aşure

birbirinden çok farklı tatların biraraya gelip oluşturduğu özgün lezzet.
öğrenci olarak komşularımızın getirdikleriyle yetindiğimiz, yemekten asla bıkmayacağımız ama ara sıra içine yığdıkları fasulye ve nohut yerine daha fazla fındık fıstık talebinde bulunduğumuz tanrının bizler için bahşettiği en leziz komşu yemeği *
buket uzuner in şiirin kızkardeşi öykü adlı kitabını okuduktan sonra aşureye bakışım değişti. aşurenin bilinen hikayesinin bilinmeyen bir yönünden bahseder.

"afrodizyak aşure. işte tam da o gün babam annemi yedi."
elif şafak'ın baba ve piç adli romanının her bir bölümü aşureye konulan malzemelerden birinin adıyla baslar. kitabı bitirir bitirmez kendinizi aşureye vurursunuz bir müddet.
ayında olduğumuz halde bütün komşularımın hakkında "bunlar göt mu büyütüyorlar" dedirten tatlıdır. önceden herkes dağıtırdı bunu be!
öğrenci apartmanında oturduğumdan kimsenin gelip de alın evlatlarım aşure yiyin demiyor. pek de severim ama içinde portakal kabuğu olmayacak. *. komşularım bi getirsin hele valla o tabağı balla börekle geri yollarım.
yurtdışında çok kötü yapılan güzelim tatlıdır
hz. nuh'un meşhur tufanın bitmesine yakın elde kalan son malzemeleri bir araya getirip ortaya çıkardığına inanılan, içinde bu kadar alakasız bakliyat nasıl bu kadar lezzetli bi şey ortaya çıkartır dedirtecek kadar bakliyat olan, kıvamlı yapması maharet isteyen, bu ayın adandığı geleneksel tatlımızdır. dr. oetker'in iddiasının aksine babaannemizin geleneksel tatlısı da budur!!!
tatlıların efendisi. bir oturuşta bir tencere yerim çok net.
aleviler çorba der. tatlıdan farklı bir yanı vardır. kerbela yı anmak için yapılır. muharrem ayında yaparlar. kutsal bir anlamı vardır. 12 imamlara atfen 12 çeşit malzeme konulur.
bugün annemin yine kendini aşarak yaptığı ve yediğimiz muhteşem yemek. aleviler için başka türlü kutsaldır aşure. çünkü öncesinde on iki imam için on iki oruç tutulur. on ikinci günün sonunda da oruç aşureyle açılır ve komşulara, eşe dosta dağıtılır. annem ve babam oruçlarını tuttular, bugün aşure yapıldı ve kutsal süreç tamamlandı. haftaya da ben yapacağım. ilk olacak, çok heyecanlıyım.
içinde fasulye ve nohut olmasa 10 numara olacak tatlıdır. onun yerine alternatif malzeme konulabilir ya da çeşitlik çoğaltılabilir, meyve kuruları gibi.
islamın ilk büyük trajedisinden doğmuş tek güzel şeydir!
büyük bir ihanetin ve acının anılması şerefine pişirilir.
orucunu tutanın, tutana saygı duyanın, aşuresini pişirenin ve dağıtanın tüm hizmetleri hak katında kabul ola!
1 haftadır her gün kase kase götürdüğüm şey. azdırma kabiliyeti var sanırım, sabahları yataktan kalkmakta zorluk çekiyorum. belirli zamanlarda değil hep olmalı bence.
sanırım yapım zamanının geldiği şey. komşulardan gelmeye başladı. en mutlu zamanlarımı yaşatıyor bu şey bana.
en sevdiğim tatlılardan biri.
yurtta kalan bir öğrenci olarak hasret kalınan yiyecek.
annem harika yapıyor bu "tatlımsı çorbayı" yani nasıl isimlendireceğimi bilemedim kendisini ama başlığı görünce canım istedi ahhh ahh keşke ailemin yanında olsaydım şu an deliler gibi gömülseydim hayır mübarek günlerde aşurenin içine.

(bkz: ah gurbet zalım gurbet ağlatırsın adami)
  • /
  • 2