world of warcraft

naxxramas gibi muhteşem bir dungeonı patch ile yayınlayıp, kısa bir süre sonra burning crusade ek paketini yayınlamak suretiyle bir kere sıçmış ve birdaha asla tam anlamıyla toparlayamamış olan, battle net avrupa serverlarından dunemaul serverında ilk çıkış tarihinden itibaren 1yıl oncesine kadar aralıksız oynadığım efsaneler efsanesi oyun.. biz hardcore oyuncular her zaman bu oyunu zor ve eğlenceli ilk zamanlarında "vanilla wow" olarak hatırlayacağız. for the alliance!
blizzard'ın mmorpg'si.
tam bir zaman ölgürgeci. başlayınca bırakılamayanlardan. elbette yeni sürümleriyle/eklentileriyle birlikte sürekli güncelleniyor, gelişiyor.

oyunu sitesinden ( http://eu.battle.net/wow/en ) indirme şansı var. inen "trail" ile birlikte -sanırım- 20 günlük bir bedava kullanım aşaması var. ondan sonra da aylık para ödenmesi gerekiyor. aksi takdirde oyunu oynayamıyorsunuz.
2005 yılından beri ask/nefret iliskisi yasadigim, eylul ayinda yeni expansioni cıkacak (bkz: mists of pandaria) mmorpg.
sırasıyla
world of warcraft
world of warcraft: burning crusade
world of warcraft: wrath of the lich king
world of warcraft: cataclsym
world of warcraft: mists of pandaria

ek paketlerni almadan da oynamanız mümkündür fakat ek sınıf ve ırklara ulaşamıyorsunuz oyun sırasında haritalar ve görevlerde de ekskilik oluyor. başlamak istiyorsanız dijital kopya almanızı ve büyük indirimleri beklemenizi tavsiye ederim. ilk üç paketim 40 tl ye kadar düştüğü zamanlar oldu.

yapacak hiç bir şeyim yok, harcayacak çok zamanım var diyorsanız tam sizlik. yok öle değil diyorsanız çok daha iyi oyunlar var.
mmorpg oyunlarının babası konumunda olan yaklaşık 15 milyon kadar aktif kullanıcısı olan 2004 çıkışlı oyun.
2016 yazında world of warcraft: legion ek paketi çıkacak olan, çoğu başka oyunda olduğu gibi zamanla boku çıkınca eskiye dönüş çabasına warlords of draenor ile girmiş, bir zamanların efsanesi mmorpg. kalabalık arkadaş grubunuzla guild içi takılıp progression yapıyorsanız hâlâ zevk alabiliyorsunuz. tanımadığım elemanlarla oynayıp flamerın teki yüzünden sinir krizi geçirmek, casual oynayıp depresyona girmek istiyorsanız da tercih edebilirsiniz. token sistemiyle pay to playden yavaşça ayrılmaya başlamış, böyle giderse de legion sönmeye başladığında free-to-play olup blizzarda parayı oyun içi mağazadan kazandıracak olan oyun. buradan vanillacı arkadaşlara selamlar...*
blood elf olarak başladığım oyun. başka ne olacaktım? bir de alliance'ta paladin açtım ama horde'a çok bağlandım ben. hep ötelenmişler lan kıyamam. silvermoon'da oynarken böyle herkes bi buruk, sonbahar havasında ağaçlar, atmosfer hüzünlü. valla ya dertleniyorum quest quest koştururken.
bir de night elfleri merak ediyorum bakalım. üçüncü karakterim de sylvanas windrunner'ın bacısının kızı falan olacak.
hikayesinden oldukça etkilenmem sebebiyle roleplay serverına geçiş yaptığım mmorpg. düşünün ki karakterinizi yaratırken dış görünüşünü yaratmakla kalmıyor, hikayesini ve kişiliğini de oluşturuyorsunuz. ve bunu koca bir server dolusu insan da yapıyor. bu gidişle işi gücü bırakıp azeroth'a yerleşeceğim.
bugün oynarken paladin hanım kızıma kalkan arıyordum stormwind'de. trade district'e çıktım, biri cleric biri mage olan iki beye sordum "var mı burda kalkan alabileceğim bir tüccar?". önce asıldılar "biz sana kalkan oluruz küçük hanım" diyerek. sonra "sizin gibi bir tatlı bir kızın kılıçla kalkanla işi ne?" dediler.
sinirlendim. tatlı bir kız olmadığımı, güçlü bir kadın olduğumu belirttim. babam ben on yaşımdayen terk etmişti evi, annem de kendini bağımızda ürettiğimiz şaraplara vermişti. iki küçük erkek kardeşimi ben yetiştirmiş; babamdan kalan kılıçla evimizi yıllarca yabani hayvanlardan, haydutlardan ve işgalci orklardan korumuştum. bununla da kalmamış, kasabamızı işgal eden şeytanlara karşı bir direnişe önderlik etmiştim. böylelikle bir paladin olmuş, ışığın yükü omuzlarıma binmişti. şimdiyse iki haftadır kayıplara karışan annemin peşine düşmüştüm. o yüzden köstek olacaklarsa yol almaları gerektiğini söyledim.
hikayemden etkilenen beyler özür dileyerek ellerinden geleni yapmak istediklerini söylediler. beni maceracı gruplarına davet edip en iyi cüce demirinin dövüldüğü ironforge'a kadar bizzat götürdüler. ben kalkanıma kavuştuktan sonra teşekkürlerimi bildirdim ve onları unutmayacağıma söz vererek yoluma devam ettim.
ha bu arada çift olduklarını da öğrendim. cleric olan bey dövüş değneklerini bizzat kendi elleriyle yapmış. alliance'ın eşcinsel politikasını bile tartıştık bir süre.
işte böyle. işsizlik mi dersiniz nerdlük mü dersiniz bilmem ama bu oyuna ve oyuncusunun kalitesine gerçekten aşık oldum ben.
aylar sonra geri döndüğüm oyun. neden döndüm peki? action camera denen zımbırtıyla omuz üstünden bakarak oynayabilmek için wow'u, elder scrolls oyunları gibi yani. role playerlar, single playerlar için harika bir özellik bu. oyunun içine giriyorsunuz adeta.peki ne yapmışlar? 1 ağustos'ta kaldırmışlar bu özelliği. gelecek patchlerde gelecekmiş tekrar. tüm hevesim kaçtı lanet olsun blizzard sana.
mmorpg lerin bir tanesi. canın mı sıkılıyor gir kaybol kocaman dünyasında. birde işini gücü drama olan guild bul. entrikanın dibine vurursun.
mmorpgler benim için hep sorunlardan kaçma, kendimi dünyadan soyutlama şansı oldu. lakin şu şıpsevdi gönlüm wowdanda sıkıldı.
blood elf erkeklerinin popularının daha yuvarlak yapılması gerektiğini düşündüğüm, aynı zamanda orcların dik yapılabilmesini içeren yeni özellik sayesinde, gerçek olsa da yesek dedirtecek mmorpg