antikapitalist müslümanlar

twitterda dünden bu yada sürekli konuşulan kapitalizme karşı olan müslüman gençlerdir. "mülk allah'ındır" sloganıyla sosyal paylaşım sitelerinde örgütlenmişler ve 1 mayıs ta yürüyüş gerçekleştirmişlerdir.

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/31619/0/1/anti-kapitalist-musluman-gencler-1-mayis-yuruyusunde.aspx

radikal in haberine göre de;

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?a...
şaka gibi ama bu gençlerden birkaçıyla tanışma fırsatı buldum, 1 mayıs eyleminden birkaç gün önce.

-evet doğru chp'dense akp'yi iktidar olarak tercih ederler. ama tipik bir akp li gibi davranmıyorlar. hatta akp'yi en ayakları yere basar şekilde eleştirenlerin bu çocuklar olduğunu düşünüyorum.
-adı antikapitalist müslümanlar ama oldukça ılımlılar, ermenilere de kürtlere de ateistler de sahip çıkıyorlar ve oluşumları içinde görmekten mutluluk duyacaklarını söylüyorlar. eşcinsellerle ilgili ne düşündüklerini bilmiyorum ama merak ediyorum.
-sağcı solcu melezi oldukları için kendileriyle çelişiyorlarmış gibi görünüyor olabilirler ama unutmayın ki herkes dini kendine göre yorumlar, bu elemanlar da kuran'ın hak eşitlik özgürlük mesajlarından yola çıkarak yeni bir oluşum kurmuşlar.
-şu an için hala olgunlaşmamış fikirleri ve söylemleri, ama ben oldukça sempatik ve samimi buldum. zamanla o noktaya da gelirler.
-bu ideolojiye sahip çıkan bir siyasi parti var mı bilmiyorum ama bence halkın sesi partisi ve numan kurtulmuş ile beraber iyi bir pr çalışmaları içine girerlerse, türkiye'de yükselen yeni trend olabilirler.
an itibarıyla zuppe adlı programda boy gösteren solcu görünüşlü gençler topluluğudur.

(bkz: sky türk 360)
mehmet ali birand in konukları cnn türk de şu an
alevilerin yanında olduklarını ifade eden müslüman gençlerdir.
la ilahe illallahu vahdehu la şerike leh lehü`l`mülkü ve lehü`l-hamdü ve hüve ala külli şey`in kadir. meali
allah`tan başka ilah yoktur, o tektir, o`nun ortağı yoktur, mülk o`nundur, hamd o`na aittir. o, herşeye kadirdir" sözüdür."

özellikle dikkat edilmesi gereken kısım lehu'l mülk ( mülk allahındır ) kısmı.
izahat : herşey allahındır dolayısıyla ihtiyactan fazlasını dağıt ki böylelikle sınıfsal çelişki yaratma minvalinde ki islamın emeviler ve özellikle abbasiler döneminde arap ticaret geleneğinin meşrulaştırılması adına uydurulan yaklaşık 600.00 ayet ve hadisle amacından uzaklaştıgına dikkat cekmeye çalışan insanlardır bu adamlar.
ihtiyactan fazlasını dağıtmak ve sınıfsal çelişki yaratmamak meselesine gelince ; mal mülk biriktirmekle maliklik meliklik yaratarak muhtaciyetin allahtan uzaklaştırılarak şahıslara isnad edilmesi müminleri şirke ( islamda affı olmayan tek günah ) teşvik etmektedir . onuya dair özellikle taha ve tevbe sureleri incelenebilir.
örnek : seytan paylaşımı engelleyendir / taha 120

sosyalizm mal ve mülkün eşit paylaşımı , komünizm ise mal ve mülkün devletin devletinse yurttaşın olduğu sistemler oldugundan islamiyetin özünde zaten sosyalizm oldugunu one süren adamlar.

burasının bir sözlük ve benim de bir ilahiyatçı olmadığımdan yola çıkılırsa şu an çok ciddi biçimde sallıyor da olabilme ihtimalimi dikkat alır da eren erdem ve r.ihsan eliaçık adlı yazarlara başvurursanız konuya dair resmi ve açık bilgiye ulaşırsınız. bilen bilir hiç alakam yoktur dinle metafizikle o yüzden ben olsam limona değil şu yazarlara ulaşırım.

not : son anda aklıma gelen bir başka ayette " kendilerine yardım edilir umuduyla allahtan başka ilahlar edindiler " şeklinde.
eşcinseller hakkındaki düşünceleri:

bir eşcinsele zulüm uygulandığında haklarını savunmak boynumuzun borcudur. bir kişi eşcinsel diye yaşama hakkı yok mu, dışarıda dolaşma hakkı yok mu, rahat giyinme hakkı yok mu? islam’da lut kavminde eşcinsellerin taşlandığına inanılır ama asıl taşlananlar lut kavminin azgınlarıdır. biz birisine taş atacaksak travestiye değil, onları zinaya, fuhuşa teşvik edeni taşlamalıyız. istanbul’da 5 bin trans varsa bunların 250 bin müşterisi var. bir trans bulaşıkçıda, şurada burada işe girdiğinde ilk karşılaştığı şey tacizdir. asıl ahlaksızlık, bir eşcinseli evlenip tiksindiği bir hayat yaşamaya mecbur etmektir.
kaynak:taraf
böyle müslümana can kurban.. tamam ben onunla birlikte camiye gitmem, o da benimle birlikte richard dawkins konferansina gelmez.. ama beraber 1 mayis'a gideriz, filistinli'nin, kürd'ün, alevi'nin, isçi'nin hakkini savunuruz.. eger daha adil ve yasanilir bir dünya için çabalamaksa niyetleri, yan yana yürürüz.
necip fazıl kısakürek'in ''kapitaliste; allahın buyuruğu ve resulun ölçüsünü kalbinin ve kasanın üzerine kazımadıkça serbest nefes bile alamazsın diyecek bir gençlik'' dediği gençlik bu olabilir
(bkz: sosyalist müslüman gençlik) diye de anılan bir grup dindar genç. cümledeki mantık hatasından kaynaklı anlatım bozukluğu apaçık ortadadır kanımca.
"antikapitalist müslümanlar olarak; diyarbakır'da eşcinsel olduğu gerekçesi ile babası ve iki amcası tarafından öldürülen r.ç'nin davasını sahipleniyor ve hakkı müdafaa etmeyi ve mazlumun yanında durmayı imanımızdan biliyoruz. dün r.ç'yi öldüren zihniyet unutmasın ki onun şahsında tüm insanlığı öldürmüştür."

http://ayisozluk.com/lnk/akmg
direniş alanında yoğun ilgi gören grup. bu gece miraç kandili dolayısıyla bir kaç organizasyon yapacaklarmış. dualar, müzikler, kandil simitleri. yardımcı olup desteklemek lazım.
kandil gecesinde içki içilmemesi kararı alınması ricasında bulunulduğu söylenmektedir. ve kabul edilmiştir. malum olduğu üzere eylem ilk günlerinden beri iştirak etmişlerdir. güzel bir karar. çünkü ortalıkta "kandil gecesi namaz sonrasın..." diye dönen tahrik edici haberler dolaşmakta. muhtemelen antikapitalist müslümanlar bu duruma engellemek için böyle bir ricada bulunmuşlardır yoksa recep ihsan eliaçık'ın bir yazısında kandillerin peygamberin ölümünden yüzlerce yıl sonra ortaya çıkmış, dini hiç bir kimliği olmayan hareketler bütünü olarak tanımladığı bir yazısını okumuştum. bu kandillerle islam dininin yalnızca özel günlere hapsedildiği ve içinin boşaltıldığı da yazının en önemli kısmıydı.
liderleri sayılabilecek recep ihsan eliaçık'ın tüm yazılarını ve fikirlerini hararetle, hayretle ve keyifle okumaya devam ediyorum.
gerçekten, islam'a çağ atlatacak düzeyde devrimci değerlendirmeleri ve bakış açıları var.
tüm islamı kendilerine benzetemeyecek olsalar da, insanların ve yobazların zihninde iz bırakacak dönüşümleri tetikledikleri kesindir!