ayı sözlük'ün geylerin sözlüğü olması

eşcinseller içinde bile kadınsılığın aşağılanma durumu olduğundan çoğu maskülen takılıyodur.

edit: kesin birşey demedim, sadece tahmin yürüttüm. sonuçta en kötü ihtimal her 10 dating sitesinin 25' inde "feminenler uzak dursun", "no bottom", "kadınsı istemez" diye eşşek* kadar yazan herifleri gören ve kendini yeni yeni tanıyan bir gay, feminen olsa bile söylemek istemez.

bu olayın bir benzeri ekşi sözlük ve donanımhaber gibi yerlerde oluyor. herkes kendini 190 boyunda sarışın mavi gözlü ve balkan göçmeni olarak tanıtıyor. hepsi odtü, boğaziçi ya da özel üniversitede tam burslu okuduğunu söylüyor, diğer kesimlerle alay ediyor. çünkü öyle aşağılama varki oralarda, normal hatta nispeten tipli olsanız bile kısa boylu veya esmer olduğunuzu söylediğiniz vakit üstünüzden ego tatmini yapmaya çalışacak olanlar vardır. üniversite konularını söylemiyorum bile. fıtratımız gereği sahip olduğumuz özellikler oralarda anonim kişiler tarafından aşağılanıyor. ama onların kim olduklarını bilmiyoruz, o ayrı konu...

tabii ayı sözlük böyle bi yer değil, ama herkes bunu anlayamaz ki. kendine başka yerler yüzünden kompleks edinmiş olabilir.

farkında değilsiniz ama internetteki faşizm, hitler faşizmi gibi hatta daha da beter. bunu kimse inkâr edemez. insanları boşu boşuna komplekse sokuyor, ve evet maalesef onlardan biri de benim. bu kadar şey aklımda kaldığına göre.

ibretliğim...

edit 2: birinci editte cevaben karşılık verdiğim entry silinmiş. doğru yazmış. ayrıca ayı sözlük gibi bi yerde de aşağılama olacağını pek düşünmüyorum. ama kompleks haline getiren insanların varolduğunu düşünüyorum.
lezbiyenleri anladım da feminen geylerin olmadığı kanısına nerden varılmış onu anlamadım bu ifadeden. gey geydir sonuçta feminen maskülen diye iki ayrı topluluk yok ortada.
reklam konusuna ben de katılıyorum. katılım arttırılabilir. biz sözlük yazarlarına da iş düşüyor bu konuda.
edit: diğer ortamlar için geçerli bu feminenleri dışlama durumu. ama uzun zamandır takip ediyorum sözlüğü ve böyle bir durumla karşılaşmadım. aksine bu durumla dalga geçildiğini gördüm.
şunu insan gibi açıklamama rağmen "eziliyoruz bana ne!" moduna gireni de anlamış değilim doğrusu. trolledi herhalde beni.
sanırım bilim insanları yeni bir cihaz keşfetmişler. bu cihaza yazınızı okutuyorsunuz ve sizin maskülen mi yoksa feminen mi olduğunuza karar veriyor. sanırım ayı sözlük hiçbir boku beğenmeme timi bu cihazlardan birer tane edinmiş olacak ki sözlükte kaç maskülen kaç feminen var, tahlilini yapmışlar. yaşasın!

yukarıdaki yazdıklarım ilk tepkim olsa da umarım ben yanlış anlamışımdır diyorum. belki bu hezeyanda bulunan arkadaş ayı kavramını bilmiyordur, diyorum. ayılar maskülen olmak zorunda değil ki.. feminen ayılarda olabilir. lütfen sözlüğün adı ayı diye kendini ötekileştirilmiş hissetme. zira sözlük'te ayıdan çok diğerleri olduğuna bahse girerim.

değinmek istediğim bir diğer husus ayı sözlük'e üye olurken "feminenler, lezbiyenler ve translar yazmasınlar" tarzından bir yazı dikkatini çekti mi? cevabın elbette hayır.

peki bir trans, feminen veya lezbiyen sözlüğümüzde yazmak istemiyorsa bu bizim suçumuz mu? yani onlar bizden mi çekiniyorlar, sanmıyorum. bu sitede yazanların çoğunun lezbiyen, feminen gey veya trans arkadaşları olmuştur. bak az önce benim lezbiyen arkadaşlarımda var samimiyetsizliğini yaptım. bravo.

ayrıca bebeğim belirtmem gerek ayı sözlük, başlı başına bir özel isimdir. başlığı atarken ayı sözlük'ün diye atman gerekirdi.

yanlış yazmak demişken. ben de yanlış yazıyorum. belki şu yazıda bile bir sürü dil bilgisi hatam vardır. ama yazıyorum. bir şeyler deniyorum. yazmayı seviyorum. sözlük yazarı olmak forum yazarı olmaya benzemez ki?! neyin reklamını yapacağız? sanki bir çevremizdeki geylere bahsetmiyor muyuz sanıyorsun? elbette bahsediyoruz. üye oluyorlar, format içlerini açmadığı için sıkılıp gidiyorlar. hayır onlara da kızamıyorum, canları sözlük yazarı olmak değil sikişmek istiyor, heyhat!

kadınsılığı aşağılamak? dostum sen gerçekten bir eşcinselin kadınsılığı aşağıladığını düşünebiliyor musun? hele ben ibneyim diyen birinin? ayrıca şuna gel biz kadınsı değil feminen diyelim. maskülen geylere erkeksi demiyorsun değil mi? çünkü bir erkeğe sen erkeksi misin diye sormak çok saçmadır. kadınsı ne yahu, vajinan var mı veya vajinaya benzer bir organın var mı.. aynı şekilde bir insan, erkek veya kadın fark etmez, maskülen veya feminen olur. dışlama konusuna gelince şurada iki satır bir şeyler karalayan topu topu 20 adamız. ben şahsen herkesi eşit derecede seviyorum. gördüğüm kadarıyla feminenleri aşağılayan bir yazıda okumadım. peki bu kanıya nasıl vardın? ayrıca feminenliği hor gördüğü için maskülen takılmak ne demek ayol* insanın hissetmediği bir şey gibi davranması o kadar kolay mı? bir trans, erkek gibi yaşayabilir mi? bir butch lezbiyen femme gibi olabilir mi? şahsen ben olamıyorum. yeri geldiğinde küfür ediyorum yeri geldiğinde ağlıyorum.
hetero olmayan tüm kesimlerin katılımının sağlanması gerekliliğine katılmamak olanaksız.
diğer konudaki tartışmaya gerek yok kanımca.
fikir alışverişi güzel tabi, ama, birbirimizi kırmadan ve fazla heyecanlanmadan yaparsak, daha kurumsal ve kalıcı işler yapmaya elverişli bir zemin yaratmış olacağız...
kaos gl'e verdiğim bir röportajda böyle demiştim.

--- spoiler ---

ayı sözlük, yazarların duygu ve düşüncelerinden ötürü öcü ilan edilmeyeceği, nefret söyleminin kabul edilmeyeceği bir sözlük olarak yola çıkmış. lgbt (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) yazarlar ağırlıkta olsa da heteroseksüelleri kapı dışarı etmiyor. her ne kadar sitenin adı eşcinsel ayıları çağrıştırsa da ayı sembolünün sözlük için anlamı farklı.

“ayı figürü bazen bir çocuğun sarılarak uykuya daldığı, güvendiği, sevdiği sevimli bir figürken bazen utangaç ve yalnız yaşamayı seven, sadece yaşamak için avlanan bir doğa canlısı, bazen de burnundan halka geçirilerek, acı çektirilerek sokaklarda zincirlerle dolaştırılan, insanların kafasında oynatıldığı izlenimi bırakılmaya çalışılan insan zorbalığına yenik düşmüş bir figür oluşu bu sözlüğün adında etkili oldu,” diyor dark bear.

--- spoiler ---

http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=14630

birde şunu inceleyin, tek başına adminin çabalarıyla olmuyor;

(bkz: lbt kadın platformu)

tabi burada da 4 yıldır verdiğimiz çabalardan bazı ufak tefek notlar var; tabi daha fazlası da yapılabilirdi, bu net, fakat tek bir kişi tarafından değil.

(bkz: ayı sözlük tanıtım çalışmaları)