bir ilişkiyi bitiren nedenler

tekdüzelik, sıradanlık, sürekli başa sarması.

yeni tanıştığım bir arkadaşım vardı, fırsat buldukça görüşür, dertleşirdik. dertleşme demişken, ona eski sevgiliden bahsetmemek olmazdı zaten. öyle özlediğimden falan değil, merak edilip sorulduğu için konuya girilmişti. yoksa unutalı yıllar olmuştu. çok fazla detay konuşmadık. bildiği; bir tek onu sevdiğim, ondan sonra hayatıma kimsemin girmediği, ilişkinin yürümediği için ayrıldığımızdı. daha doğrusu tek taraflı bitirmiştim. bitirirken de al işte bitti dememiştim. yaptığı hatadan dolayı uzun bi süre soğuk davranıp, kibarca hayatımda fazlalık istemiyorum demiştim. yani bi özür payı bırakmıştım ona , o özür gelmeyince geçen zaman aralığında onsuz yaşayabildiğimi keşfetmiştim.

aradan geçen iki yıldan sonra -iki yıl boyunca ikimiz de birbirimize sessiz kalmıştık- ansızın gelen telefon çağrısıyla bu sessizliği bozmuştu. hiç cevap verecek halim yoktu benim, onun da ısrar etmeye niyeti yoktu. pes etmenin verdiği rahatlıkla farklı zamanlarda aramalar, gelen bayram mesajları derken bi gün şuna benzer bir mesaj aldım : " merhaba... çok hayırsız çıktın. o kadar aramama rağmen bi kere bile aramaya tenezzül etmedin. her neyse falanca yerdeyim ( farklı şehirlerde yaşıyorduk. falanca yer dediği, bulunduğum şehirde bir ilçe) gel bir kahve ısmarlayayım eski günlerin hatrına" bu mesajına karşılık anlamsız bir mesaj attım ben de. çok da önemsemediğimi hissettirmek için. ona karşılık tekrar bir mesaj geldi ve ben daha da cevap vermedim.

o ara canım da biraz sıkılmıştı bu durumdan dolayı. arkadaşla da o durum üzerine biraz dertleştik. bu sefer ondan baskı gelmeye başladı; yok işte onu hala seviyormuşum, bir şans daha vermeliymişim gibisinden. arkadaş yanımdayken tekrar bi mesaj geldi eski sevgilimden. "kahve teklifim hala geçerli" diye. tamam de, bu fırsat bir daha önüne çıkmaz, geri çevirme falan dedi. bi dk dedim. " sana afiyet olsun" yazdım. ve arkadaşa " gel beraber olsun " diyecek dedim. biraz sonra gelen mesaj " buyur gel beraber olsun" mesaja karşılık "kahve sevmem ben" yazıp arkadaşa " şerbet ikram ederim" diyecek dedim. gelen mesaj : " şerbet iç". müneccim falan değilim, asıl o kalıpları dışına çıkmıyor. verdiği cevapların aynısını daha önce defalarca yazmış zaten. yukarda da bahsettiğim gibi; bir ilişki tekdüzeye sardıysa o ilişki zaten bitmiştir. sadece tekrar etmiş olursun, aynı filmi tekrar tekrar izlemiş gibi. bir filmi iki defa izleyince iki film izlemiş olmuyorsun, bu da öyle. ilişkide ne bir heyecan, ne bir süpriz kalıyor. yarından tut beş sene sonrasına kadar neler olacağını tahmin edebiliyorsunuz. bir ilişki ne kadar derin olursa, ömrü o kadar uzun olur. sürdürdükçe başka başka şeyler keşfedersiniz onda.
benim gördüğüm en yaygın nedenler:
(bkz:şıpsevdilik)
(bkz:tahammülsüzlük)
(bkz:sadakatsizlik)
✓ karşı tarafın iyiliği için yapacak bir şeyiniz kalmamışsa
✓ sadakat yoksunluğu
✓ ilgisizlik
✓ karabatak sendromu
✓ ağır depresyon
✓ karma (bkz: rüzgâr eken fırtına biçer)
✓ aşırı gizlilik

kısaca bitenin, bitirmenin, gidenin bahanesi çoktur.
tutkunun kaybolması, hayatın getirdiği sorunlar karşısındaki yılgınlık, kişinin kendine dürüst olmaması sonucu meydana gelen iletişim bozuklukları, -mış gibi yapmak.
sorumsuzluk,empati yoksunluğu,aşırı kıskançlık, bencillik burç uyuşmamazlığı
ilgisizlik. karşıdaki kişinin işini veya ailesini daha çok önemsemesi. bizim ilişkimizi bu iki sebep bitirdi.