şeytan

eğer adem havva hikayesi doğruysa, ben şeytanı destekliyorum, kışkırtılmıştır, insanlara zarar vermez.
şeytana inanan insanlar şeytan adına zarar verir, herkese göre kendi gibi düşünmeyen kendi gibi olmayan fikirler şeytancadır.
melek değildir.meleklerden üstün tarafı iradesinin mevcut olmasıdır.tercihini kötü yönde kullanmıştır.
egonun ve kibrin ilk temsilcisidir.
günah işlerken suçu sürekli üzerine attığımız varlık.
müslümanlık'taki şeytan kavramı: iblis'in kovulduktan sonraki adı.bencilliğiyle allah'ın sevgisini paylaşamayıp, inananları küfre sürükleyen,onları yoldan çıkarmaya ant içmiş hilebaz karakterdedir. aslında bu salt kötü bir karakter değildir aksine müminlerin imanlarını sınayan ve güçlendiren yönüyle imanın bir parçasıdır.

hıristiyanlık'taki şeytan kavramı: satanizm'deki şeytan kavramına en yakın olan şeytan karakteridir. nedeni ise; öyle güçlü tasvir edilir ki, cehennem onun krallığıdır, ölüm ve kahır getiren, insanları saptırmaktan daha çok onları yok eden korkunç bir varlık gibi gösterilmesidir. bunun sebebi ise, avrupa'da hıristiyanlık yeni yeni yayılırken insanların eski pagan inançlara dönmemesi için kilisenin ayakta kalma mücadelesidir. buna en iyi örnek sabah yıldızı olarak nitelendirilen,ışık getiren anlamındaki roma tanrısı lucifer'dir.

yahudilik'teki şeytan kavramı:müslümanlık yada hıristiyanlık'taki gibi kişileşmiş bir şeytan kavramı tevrat'da geçmez. yahudiler için bu konu pek berrak değildir. tekvin bölümünde adem ve havva'nın cennetten kovulmasında şeytandan bahsedilmez, bunun yerine yılandan bahsedilir. buna rağmen tevrat'da bir çok demon ismi zikredilir.
ateizm inancını şeytana tapmak olarak bilen cahil inançlı insanlara "canım şeytana inanan sensin ben değil" diye adını geçirdiğim bana göre var olmayan metafizik varlıktır kendileri.
(bkz: adnan oktarın bence satanizm de bir ateizm felsefesidir demesi gibi )
atalarımızın biricik günah keçisi ve kendini aklama bahanesi!
pek de zekice değil aslında... tipik olarak, çocukça bir icat!
ruhu şad olasıca tevfik fikret: beşerin böyle delaletleri var, putunu kendi yapar kendi tapar!
belki de uydurdugumuz bir seye verdigimiz isim kim bilir ...
en sevdiğim varlık. öğretmenimdir.
spirituelsatanizm.org
linçleri bi' kaba koyun; sonra yerim.
faust un kuyusunu kazan varlık. aynı zamanda kendisi de bilge kişidir. en azından bir isyanı ve bir amacı olan ve diğerlerinden onu ayıran bir mantığa sahiptir.
aynı zamansa tanrının en büyük kuludur. kim bilir belki tanrıyı hepimizden çok sevdiği içindir bize garezi.
şeytanı anlamak zordur. iki tarafı keskin bir bıçak misali.
hep yanımda. en sevdiğim. çalkantılı bir ilişkimiz var, ama yatağımda hep ona yer ayırırım. o benim şeytanım.
evren yaratılmadan varolan.
histerik memnuniyetsizliklerle donatılan.
bir şeylere kırgın olduğu kesin.
kutsal metinlere göre, tanrı, topraktan yarattığı adem'e şeytan ve tüm meleklerin secde etmesini emreder. fakat şeytan, cennetten kovulmayı göze alıp, tanrının buyruğuna karşı gelmiştir. koşulsuz teslimiyeti reddedip, sorgulamayı, düşünmeyi, karşılaştırmayı seçip, inandığı doğruların peşinden gitmesi sebebiyle, her düşündüğümde hayranlık duyduğum karakter.
şeytan bir devrimcidir ve kesinlikle reformist değildir.
kesinlikle haklı olan taraftır.

çamurdan oluşan bir varlık yaratıp süretini üflediğin kutsal bir varlığa buna secde etmesini istemek zaten mantıksız. n'apsın bu şeytan tabiyatına aykırı mı davransın?
hayır madem isyan edeceğini biliyordun sevgili yaradan neden yarattın o zaman bu ateşten varlığı.

haklı direnişinin arkasındayım şeytan. bir de insan oğlunun riyakarlığının, yediği tüm bokların buna atılması ayri bir üzücü nokta.
gel sarılalım ulan.
  • /
  • 2