sezen aksu

bir kaç kişi var. minnet borcum olan. benim anlatamadığım daha doğrusu anlatmaya beceremediğim yaşanmışlıklarımı yazıp söylediği için. git dediği, gitme kal dediği için, beni unutma dediği için, nerede bende o yürek yardan cayacak dediği için, silinsin izim hiçliğim sokakta kalsın dediği için. ben sende tutuklu kaldım dediği için. herkes tepeden tırnağa yaralı dediği için. beni-bizi anlattığı için, ağlattığı için. borcum var sana sezen aksu.
bir zamanlar klanı ile mutlu mesut yaşayan ve efsane şarkılar ve şarkıcılar üreten kişi.
ayık kafayla bu şarkıları kimse yazamaz.
git git git gitme dur ne olursun. gitme kal yalan söyledim. doğru değil ayrılığa daha hiç hazır değilim. aramızda yaşanacak yarım kalan bir şeyler var gitme dur daha şimdiden deliler gibi özledim. nasıl sözler lan bunlar. insanın aklını yemiş olması ya da kafasının güzel olması lazım.
efsanesin ama evet demeyecektin.
yıllar önce kayda alınmış atina konserini pek sevdim. ağızda cuğaraa, hafiften sirtaki, canlı performans dediğin beyleee olur der gibi.

...
aşkım da değişebilir gerçeklerim de
pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı
yan gelmişim diz boyu sulara
hepinize iyi niyetle gülümsüyorum
hiçbirinizle dövüşemem
benim bir gizli bildiğim var
sizin alınız al inandım
morunuz mor inandım
ben tam kendime göre
ben tam dünyaya göre
ama sizin adınız ne
benim dengemi bozmayınız.

gençlikte dolgun dudağın seksi,yaşlılıkta aynı dolgun dudağın yer çekimine karşı koyulamayacağının canlı kanıtıdır.
aşık olmayan şarkılarını tam hissedemez. her zaman dinlemek istemiyorum çünkü şarkıları hüzünlü. eğer modunuz düşükse sezen aksuyu hiç tavsiye etmem çünkü insanı daha beter yapıyor. sezen aksuyu tam hissedebilmek için aşık olmanız ve yarım kalmışlıklar olması gerekiyor. işte o zaman bu mükemmel sesin ne demek istediğini anlayabilirsiniz.
müzik için doğmuş. bir çok kişinin ilk sırasında olan müzik kraliçesi, minik serçesi.
türk müziğinin tanrıçası
türkiyede müziğin tanrıçası 90lar ve öncesinde hep hit olan şarkıları ya kendisi yapmış ya da onun elinden geçmiştir. yerinde de olmak istemezdim tüm dostları ve sevgilileri vefat etmiş. gerçekten zor olmalı onun için aysel onno meral uzay... tanrının her günü sesini duymadan geçirmediğim kraliçe
spod'un kuruluş 1. yılı vesilesiyle "nefesim yettiği sürece, bu ayrımcılığın, bu türcülüğün, bu kendine benzemeyeni yok sayma ve yok etme zalimliğinin karşısında; yaşam hakkı engellenenlerin yanında yer alacağım. bütün kalbimle ve ümidimle..." mesajını yazmış müziğin tanrıçası.
http://www.radikal.com.tr/kultur/sezeni_...

eksi verileceğini bile bile bunu paylaşmayı görev biliyorum.
benim için: akil insan.
türk pop müziği diye bir müzik türünün var olmasını sağlayan üstad. sadece yazdığı, bestelediği, söylediği, başka sanatçılara verdiği şarkılarla değil müzik piyasasına kazandırdığı isimlerle de müzik piyasasını ayakta tutmayı başarmıştır. o isimlerden bazılar:

(bkz: levent yüksel)
(bkz: sertab erener)
(bkz: aşkın nur yengi)
(bkz: ışın karaca)
(bkz: hande yener)
(bkz: yıldız tilbe)
(bkz: harun kolçak)
bi an düşündüm de, eğer sezen aksu olmasaydı ben nasıl aşık olurdum acaba... kulağa garip geliyor ancak demek istediğim okulda - evde öğretilmeyen aşkın duyguların ifade edilişini bu kadıncağızdan öğrendim. türkiye'de çok insana aşkın hallerini öğrettin, aşık olunacak insanlar yarattın varolasın! gönlüne ve diline sağlık güzel serçe...

şu sıralar gizli aşk adlı şahikasını katık ediyorum gözyaşlarıma...

"uyan ey sırrım uyan!bu güneş bizi ele veriyor."
başlığı her gördüğümde şu performansı açıp dinlerim.


hepinize iyi niyetle gülümsüyorum
hiçbirinizle dövüşemem.
saba tümer 'in programına katılmış ve arkasındaki harika müzisyenlerle adeta bir konser veren müthiş kadın. zaten çok severdim ama bazı şarkılarını ilk defa duydum.
ba-yıl-dım.
kendisine şaka yapılmış vakt-i zamanında. gıkını çıkarmamış. ne güzel kadınsın sen...

sarı odalar parçasındaki 24 ve 43 saniyeler arasındaki duyduğum o ud sesi ile beni benden alıp uzaklara daldıran, alırım başımı giderim efeler gibi heeey diyerek rest i çeken hatun.
seviyorum kendisini.
  • /
  • 2