als ice bucket challenge

als hastalığına dikkat çekmek amacıyla bir kova buzlu suyu başınızdan aşağı dökmek suretiyle gerçekleştirilen yeni internet çılgınlığı.britney spears ricky martin ronaldo gibi bir çok ünlü de bu çılgınlığa dahil olmuş durumda.
challenge şöyle işliyor : birisi size meydan okuyor ve siz bu meydan okumaya buz dolu kovayı kafanızdan aşağı dökerek karşılık veriyor veya bağışta bulunmanız gerekiyor. devamında 3 kişiyiyi challenge'a davet ediyorsunuz. bu kişiler de 24 saat içerisinde challenge'ı gerçekleştirmezler ise als hastalığı için vakıfa bağışta bulunuyor. aslında challenge gerçekletirip bağış da yapılabiliyor tabi. sanırım bu kadar çabuk yayılmasının sebebi hastalığa olan farkındalığı arttırmak, olabildiğince çok bağış toplamak ve dikkat çekmek.

lady gaga :


taylor swift :


chris pratt :


böyle bir şeyin ülkemizde olmasını pek beklemem, hele kıytırık 2.sınıf ünlülerin bunun tribine falan girmelerini. bir de bunları görüp de bu olayı amacından saptıracak o an ne varsa hemen katılma peşinde olan özenti arkadaşların olayı iyice çizgisinden kaydırır diye düşünüyorum. kezbanlarımızca henüz keşfedilemedi allah'tan.
ülkemizce keşfedilmiştir.pek bi samimiyetsiz bulduğum zımbırtıdır.*
http://wbrz.in/qulyd
nasıl desem, biz türklerin böylesine duyarlı nesiller yetiştirdiğini bilmek göğsümü kabarttı.

http://www.facebook.com/photo.php?v=8374...
http://ayisozluk.com/lnk/a24add
an itibari ile ev arkadaşımın bana meydan okuduğu akım. iki arada bir derede kaldım sözlük.
cumle alemin su kitliginda kova kova su dokup hem ulkenin suyunu bitirdigi, hem de tek kurus bagis yapmadan "als hastaligina dikkat" cektigi etkinlik. yok ben onlardan degilim diyorsaniz buyrun; dernek sitesi http://www.als.org.tr/. hesap numarasina siteden ulasabilirsiniz.
aslında o kadar az duyarlıyım ki vakfa para bağışlayacağıma kafamda aşağıya bir kova buzlu su dökerim demenin gerizekalıca bir yoludur. facebook ta gördüğüm videolardan sonra bazı arkadaşlarımdan soğudum diyebilirim. ünlüleri anladık hastalığa dikkat çekiyorlar da sen kimsin be adam kim takar senin challenge ını.
para bağışlamadıktan sonra boş yere su israfı yapmanın anlamının olmadığı olay.
als için güzel bir kampanya başlamış, buzlu su kovası ile gündeme gelmek popüler olmak yerine keşke bağış yapılsa ! şuanda toplanan bağış ülkemizde 15bin tl.

daha önemlisi dünyada yok yere öldürülen, kafası kesilen, canlı canlı gömülen insanlar için dünya bir şeyler yapsa !