yunanistan

yahu batmamışlarmıydı bunlar zaten anca gemi ticareti başka bir şeyleri yok birde turizm anca mykonos günah adası daş olacaklar diyeceğim taşlar zaten neyse hooff
100 yıla yakın bir süre önce bazı büyük dede ve ninelerimin terk ederek türkiye'ye yerleştiği ülke. orada bazı bölgeler dışında hiç türk kalmadığını zannediyordum ama geçen hafta yunanistan'da yaşayan akrabalarım olduğunu öğrendim. yani 100 yıl sonra halen akraba olduğumuzdan emin değilim açıkçası. bu konu benim aklımı karıştırdı çünkü bahsedilen akrabalar türklerin tamamen göç ettiği bir yerde yaşıyor. buyüzden yunan olduklarını düşünüyorum yalnız bizim aile geçmişine bakıldığında yunan ismine sahip tek biri bile yok. bu durumda ya onlar asimile olup yunanlaştılar ya da biz asimile olup türkleştik. bu gerçekleri her şey yolunda gider ve iletişim kurma planları başarılı olursa öğreneceğim.
bir de müziklerini çok sevdiğim ülke. türk müziklerine çok benziyor ama dilleri bizimkinden daha melodik. yunanca öğrenmeyi çok istiyorum ama dünya çapında sadece 20 milyon kadar olmaları beni tereddüte düşürüyor.
facebookta çok fazla yunan milliyetçisiyle karşılaşıyorum bu ara. türklerden nefret ediyorlar ve türk milliyetçileriyle kavgaya tutuşuyorlar. tabi çoğu türk milliyetçisi ingilizce bilmediği için derin konulara girilemiyor. neyse, her iki milliyetçi tarafın ve kavganın da benden uzak olmasını diliyorum, yeni çatışmalar yaratmaya gerek yok artık. zaten yeterince sorunla uğraşıyoruz.
antalya kaş ve meis arası 7.1 km uzunluğundaki parkurda yüzme yarışları yapılıyormuş. hiç bilmiyordum 7 .1 de karasuları alanı yani acaba nasıl bir durum var bu bölgede?
erkekleri çok hoş olabiliyor.
3 günlük turla antalya tatili 3 günlük turla midilli tatilinden daha pahalı. bu sene kapı vizesinin sıkıntılı olması kötü oldu.
selanik bölgesine gittiğimde birkaç gözlemim oldu. bizimkilerden daha güzel olan erkekler sanırım eski makedonya bölgesi insanları. selanik güney makedonya olarak geçiyor. ırksal özellikleri genelde siyah saçlı, mavi gözlü, orta boylu ve beyaz tenli. yunanistan'ın daha güneylerine indiğinizde sarışın, esmer ve kısa boyluydu. ikisi de güzel ama makedonya'da yaşayanlar ayrı bir hoş. aralarında atatürk gibi hem sarışın hem mavi gözlü olanları da var.

kültürel ve insan yapısı olarak konuşmayı severler ve asabi insandırlar güney yunanistan'da yaşayanlara göre. yine de vakit geçirmesi 2 tarafla da hakikaten zevkliydi. bu dediklerimin sağlamasını makedonya göçmeni komşularımızda yapabiliyorum. yunanlar makedonlar da yunandır dese de bence yeteri kadar etnik ve kültürel farkları var diye düşünüyorum.
medeniyet olarak, filozofların ve tanrıçaların ülkesi, ancak medeniyet olarak bence bir yol alamamışlar. genel olarak sanırım tüm akdeniz ülkelerinin sorunu aynı. aynı bizim gibiler, bir yol alamamışlar. bence avrupa birliği olarak bakmamak gerekir, coğrafyaya bakmak gerekir. örneğin, romanya bambaşka yunanistan ile kıyaslanamaz bile, kurallar var, güvenli, kaypak değil, tam bir medeni ülke
yunanistan'ın iki içişleri bakanı, iki savunma bakanı, iki genelkurmay başkanı olduğunu biliyor muydunuz? yunanistan'da yaşayanları var, yaşamayanları var. yunanistan'da yaşamayanları hangi ülkede yaşıyorlar diye sormayın.
  • /
  • 3