaktadır. "normali", normalliği kuran normların kuruluş ve işleyiş yapısını sorgularken amacı kenarda kalanın merkeze çağrılması değil, bizzat merkezin darmaduman edilmesidir.
biz bu derlemede biraraya getirdiğimiz metinlerin seçiminde, bu "kimliksizleşme" vurgusunu; hem de konu çeşitliliğini yansıtmaya çalıştık. bu sırada, alanda öne çıkan isimleri okuyucuyla tanıştırmayı amaçladık. bu vesileyle karşılaşmanın yabancı literatüre erişimi olmayan okuyucular için heyecan verici olmasını umuyoruz."
muhtemelen perşembe günü elime geçecek olan kitaptır. kargoların insafına kalmış olmayı hatırlatsa da heyecanla bekliyorum.
queer teoriye dair derleme yazılardan oluşan sibel yardımcı ve özlem güçlü'nün hazırladığı kitap. fırsat bulup okumak için sabırsızlanıyorum.
okunması zor bir kitap olduğunu düşünüyorum. queer teoriye ya da butler'a biraz hakim değilseniz kitap içerisindeki birçok kelime size bir anlam ifade etse de aslında etmemiş olacaktır *, fakat alanında en temel türkçe kaynaklardan biri.