the hobbit an unexpected journey

14 aralıkta ülkemizde vizyona girecek olan, the lord of the rings serisiyle tolkien'in kitaplarını harika bir şekilde sinemaya uyarlayan yeni peter jackson filmi. sinema biletlerini erkenden almakta fayda var.
yüzüklerin efendisi nden sonra bu film ortalığı yıkacaktır düşüncesindeyim.

(bkz: hobbit beklenmedik yolculuk)
yüzüklerin efendisi bilbo'nun yolu.
lotr kaç kere seyrettim bilmiyorum. ilk filmi 4, ikinci ve üçüncüyü 3 er kez sinemada izledim. sonrasında sayısız kere dvd de seyrettim. sonra genişletilmiş versiyonlarını buldum. onları da defalarca izledim. hiç sıkılmadım. şimdi orta dünyayı özlemişim zaten, heyecanla bekliyorum. tek derdim eğer yanlış haberdar edilmemiş isem 3 parçaya bölünmüş. biraz abartılı geldi bana ama bakalım. p.jackson işini iyi yapar.
geçtiğimiz cuma günü vizyona giren film. lotr filmlerini izledim. pek birşey hatırlamıyorum ama etkilendiğimi, yaratılan dünyayı sevdiğimi söyleyebilirim ama dediğim gibi pekte bir şey hatırlamıyorum... yurtta kaldığım o sıkıcı zamanlarda bilmem kaç güne bölerek izlemiştim seriyi sıkıntım geçsin diye. bu filmi de çok merak ediyorum ama olayları anlamamaktan korkuyorum önceki seriyi tam dikkat izlemediğim için.. ama gidicek birini bulursam gidip seyredicem büyük ihtimalle.
bugün seyrettim. pazartesi olmasına rağmen salon neredeyse tamamen doluydu. tekrar orta dünyaya dönmek çok keyifliydi. eski dostları görmüş gibi oldum. öte yandan. kardeşim çok uzun işte. 3 saat. 3d olması dezavantaj olmuş, yoruyor insanı. tek şikayetim uzun olması oldu. yeterli bir final yapılmış. mekanlar muhteşem. kamera açıları muhteşem. olayların ilerlemesi bana yüzük kardeşliğini anımsattı. dağ kıyısında ki olaylar, dağın altında ki kaçış gibi.
ek: bilbonun evinde thorin in söylediği ve sonradan diğerlerinin eklendiği şarkı muazzamdı.
yıllardır beklediğim ve pazartesi kavuştuyum film . oyunculuk süperdi . özellikle bilboyu oynayan hakkını vermiş . beklentiyi altta tutmaktan olacak gerçekten güzeldi . kitaba bağlılığı , birçok yerde lotrla örtüşmesi v.s peter jackson hakkındaki düşüncelerimizi boşa çıkartmadı.
film bana 90 dakika gibi geldi ama 3d olmasını bende sevmedim .
kitabı okumadığım için senaryoya bir şeyler söylemem pek sağlıklı olmayacağından tek düşüncem çok güzel kurgu ve görüntülerle orta dünyanın ortasında hissediyorsunuz kendinizi. 3cü haftasına girmesine rağmen son seansta bile hala solonu doldurabiliyor film. cate blanchett hala ne güzelmiş dedirtti ayrıcana.
kendime yakın bulduğumdan mıdır nedir her zaman bir dwarf hayranı olduğumdan bana inanılmaz güzel gelen filmdir.kaç senedir orta dünya yüzü görmüyoruz zaten özlemiştik.heyecanla the hobbit the desolation of smaug u beklemek düşer bizlere.zaten tadı damağımızda kaldı.
filme gidilen adamın bikaç gün sonra sizden hoşlandığını açıklamasının bile filmin güzelliğine gölge düşürememiş olması.ikincisini merakla bekliyoruz.
yaptığı 1 milyar dolarlık hasılatla, dünya'nın gelmiş geçmiş en iyi hasılat yapmış 15 filmi arasına girmiş olan film.
türkiye'de neden gösterimde çok kısa bir süre kaldığını hala anlayabilmiş değilim.
öyle bir gaza getirir ki insanı.. ortadünya akar.. hatta inanmayabilirsiniz ama şunu anlatayım: hobbit`i bir arkadaşla izledik, gece üç gibi bitti. çıktık sinemadan, aldık biralarımızı ve muğla`da bir dağa çıktık. uzun süre tırmanıp gezdikten sonra yamaçta küçük bir oyuk bulduk. içeriye zar zor girdik ve bambaşka bir dünya! elimizde el feneri ilerledik, ilerledikçe şaşkınlığımız arttı. tapınak benzeri bir yapı, mezarlık, ilginç bir aydınlatma sistemi... şu an bizden başka kimsenin orayı keşfetmediğini umarak sık sık gidiyoruz.
bambaşka bir dünya bizim için. sevgiler.