sivas kangal

müthiş bir dövüş ve kavga yeteneği vardır. bir vahşi kurt ile kolaylıkla baş edebilir. inanılmaz evrilmiş saf bir köpek türüdür.. yeri geldiğinde on binlerce dolara satılmaktadır.
en asil ırklardan birisidir. dedikodulara göre afrikada sürüleri çitalara karşı koruyormuş.
world of warcraft oynayanlar bilir orda petler var biniyorsun üstüne gezdiriyor daha hızlı yürüyorsun falan. aha bu sivas kangalları da aynen öyle. beni falan çeker hayvancık zaten bi dikildiklerinde boyları 2 metreye kadar çıkıyormuş.
sivasın yöresel sucuğu, kangal sucuğudur, olmayabilirde.
"ayıboğan" ve "kurt boğan" denilen iki ayrı türü vardır ve sadece kurtboğan türü kurtlarla mücadele etme cesaretine ve yeteneğine sahiptir. kurt boğanlar ayıboğanlara göre daha ince ve atletik yapılı, aşil tendonu yere yakın ve tavşan ayak denilen ayak yapısına sahiptir. sahibine ve sürüye karşı son derece korumacı, yabancılara karşı tedbirlidir. yaklaşmakta olan bir insanın kişilik ve karakter tahlilini yüz metre uzaktan bile yapıp reaksiyon verir.
diğer köpekleri, ortalama 150 kelimelik hafızasıyla zekası,boy pos endam ve kas yapısıyla vücudu, boğaç sesi ve atılganlığıyla cesareti bakımından imrendiren,13 sene birlikte yaşadığım arka ayakları felç olduktan sonra yemek yemeyi red ederek intihar yoluyla ölmeyi yeğleyen gururlu köpek.. *
daha henüz enik iken alınan ve bir bacağı kırık olan, doktorların iğne ile öldürmeye karar verdiği anda eve alınan ve kemik kaynatarak binbir özenle ayağı iyileştirilen, doktorların bile inanamadığı normal bir şekilde koşmaya başlayan köpek cinsi
"köpekler, neandertal çağlarda insanları ısıtıp, hayatta kalmalarına yardımcı oldular."

o zamanlarda insanlar arpadan yaptıklarını içti... yani içki ile hayatta kaldılar.

evet.

not: ilgilenene adı geçen araştırmanın linki yollanır.
davarın * başında çobanı yok ise davarın yanına yapancı kimseyi sokmayan harika yaratıklar. çoban evden kilometrelerce uzakta olsa bile boynuna taktığınız, çobanın yemeğini dağlarda bir yerde çobanı bulup yemeğini teslim eden köpeklerdir.