bearhairy

ona pkk'lı diyorlar. evet, doğru. çünkü o kalbimizi bombaladı.
beni bu sözlüğe kazandıran biricik yazarımız *
dışarıda ötekileştirilen biz neden kendi içimizde de ötekileştirme yapıyoruz?

hani gökkuşağının yedi rengiydik?

daha kendi bireyimize sahip çıkamazken dışarda haklarımızı nasıl savunalım?

bearhairy'i sevdiğim söylenemez. düşünceleri ile aynı düşüncede olmamam nefrette ettirmez. herkes aynı düşünecek diye bir sey de yok. ama hiçbir yazar silinmeyi haketmiyor. (hakaretler, tacizler, nefret söylemi olmadığı sürece)

özgürce yazabileceğimiz sınırlı platformlar varken bir de böylesine sansürü uygun bulmuyorum, bulmayacağım da.
gitmesi çok kötü oldu ve yeri doldurulamaz bir kayıp ama insanın da nerede nasıl konuşacağını kime ne diyeceğini hele hele hassas konularda nasıl fikir beyan edeceğini bilmesi lazım. karşı konuştuğu şey koskocaman bir statüko çünkü... yeri gelmiş adı 80 darbesi olmuş yeri gelmiş uludere celladı olmuş belki siz bilmezsiniz ama bir zamanlar da adı varlık vergisiydi, 6-7 eylül olayları idi ve daha ismini say say bitiremeyeceğimiz kılıkları vardır bu statükonun. ayrıştırmak o kadar basit ki hemen yapıveririrz fakat yaşatmak bir olmak çok zordur. gitmeyecektin bearhairy kalıp adabınca savaşacaktın sen sanıyor musun ki leyla zana vb isimlerin ilk yemin ettiği meclis ile şimdiki bdp nin varolduğu meclis bir yani kastım bu meclisde fikirler savaşa savaşa değişti insanlar kaçıp gitmedi kalıp konuştular aynı şeyleri yıllarca ama doğru ama yanlış inadına savundular. daha diyecek çok sözüm var da bir gün yüz yüze konuşmak isterdim o koca yüreğini dinlemek isterdim. öfkeni anlıyorum fakat biraz zaman ve sükûnet sonra lütfen geri dön hatta dön yani hayat inan kaçmayla hiçbir yere ilerlemiyor.
her istediğini istediği her an yazmıştır. her karşıt görüşteki kişilerin nickaltlarına da istediğini istediği zaman yazmıştır. her istediği başlığı da her istediği zaman açmıştır. hatta onun gibi düşünmeyenlerin açtığı başlıkları ve yazdığı entryleri de sert bir dille eleştirmiştir. moderatörlüğünü de kendi isteğiyle bırakmıştır. kendi rızasıyla da şuan sözlüğe yazmak istemediğini belirtmiştir. ortada bir sorun yokken varmış gibi göstermenin manası nedir? biri gidince masum mazlum haklı, diğerleri kalınca haksız, pis, göt siktiren mi oluyor? türk faşizmine yer yok ama kürt faşizmine yer mi olmalı burada? yazdığınız bazı ifadeler kesinlikle kabul edilir değildir.
kim gitmesine sebep oldu bilgim yok, niye gitti onu da bilmiyorum ama gitmesine sebep olan şey kürt olduğu için fikirleri sebebiyle yargılanmasi ise resmen gönderen denyolara kredi vermiş yazar. gitme ki kudursunlar iki farklı ses tahamui edemeyen pislikler. alışmışlar kudurunca yok etmeye bu adamlar, eşcinsel olsalar bile içindeki o ırkçı/milliyetçi hastalık, tepeden bakmaya olan heves ve caba asla dinmiyor.

birden fazla azınlık grubune mensup biri olarak isterdim kalmanı ki en azından burada, eşcinsel kimliği ile bulunduğumuz ve varolduğumuz bu sözlükte farklı seslere sahip olabilelim, insanlara bunu diretebilelim ki tartışmaktan korkmamaya alışabilelim her konuyu. umarım okuyorsundur bu yazılanları da birgün kararını değiştirirsen sinir ile değil, geri dönüp daha da sesini yükseltmek, farkındalık yaratmak için ver o kararı.
ırkçı yazılar yazdığı için güya milliyetçi kahraman aydınlık türkiyenin ibnleri tarafından bezdirilen yazar.kürt ve kürt içerikli başlıklar açıyordu genelde.yasak ve kanuna aykırı değil bu yaptıkları.sözlükte amdan,götten,sikden bahsedince birşey yok kürt deyin waaa bölücü ipne.lan adam kafasından geçenlerini,düşündüklerini yazıya döküyor hepsi bu tıpkı senin benim gibi.
90 yıldır bu memleketin sorunu bu yiyip duruyorsunuz birbirinizi.bu sözlük vatan-millet kurtarma yeri değildir beyler bayanlar.fikirlerini yazarsın geçersin hepsi bu.
hem senin o paslı sikik davandan önce lgbt hakları gibi ciddi ve hayati mevzuların var sanane heteroların vatanından milletinden.sevgili ibne kardeşim inan sen onuncı yıl marşını vatan aşkıyla söylediğin memleketinin sikinde değilsin wallaha bak.yüzlerce türk ibnesi bak türk diyorum öldürülüyor lan.ve senin çok sevdiğin ülkenin yargısı hiç siklemiyor.canını seve seve vereceğin ordun sana hastalıklı pis çürük diyor.kime yaranmaya çalışıyorsun sen?bu şekilde yaparak heterolar seni aaa ibne ama ülkesini koruyup kolluyomu diyecek peh.salak olma cicim.salak heterolardan zaten bir sürü var ibneye gerek yok.iki satır yazıyla bu memleket bölünmez merak etme.sana da kimse madalya takmaz sözlükte misak-ı milli sınırlarını muhafaza ve müdafa ettiğin için.

velhasılı kelam gidişi kayıp olmuştur sözlük için.kafasından geçenleri dank diye ve sert bir üslupla söylemesi bazılarına batmıştır.hataları yokmudur elbette vardır.ama bu şekilde sözlüğe emek verdikten sonra gitmemeliydi.
nediyelim gidişine sebep olanalr artık bir ayı sözlük cumhuriyet zirvesi düzenleyip onuncu yıl marşı eşliğinde eğlenirler.
sanirim daha cok genc oldugundan sahip oldugu fikirlerini savunmayi ogrenmek icin biraz daha zamana ihtiyaci olan yazar. gencligin verdigi enerji ile kendi fikirlerini savundugun kadar karsidakinin de hareket ve karakterini bileceksin ki sogukkanliligi koruyabilip kendini gereken yerde ifade edebilesin. sinirlenip gitmek/kovulmak bir cozum degil, cozumun kendisi, tartismanin devamliligi ve farkindaligi artirma cabasi ile dogru orantili bir cizgide.

hicbir hak bu zamana kadar (en en mikro gruptan en genis kapsamli kitleye kadar) cogunluk tarafindan empati kurularak verilmedi. cogunluk, empati kurmayi kendine yakistiramaz. empati, ustunlugu kaybettirir. tersine zorla, goz onunde dura dura inadina inadina alinan bir seydir hak ve ozgurluk. oyle de kanirtir karsi tarafi, sonra bir bakmissin 5 yil once konusulmasi dahi dusunulemeyen olgular simdi gunluk hayatin gayet olagan bir parcasi. ana akim medyanin/etkinin besledigi papagan kilikli kitleler bir bir duser gider, arkalarinda utanclari kalir; o da tarih kitaplarina lutfedilip yazilirsa.

(bkz: hak verilmez alınır)
ay ben de sözlükte ki elektrik voltajı düşüklüğü neden oldu acaba diye düşünüyordum.meğer ikinci bir kürt sözlük trafosuna kaçak kablo atmış.

disa xer hate quneke kurdi * *
nick ini her okuyusumda berber hayri diye okuyorum. ne hikmetse. *
çevresindekilere zehirli elma dağıtan premseslerin başında gelir. halkların insanların kardeşliğinden bahseder fakat yanıbaşındaki arkadaşlarının birbirine düşmesi için elinden geleni ardına koymaz. birbirine düşürdüğü insanları kenara geçip gülerek keyifle izler. sorsanız en masum odur. aslında hiç de masum değildir. tanıyanlar zamanla uzaklaşırlar ama o zaten yine birbirine düşüreceği insanları yine yeniden bulur. dost canlısı kardeşlik canlısı sevimli premses.
sıkı yazar, güzel ve cesur yazıyor. hoş gelmiş, iyi ki gelmiş. bir de bana "kuzu" dedi. muhtemelen benden en az 15 yaş küçüktür ama olsun. sevindirik oluyor insan bir yerde.
bir taraf olduğunu da nereden çıkardın ki. sıkıntı tamamen sensin. açtığın başlıklara bir bak. hani insanlar ötekileştirilmemeliydi, hani kimsenin hayatına karışmak doğru değildi. maksat sadece insanları birbirine düşürmek olunca, senin bilmediğin arkadaşlık kavramını insanlar sana zaten öğretemezler.

(bkz: aynen kezo aynen)
açmış olduğu kürtçe başlıkları merakla okumakla kalmıyorum, dahası için kaynak araştırması yapıyorum. yıllardır aklımda oluşan kürt ve kürt kültürü bambaşka bir şekil aldı.
bilgileri için teşekkür ederken düşman kazanmaması temennisinde bulunuyorum. bunları kürt milliyetçiliği olarak algılayabilirler.
cınım benim, çok üzülmüş! üzmeyin kardişimi.

http://www.edepsizsozluk.com/entry/860671/

fekat bizim sözlüğe laf atarken yazdığı portaldaki yorumları okumamış anlaşılan;

http://www.edepsizsozluk.com/entry/860462/
http://www.edepsizsozluk.com/entry/860530/


işte onu diyorum ben de, herkes sen gibi, ben gibi düşünmüyor! bunun o sözlüğü, bu sözlüğü, şu sözlüğü yok. oradan laf atmış olmak için laf atıyorsun sadece. sorunlara karşı olan çözümsüz tavırların yıllar öncesindeki gibi devam ediyor.

polis yok mu polis? bu yazar benim kalbimi çaldı. *
sadece tek kelime: çirkef!

* *
evet kendisi haddinden fazla kürt sempatizanıydı. hatta ne sempatizanı yafu niye böyle bir sıfata ihtiyaç olsun ki. kürt işte. sözlüğümüz daha çok* her gece bir av düşürmek, kolilerin efendisi olmak, magazinsel olarak gündemde kalmak, hatta kim daha queen göstermek gibi amaçlara sahiptir. kim ne yapsın kardeşim kürtlüğü. neyse gittiği iyi oldu biz sözlükte sevişmeye yiyişmeye kaldığı yerden devam edilebilir. hem kim inanır bir kürt'ün eşcinsel olabileceğine.

yazar hakkında bahsettiklerim sizi rahatsız mı etti? çok mu?... o zaman doğru yoldayım demektir.

(bkz: ironinin dibine vurmak)
  • /
  • 3