ramazan topu

yakınınızda patlatılıyorsa salise içinde imana getiren nesne.

aynı zamanda bir sesleniş.

(bkz: "la ramazan topu gel buraya.")
ramazana denk gelme gafletinde bulunan onur yürüyüşüyle ilgili dile gelen '' fatih sultan mehmet bile istanbulu fethederken bu kadar top kullanmadı '' ifadesinden de anlaşılacağı üzere onur yürüyüşünün homofobik cephede yarattığı etkidir. bu düşünce ve kendini ifade etme amaçlı toplu şiddet gösterisine polisler de gaz ve suyla karşılık vermişlerdir. bu da islamiyetin meşhur hoşgörüsünden ramazanda da istifade etmek isteyen ve bu doğrultuda gülsuyuna boğulmak isteyen lgbtileri şaşırtmıştır.
ramazan davulu gibi devrine göre kullanılmayan sistemlerden biri. hani belki teknolojinin uğramadığı, ulaşımın sağlanamadığı bir yerde ihtiyaç dahilinde kullanırsın ama zonguldakta nedense deprem oluyor hissi yaratarak halen kullanıldığına anlam vermek güç. hadi buna yıllardır alışkınım diyelim de ya bayram sabahı top sesleriyle sarsılarak uyanmak. belki en az on kere atılması ve onu takip eden silah sesleri. herkes bayram sabahı erkenden uyanmak zorunda mı, uyanacak olan da yataktan fırlatılmak durumunda mı. bunun hastası var, yaşlısı var, bayramla ilişkisi olmayanı var, ilişkisi olup da saatini kurarak uyanacak olanı. gelenekleri yaşatmak ayrı şey, ihtiyaca göre günümüze uyarlamak ayrı.
201 yıllık gelenekmiş ve bu sene de sultanahmet meydanında askerler tarafından icra edilmiş.
geçen sene de yapılmış sanırım. bu mışlar mişler bitmez. başımızdakiler her şeyi daha iyi bildikleri için insan ne diyeceğini şaşırıyor.
fakat benim bildiğim bu top ezanla birlikte patlar. bu seneki top, ezan bayağı bir okunmaya başladıktan sonra patladı.
22 yıllık hayatımda , o kadar şehir gezmeme rağmen varlığını rast gelmediğim , yalnızca reklam filmlerinde karşıma çıkan top türü .