troll

sözlükleri karıştırmak, sözlükleri canlandırmak, sözlük insanlarını sinirlendirmek için yazılarında sivri cümleler kurmayı seven yazar tipidir. isyancı ve ortamda aykırı görüş belirtmeyi severler. birileri için çok değerli yada duygusal olan konularda tam tersine soguk espriler de yapabilirler. bir çok sözlükte çok sayıda bulunur. pek siklenmemesi gereken tiplerdir.
gerçek hayatta sesli düşünmeye cesaret edemediklerini kaleme alan sözlük yazarı türü. aslında hepimiz burayı rahatlamak, kendimizi ifade etmek için özgürce kullanıyoruz ve kavramların içini kendimizce dolduruyoruz. trollerse özenle seçtikleri kavramların içini boşaltıyorlar.
her sözlük için gereklidir. sözlüğe can verirler. ben severim trolleri.
harry potter ve yüzüklerin efendisi gibi kült olarak nitelendirilebilecek kitaplarda da bahsedilen dağlarda yaşayan, iri yarı, azıcık salak ama ürkütücü yaratıklar
lord of the rings (yüzüklesin efendisi) üçlemesindeki ırklardan biri. orta dünyada yaşarlar ve kötü ırklardan biridirler.
bazıları da vardır, bulunduğu ortamı o ortamdayken kötüler.

örneğin ayı sözlüğü ayı sözlükte kötülemek gibi. bi git yahu, buna müsaade edileceğini mi sanıyorsun? buraya ne kattın, ne destek verdin de üzerine karalamalar peşindesin? o durumlarda senin "tanım"ını, sözlük formatına uygunluğunu kim siker?
bir de balık tutmakta kullanılan bir şey olduğundan şüpheleniyorum. sağda solda yazıyorlar "trolle avlanan bişeler bişeler".
bazen faydalı olabilirler.yazarlar lan şuna öyle bir geçireyim de sussun tarzında,kendilerini aşan,zeka dolu,edebi yönü yüksek entriler girerler.

optimist yorum farkı *
sözlüklerin vazgeçilmez unsurları. kimi zaman gerizekalı mıknatısı görevi görürken kimi zaman facia politik söylemleriyle insanları çileden çıkarma görevi üstlenirler. ekşisözlük bir dönem bunlar yüzünden okunmaz hale gelmişti. çok azı güldürür, çoğu sinirlendirir. beni de düşürdükleri oluyor...


(bkz: recep tayyip erdoğan)
bir dönemler rengarenk saçları, koca koca gözleri ile elimizden düşürmediğimiz sevimsiz oyuncak.


twitter'da, facebook'ta ve sair sosyal paylaşım mecralarında gerçek kimliğini gizleyen, ortaya farazi vakalar sunarak sık sık vukuata yol açan arızalı kişilik.

birden fazla hesap açarak kendi asıl hesabını beslediği; sık sık onaylanmış hesaplara saldırdığı da olur. sevilmez, sevilemez.
orta dünya karakteri tam olarak şöyle birşey

internet trolünün vesikalık fotosu ise şudur
sosyal medya da beğenmediği insanları yaftalamanın en basit yolu olan söylem
dünya gezegenin de insan kökenli troller iki ırka ayrılır.

1-zeki olanları alay yoluyla insanları kabul edemedikleri gerçekleri anlatır. kimisi ''rörörörö'' gibi tepkiler verirken kimisi gerçekten ''adam sataşıyor ama hakkaten ya yanlışsak'' der.

2-bir tanesinin ise amacı gerçekten insanlara duygusal zarar vermektir.
sözlükte şu tabirden içim bayıldı yeminle..
eğer girdiğiniz sitelerde ya da var olduğunuz ortamlarda bunlardan varsa ve bunlar "normal bir insan" muamelesi görüyorsa, derhal o ortamı terk edin. çünkü saçma sapan şeyler söylediklerinde küfür etmeniz üzerine siz ortamdan uzaklaştırılacaksınız ve bu sizi çok rahatsız edecek. sevdiğiniz kişilerden de nefret edebilirsiniz bu nedenle.
"eğer bir tartışma, yeteri kadar süre devam ettirilirse, mutlaka taraflardan birisi diğerine troll demeye başlayacaktır."
  • /
  • 2