ateist ve homofobik insan

türkiye'nin en başarılı üniversitelerinden birinin yurdunda kalıyorum. kaldığım odada dört kişiyiz. oda arkadaşlarımdan ikisi ateist. bu başlık altında yazacaklarım tamamen bu konu üzerinden dönüyor.

bu ikiden birisi alevi kökenli. aşırı atatürkçü bir ailede yetişmiş. gezi olaylarına katılmış ama onun dışında hiçbir toplumsal harekette bulunmamış. ara ara ben odada içki içerken gelip bana "yanacaksın cikolatali kek, yanacaksın," diye sinirimi bozardı. bende bozuntuya vermeden "çatır çatır yanacağım ama şu an bu şişenin tadını çıkarıyorum," diye geçiştirdim. adam gerçekten dinle kafayı bozmuştu. bunun gibi pasif-agresif saldırıları hep yapıyordu.

aklınca dini kuralları eleştiriyordu. ancak bir noktada kadınların fazla özgür olmasından ve ibnelerden nefret ediyordu. bir keresinde yurtlarda kalan ibnelerden konu açıldı.

"düşünsene oda arkadaşın gay, nasıl rahat edersin?" dedi.
sustum. diğer ateist arkadaşım ve muhafazakar müslüman diğer oda arkadaşım "sorun olmaz," dediler. "sonuçta bizde kız arkadaşlarımızla aynı evde kaldık ama hiçbir şey yapmadık." ortak kanı buydu.
ben de içimden dünyadaki kalan son erkek o olsa bile ona bakmayacağımı geçiriyordum. gerçekten itici bir adamdı.

bir keresinde de konu osmanlı'dan açılmıştı.
"bunların alayı ibneydi. sarayda oğlanları sikiyorlardı. bakma bunları hacı-hoca geçinmelerine," demişti.

osmanlı'da, sarayda oğlanları sikmeleri doğru olabilir ancak bunu bir hakaret olarak kullanması onun ibnelere bakış açısını gösteriyordu.

muhafazakar müslüman dediğim oda arkadaşımla, kızılay'ın homofobisini konuşmuştuk. başta kızılay'a hak veriyordu ancak ona güzel güzel açıkladıktan sonra bana hak vermişti. ama bu ateist arkadaşımız ısrarla ibnelerin kanlarında hastalık olduğunu savunmaya devam ediyordu.

belki o şey tarzı bir ateistte olabilir, "aman rahat rahat içeyim, sıçayım, günah neymiş benim vicdanım rahat olsun aga."
dindar homofobiklerden daha tehlikeli gelmişlerdir gözüme hep. dindar olanlara kutsal kitapları aşılıyor homofobiyi, kendileri üretmiyorlar. ateistler ise demek ki düşünmüş taşınmış kendi aklıyla varmış homofobiye. ki bu da tehlikeli bir akıl yapısını işaret ediyor bana.
türkiye ateistlerininin çoğu homofobiktir zaten. eşcinselleri dillerinden düşürmezler ama en çok kendileri dalga geçerler.

bu arada günaydın.
insanların, kendisini modern olarak gören insanların, ısrarla anlamadıkları bir şey var ki: ateizm içinde lgbti+, kadın veya siyahi hakları gibi hakları içinde bulunduran bir paket program değildir.

ateizm din değildir.

tanrı tanımazlıktır.

bir insan tanrı tanımaz olup geylerden nefret edebilir. buna ben cahillik derim, siz aptallık dersiniz ama homofobinin ateizmle uzaktan yakından bir alakası olmadığı gerçektir.

öyle.
tanrı tanımayanların psikolojik açıdan ayakta kalmalarının zor olduğunu düşünüyorum. her konuda çokça gergin ve mantıklı olduğunuzda kendinizi yıpratırsınız. bu konuya yaklaşımları da mantık çerçevesine oturtmak istediği için başarı elde etmeleri çok da mümkün olmuyor sanırım. insanız, çaresiz ve muhtacız. inanmaya, kendimizi kandırmaya!
homofobik insanın önüne her tanımlama, her ideoloji gelebilir. homoseksüel bile gelebilir. gerisini siz düşünün.
kimse kimseyi sevmek zorunda değil o ayrı konu. bunun ateist olma ya da eğitim ile bi ilgisi yok.

sonuçta bi-fobik ve transfobik eşcinselleri de gördük. lgbt'ler de kendi içlerinde bir bölünme içinde. femme'leri sevmeyen butch'lar mı dersin, gay değil aktifim diyenler mi dersin. hep bi ötekileştirme. ayrımcılık her yerde.

bir ateistin fobik çıkması şaşırtmasın. lgbt'lerin tek tehdit'i fobik-hetero'lar değil.