ayı sözlük yazarlarının ilk maaşı

henüz elde edilememiştir
duvara asmayı planlıyorum ilk kazandığım parayı
evet tüm odalara duvar kağıdı olarak para düşünüyoruz
*
(bkz: burslar sayılıyo mu?)
bana dünyanın en büyük parası gibi gelen maaş. bir öğretmen arkadaşım "zor günler asıl şimdi başlıyor." demişti de gülüp geçmiştim. şimdi anlıyorum ne kadar haklı olduğunu.
liseyi bitirdiğim yaz, ailemin bölüm seçimi konusunda uyguladığı baskıya rest çekerek üniversiteye gitme fikrini tamamen reddettiğim, tercih yapmadığım yıldı. sonuçlar açıklanıp o puanla açıkta kaldığımı görünce ne yaptığımı anlayıp kıyameti koparmışlar, bana da bir iş bulup evde daha az vakit geçitmekten başka çare kalmamıştı. bulduğum ilk işe girip bedenimi yeterince yorarsam zihnim daha az çalışır diye düşünerek çelimsiz halimle ağırlıkların altına atmıştım kendimi. çalıştığım yerde benimle aynı işi yapan ellili yaşlarda bir abi de vardı. ayın sonunda bir öğle yemeği arasında ekmek arası peynir domatesini yemekte olan adamın karşısında donup kalmış, dehşete düşmüştüm. bir taraftan ekmeğini ısırırken diğer eliyle de az önce birlikte çektiğimiz üç kuruşluk maaşı evirip çeviriyor, mırıldanmalarından anladığım kadarıyla nereye ne kadar vereceğini hesaplamaya çalışıyor ama hangisini sonraki aya erteleyeceğini kestiremiyordu. dehşete düşmüştüm çünkü otuz yıl sonraki halime baktığım hissine kapılmıştım. boğazıma yumru olup oturan paranın azlığı, insan gibi yaşamaya yetmezliği değildi. kafasında ve göğsünde kim bilir neleri taşırken kendi hayatına sıkışıp kalma duygusu bir korku olmanın ötesinde cisimlenmiş olarak önümde duruyordu sanki, nefesim kesilmişti. her gün aynı güne uyanacak, her gün aynı şeyleri tekrar edecek ve zihnimin sınırsızlığı ile gerçekliğin çoraklığının yarattığı çelşikiyi bastırmak için aklımı tümden susturmaya çalışmakla geçecekti zaman; ilk maaşımla sonraki maaşlarım arasında tek değişen yaşım olacak ve yaşam ben yaşamadan tükenecekti.

üniversiteden vazgeçerek bana seçme şansı tanımayan ailemden intikam aldığımı düşünüyordum; gerçi ben küçükken de anneme kızdığımda yemek yemeyerek onu cezlandırdığımı sanırdım. kendine acı çektirerek çevrendekileri cezalandırmaya çalışmak ne kadar çocuksu ve anlamsız!

aldığım ilk maas bana hayatımın geri kalanın nasıl olacağı hakkında okkalı bir tokat attı; bir sonraki sene yine aileme rest çekerek ama bu sefer istediğim şehir ve bölümü seçerek üneversiteye gitmemi sağladı. okulu bitirdiğim bu eşikte muhtemelen beni yine üç kuruşu evirip çevireveğim bir iş bekliyor ama kendi seçimlerimle ve istediğim şehirde yaşadığım sürece mutluyum. yine de o öfkeyi, kendi hayatına sıkışıp kalmış o adamın zihnime kazınan portresini unutmadım. muhtemelen benden çok daha falzasına sahip olan ama hayata geçirmek için fırsat bulamamış, ruhu bedeninden şişman o hayat soğurucu bir avuç adamın düzeninde sıkışmış adamın öfkesi hala orada duruyor.

ilk maaşımla eve dönerken kardeşime manavdan meyve, eve ekmek ve kendime kitap almış, geri kalanını da üniversite masrafları için bir kenara atmıştım. meyveler taze, ekmek sıcak ve kitap güzeldi.
5 arkadaş ile antalya ceyn attena maaş zaten bitti ama güzeldi.
ilk maaşımı hatırlayamıyorum ama 2006 yılı patiseriden aldığım haftalık şuan aklıma gelen en eskisidir.
stajer maaşı 2003 senesinde o zaman 80-90 küsür liramıydı neydi. bunu saymazsak ilk çalışmaya başladığım 2009 da asgari ücretle çalışmıştım.
10 yıl öncesine şöyle bir dönecek olursam 540-570 ₺ arası bir rakam.
olsa olsa bir entrysinin aldığı hoş oydur. yoksa tamamen karın tokluğuna vallahi, her şey hayranlar/okuyucular için.
zorlu ve yoğun çalışma ortamı olsa da 1200$+kira+yemek+yol. sigortası da olaydı iyi olacaktı.
yıl 2009du 500tl idi. birdahaki ay zamlı almıştım 600tl idi. yıllar geçti böyle önünü alamadım tabi
ne kadar olduğunu hatırlamıyorum ama nispeten fakir öğrencilik yıllarından sonra gereğinden fazla zengin hissettirmişti.
lisede asgari ücretle markette çalışmayı saymazsam üniden çıkar çıkmaz 2002 yılında 450.000.000 a başlamıştım. n zenginmişim
günlük yövmiye de yeter dediğim maaştır. ne iş olsa yaparım patron.
sırf iş öğrenmek olsun diye girdiğim bir ofiste elime sadece 500 lira tutuşturmuşlardı. ki bu o zaman için bir kira parasıydı. ben de gidip kirayı verdim. ve yine elimde sıfır lirayla çalışmaya devam ettim. evet ilk maaşım budur.