bir amerikalı'nın gözünden türkiye

söylediklerini görmek için ya da söylediklerinin doğruluğunun ispatlanması için bir amerikalının söylemesi mi gerek?nerden geliyor bu amerikalı bile bunları söyliyor bak gerekliliği?
ben de bir türkiyelinin gözünden amerika söylemi çekerim ozaman.fazla konuşmama da gerek yok güneydoğu da iki komşumuzu katlettiren hükümet derim biter.
ooo amerikalıysa ve hükümeti eleştiriyorsa aynı zamanda sen de hükümet karşıtıysan haklı kesinlikle değil mi ? bir de objektiflikten bahsetmiş , yerim seni .
amerikalılara sırnaşmadıkça facebook ve twitter kullanamayacağını sanan zavallı paylaşımı. adam facebook ve twitterdan para kazanıyor ne diye amerikanın ekmeğine mani oluyorsun bak bizi aydınlatıp. biz bilmiyorduk bunları şimdi hepimiz senin emrinle hesaplarımızı kapatacağız. evet.
bu konuşmayı bir amerikan siyasi otoritesinden dinleseydik, o zaman hele bir dur kardeşim derdik. her ne kadar haklı da bulsak bu iç işlerimize mudahele olur derdik. fakat adam bağımsız bir platformda malesef ama malesef muhalefetin bu zamana kadar diyemediklerini söylemektedir. bu nedenle hem muhalefetin, hemde milli iradenin* zoruna giden bir sesleniş. ama adam haklı beyler. avel avel erdoğan ve muhalefet ağız dalaşında kim kime laf sokacak diye takip ettiğimiz politika açısından mükemmel bir ayar vermiştir. olayın ana hatlarından uzaklaşıp nerelere gittiğimizi bir amerikalıdan öğrenince manda da deriz öküz de ama adam işin aslını söylemiş bile. biz uyur gezer modundayız o ayrı...
ne var ki bunda. bizler de 7/24 amerika ve avrupa hakkında konuşuyoruz. negatif veya pozitif. onlar bunu haber mahiyetinde kulanıyorlar mı. tabi ki hayır. bizim ezikliğimiz.

(bkz: yaşasın adımı biliyor)
kim oldugunu bilmedigim bu adam, gunumuze kadar muhalefet diye adlandirilan tavuz kusu misali sovmen ama hot desen kacacak siyasi partilerin cesaret edip de yapamadigini soylemis kisacasi. ustune klasik amerikan siyasetinde bolca kullanilan pazarlama sekli de tam oturmus.

videodaki adam evrensel insan haklarindan, turkiyedeki katliamlarin ve saygi tanimazlgiin uluslarasi duzlemde olusturabilecegi etkiden felan bahsederken bizim beyni meb olmus ibneligi baki kalmis andaval, dusunmekten uzak komunitemizin herif sirf amerikali diye tepki gosterdigi konusma. efendilerinin kavgasi oncesi amerikan yalagi olan bu tipler simdilerde pek bir 'birey' olmus havasindalar, etkileyici.

oysa ki biz boyle bir dunyada yasamiyoruz. biz baska ulkelerin sorunlarina hic ama hic karisan bir ulke degiliz cunku salt kendi insanimizin gelisimi icin kafa yoruyoruz gun boyu. ama lanet olsun ki hep bir mihrak felan var. bizim icin uluslarasi bir platformda yerel meselelerimizin tartisilmasi demek osmanli dedelerimize ve yuzyillar once varolan gucumuze agir bir hakaret. biz turk ogluyuz (ayyh) ve gucumuz amerikanlari bile korkutuyur. ama gelmis birkac yabanci bati hayrani bunu mahvediyor.

neyse kurtler de olsun, suriyeliler bitli bitli dolasiyorlar kahrolsun ermeniler felan fistik.
kardeşim ne amerikan karşıtlığı yapıyorum ne de eleştiriye karşıyım sadece düşüncelerinin doğru olması için illa amerikan vatandaşının tekrarlamasına gerek yok.
bilmiyorum sanırım ortadoğu'da bir ülke.
ne dövebildiği, ne de sevebildiği bir ülke. nato'dan çıkartsa rusya'ya katılıyoruz, çıkartmasa başına bela. tam bi trollüz.