the sims 4

ea games'in maxis ile tekrardan birleşerek 2 eylül'de piyasaya süreceği, en son oyunu.

bilgisayarda pek oyun oynamayan biri olarak tek bağımlılığım sims oldu. bazen fark etmeden, 6-7 saat oynadığım yaz günleri olmadı değil. o grafiklerine yandığımın, 3 öpüşmede bebek doğan sims 1'den abuk subuk ek paketli sims 3'e kadar hepsini sonuna kadar oynadım. tam da son 1 yıldır bıkmışken ea games'te benimle aynı şekilde düşünmüş ya da bakmışlar 5 yıldır biz bu insanları türlü türlü sims 2 ek paketlerini 3'e çevirerek yiyoruz e artık yeni bi oyun yaratalım demişler, iyi de yapmışlar. 1 sene önce çok kısa bir bildiri ile yepyeni, çok daha gerçekliğe sahip bir oyun yaratılacağı ve bunun tamamen yeni bir oyun olacağı bilgisi yayınlandı. ufak tefek bilgiler, sneak peek fotoğraflarla ekran başlarında çıldırttılar bizi ancak artık bekleyiş bitti.

ea games'in the sims 4 ile yapmak istediği şey, oyunu bir kademe daha ileri götürüp olabildiğince gerçekçi, duygulara dayalı bir oyun yaratmaya çalışmak. özellikle oyunda sims 3'deki moodletler yine varken simlerin ruh halleri de, yaptığı aktiviteler vs ile artıp-azalacak, aslında sims 3'te kolaylaştırılan oyun bir anlamda biraz ortalanmaya çalışılmış. özel oyunculara oyunun create a sim demosu bir ay önce gönderildi, birkaç gün önce ise bütün sims severlerin beğenisine sunuldu.

tasarımcılar oyunda olabildiğince gerçekçi, daha doğrusu kişiselleştirilebilmeye önem vermiş. bunun en büyük göstergesi de, sims oyunlarında en çok beklenen, tanrıcılık edasıyla simlerin orasıyla burasıyla dilediğiniz gibi oynayabilmeniz. cas ekranından görülen, artık simleri hamur yoğurur gibi kocaman memeli, ince belli ama kim kardashian popolu veya dilediğiniz gibi yaratabilmeniz. bu anlamda oyun gerçekten işi ileriye götürmüş. ayrıca 4 gb ram ve havalandırmaya rağmen sims 3'ün cas ekranını atan laptobum demo için kusursuz çalıştı diyebilirim. bütün oyuncular sistem gereksinimlerinden şikayetçi idi ve ea games'de bunun farkına varmış ki olabildiğince bu konu üzerine çalışmışlar diye düşünüyorum.

ancak oyunun eksileri de hayli fazla. oyunun cas demosundan görünen en büyük eksisi, sims 3 ile oyuna katılan create a style olayının kalkmış olduğu. yani siz istediğiniz objeyi, kıyafeti istediğiniz renk/desen vs ile şekillendirebilirken sims 4 ile bu özgürlük elinizden alınmış. cas ekranındaki kıyafetler base game'e göre ortalamanın üstünde ancak ne yazık ki hepsinde 6-7 renk seçeneği ile insanın şevkini kırar nitelikte. birçok kişi bunun beta olması sebebiyle eklenebileceğini düşünürlen şurada kısa bir süre kala bunun ekleneceğini düşünmüyorum açıkcası ea games gibi ek paketlerle bizi süründen bir şirketten. oyunun ikinci bir eksisi, toddlerlar ve havuzların oyunda olmaması-tahminen bu da bir ek paket stratejisi. üçüncü olarak, oyunda gerçekçilik adı altına simlerin saçları uzaması, rüzgarda oynaması vs gibi daha realistik ögeler olacağı açıklanmışken ne yazık ki böyle bir özellik yok. her ne kadar simler sims 3ten daha iyi gözükse de, aslında biraz da comic formatında, çizgi romandan fırlamış gibiler. oyunun bir başka ve bence en büyük eksilerinden biri ise oyunun türkiye fiyatı. sims 3'ün bütün ek paketlerini pintilik yapmada orijinal alan biri olarak oyunun 153,180 ve 270 tl gibi üç farklı edition fiyatıyla sunulması bana hayli fazla geldi. evet, bu bir base game ancak 153 tl bile normalde 80tlyi geçmeyen sims oyunları için hayli fazla. bu fiyat abd fiyatı tl'ye çevrilerek de hesaplanıyor olsa, yine de fazla diye düşünüyorum.

oyunun piyasaya çıkış tarihi 2 eylül 2014 olarak duyuruldu, türkiye sürümü hakkında bir bilgim yokken d&r'in sitesinde 5 eylül'de erken sipariş yapılabileceği bilgisi yer almakta. oyunun piyasaya çıkmasıyla objeler, getirilen yenilikler ile geneli hakkında bir fikir elde edinebileceğiz ancak şahsi görüşüm her base game'in yavan olduğu ve bu kadar kısıtlama ile oyunun yine büyük bir başarı elde edeceği kesin de olsa oyunseverleri tatmin etmeyeceği.

create a sim trailer'ı:
saat kaç oldu hala oynuyorum çok beğendim birde hayallerim gerçek oldu adeta...
(bkz: abi hayalimdeki herkes burda)
(bkz: asosyal olmak)
(bkz: istenilen hayatı simste oynamak)
yazın başlayıp eski anılarımı canlandıracağım harika bir yaşam simülatörü. saatlerinizi, günlerinizi yiyebilen efsane bir serinin dördüncüsü. the sims 2'deki ailemi yangında kaybetmemin ardından 3'ü oynamamıştım pek. o aileyi geri döndürmeyi planlıyorum şimdi.
not: bu sefer kararlıyım, beğenmediğim bir karakteri tek kareli kapısız bir odaya kapatıp ölmesini beklemeyeceğim. küçükken caniymişim be.
hiçbir zaman the sims 3 gibi olamayacak oyundur. evet onun kadar kasıp, bilgisayarı yakamaz; ama onun nerdeyse sınırsız dünyasına erişemez. hele ki bu kasaba sisteminin eskiye dönmesinden sonra hiç mi hiç, zirveye çıkamayacaktır... tek artısı daha yumuşak görüntüler ve daha kolay inşa edilebilir olmasıdır. gerçi onda da oldukça eksikler ve kısıtlamalar vardır. bana göre oldukça faildir. ayrıca "origins" özelliği yüzüne doğru düzgün korsan oynanmıyor, üzücü. o kadar parayı haketmiyor oluşu da başka bir konu.
yeni oynamaya başladım, aman tanrım çok şirin. hayalimdeki beyi tasarladıktan sonra yetişken olmadığı için yanına bir adet baba da yapmak zorunda kaldım çünkü oyun ergenlerin bir başına büyümesine izin vermiyor. neyse, birbiriyle alakalı iki karakter yaratırken genleri karıştırma özelliği güzel olmuş, oğlu kadar seksi bir baba oldu. şimdi bunlara woohoo yaptırmak için uğraşacağım keh keh.
son reklamı cats & dogs'da eşcinsel bir çifte de yer vermişler.

https://asdi-lgbti.com/2017/09/23/the-si...
sonunda 7 ek paket ve 2 güncelleme eklentisi ile oyun başında yerimi aldım.saatlerdir oynuyorum saatlerce de oynayacağım. cats&dogs , city living, fitness stuff, get to work, get together, parenthood, toddlers stuff ve vampir - toddlers güncellemeleri ile zaman nasıl geçiyor hiç anlamıyorum kendimi normal yaşantıdan koparıp yine sims evrenine kilitledim.
seasons dlc'sini 4 yıllık bir bekleyişten sonra yayınlayacak olan oyundur, sanırım paraları filan bitti de bu son zamanlarda fanlarına kulak vermeye başladılar