arif v 216

cem yılmaz'ın 2018 yılında çıkacak olan yeni filmi. ilk fragmanı yayınlanmış.

muhittin uzaylılar tarafından kaçırıldım
vızyon tarihi 5 ocak 2018 olarak açıklanan cem yılmaz filmi.üç adet yeni fragmanı yayınlanmış.özellikle zeki müren li olanı gayet güzel .
az önce izledim. gora gibi bir sey beklemediğim için beni tatmin etti. o tarz beklenti içinde olanın beğenmesi kesinlikle çok zor.

gora'ya sürekli göndermeler yapılıyor. 2017 istanbulu güzel betimlenmiş. mustafa sandal baya komikti. ama cem yılmaz artık şu kemik kadroyu artık değiş olm.

en başarılı isim tepeden tırnağa zeki müren'i oynayan değil adeta zeki müren olan çağlar çorumlu'ydu. herkese full dönem makyanı yapılırken buna kasıtlı olarak yapılmamış şeklen daha fazla zeki müren olabilirdi ama gerek kalmadı ben filmde resmen canlı zeki müren'i gördüm. daha önce tonla zeki müren taklidi gördüm ama bu en iyisi idi. izlerken çıldırdım resmen. zeki müren sahneleri hiç bitmesin istedim. oyunculuğunu tebrik ediyorum.
yildizlar gecidi bir film olmus herkese saygi durusu yapilmis
 spoiler!
ozellikle sadri alisik ve ayhan isik sahneleri tuylerimi diken diken etti heleki sadri alisik ile kerem alisik in helallesme sahnesi fenaydi...caglar corumlunun zeki muren perfonmasi inanilmazdi muzigin pasasi sahiden varmis canli kanli gibiydi cem yilmaz 60s 90s arasi yolcuga cikardi gora arog gibi degildi spin off sayilirdi ama son ucak kovalama sahnesi kotuydu onun yerine araba ve deniz teknesi sahnesi olsaydi daha iyi ve akici olur filmin sonu vurucu olmamis gibiydi zayif kalmis onun disinda rahatca izlenebilir bir olmus efennim
hakkında çokça şey yazılmış malum ortamlarda.ben de eksik kalmak istemedim filmsever biri olarak.biraz da eğlenemeyenlere inat bu yazı...cem yılmaz yalnızca küfürle güldürmüyor arkadaşım! bunun farkına varamamış ve birbiri ardına aynı şeylerin söylenmesi ile kulak kabartarak kişisel fikir oluşturamamış bireyler olduğunuzu kabul edersek çokta söze gerek kalmıyor.bir de ilginçtir ki cem yılmaz'ın espri anlayışını sevmeyenler, kaliteden ve konudan yoksun bir başkasının filmlerinin güzelliğini anlatıyorlar. (tahmin) adam işini yaparken eğlenmiş - eğlendirdi de. filmde bir konu var, konunun hiç durulmadan akan bir çizgisi var, espriler sık sık geliyor ve çoğu da göndermeli olduğu için sinema dünyasını ya da gündemi takip ediyorsanız anlayacağınız dilden.filme önyargılı gidip, zaten yaptığı hiçbir işi beğenmem edasında oturduysanız o koltuklarınıza suçu filmde aramak yerine kendi mukavemetinizde aramalısınız. (zaten ben de 70'lerden ışınlandım)
dönem temalı filmler güzel işlenmişse severim.bu filmde gayet güzel işlenişe sahipti.değil konusu ; kostümler , sekans , 70'li yılların başlangıcı - cast- politik dokundurmalar sizi hayran bırakıyor zaten.cmylmz eski insanların, eskilerin zerafetini hatırlatıp özletti bana.yozlaştığımızı tekrar hatırlattı. (hoş bunun aklı selimler her gün farkında ama aklı selim olmayanlarda izledi filmi neticede belki farkına varırlar) filmde (bkz: mert fırat ) (sadri alışık) ,(bkz: murat arkın) ( cüneyt arkın) , (bkz:şükrü özyıldız )( ayhan ışık) (bkz: kerem alışık ) ( turist ömer)
rollerinde o kadar iyilerdi ki.(bkz: seda bakan)'ı sevmeyen ben bile bu filmde başarılı buldum.ayrıca birçok ustayı hatırlatmış- emek harcanmış - gayet iyi...ve devam filmini tabi ki bekliyoruz.

yerli filmlerin çoğunu başarılı bulmuyorum ama izlediğim çok kaliteli yapımlar var;
(bkz:kelebeğin rüyası) , (bkz:kış uykusu) , (bkz:av mevsimi ) , (bkz:ekşi elmalar) , (bkz: bir varmış bir yokmuş) , (bkz: mucize )
aklıma şu an gelenler bunlar izlemenizi tavsiye ederim.
216 ilk gora'da feminendi , hatta kadınlardan hoşlanmıyordu. bu filmde ne olduysa hetero ve maskülen yapmışlar bu yüzden koca film gözüme battı. benden başka hiçkimsenin gözüne batmamış sanırım ki kimse de yazmamış.
filmi izlemedim. ama tabi soundtrack olsun, zeki muren kıyafetli basına verilen pozları olsun, şuna kanaat getirdim, evet jetonum köşeli, cem yılmaz icin komedi filmleri çekmek “ben geyim bunu da itiraf edemiyorum, erkekliğimize de halel gelmesin ama deşarj olmam lazım nasil yapayım da gey olduğumu söyleyeyim” demenin bir yoludur. senaristler icin senaryo kendini anlatmanın bir yolundan başka bir şey değil. cemcim söyle de rahatla artık. ozan’la yakışıyorsunuz da.
uzun uzun süren diyaloglar çok rahatsız etti beni. sonlara doğru filmde oldukça sıkıldım. lakin filmde oyuncu performansları oldukça iyiydi. bu sefer bel altı ve küfürü biraz abartmışlar gibi hissettim. yani aslında küfürü severim fakat filmde küfürlerin çoğu yerine oturmamış, zorlama sarfediliyor gibi hissettirdi bana. müzikler gayet başarılıydı. zeki müren rolüyle çağlar çorumlu benden tam not aldı. bir sahnede kadının pembe şekere yaptığı tanışma ve takılma teklifi de gözümden kaçmadı.
zeki demirkubuz ve nuri bilge ceylan'dan bahsederken aniden kapı açılıyor ve içeriye bir elma yuvarlanıyor. böylece demirkubuz'un hemen hemen her filminde var olan nedensiz kapı açılmalarına ve bir zamanlar anadoluda'ya muhteşem göndermeler yapılıyor. bu sahnede yarıldım.

(bkz:yarılmak)
espriler referanslar bir yana filmin konsepti çok başarılı. geçmişe dönük bu kadar karakter temelli güzel işler türkiye'de henüz pek yok.

biraz da forrest gump gibi dönemin siyasi iklimine değinip siyasi figürleri de işleseydi pek çok göndermeler yapabilir daha hoş bir yapım olabilirdi. fakat ülkece retrospektif bakışımızın çoğunlukla travmatik olması komedi unsuru olmasını engelliyor olabilir.

neticede cem yılmaz'ın arif karakterini geçmişteki sanat camiası, yaşam kültürü (yada kendi deyimiyle 60'ların libidosuz mahalle tribi) ve arkadaşlık gibi değerler üzerine kendi üslubuyla güzel bir iş yapmış. bu da bir başlangıç. ilerde daha cesur işler yapılır umarım.

göndermeler/referanslar: https://eksisozluk.com/arif-v-216daki-go...