coming out

aslı coming out of closet olan, zamanla coming out (dışarıya çıkmak) olarak değişen, kısalan, eşcinsel açılma manifestosu sayılabilecek slogan.
ayrıca bir diana ross şarkısı.
eşcinsellerin kendileriyle yüzleşip cinsel kimliklerini kabul etme aşamasıdır. genelde bunu arkadaşlara ve aileye açılma süreci takip eder ki bir eşcinselin hayatında kimlerin kalıp kimlerin gideceğinin habercisidir.
eşcinsellerin cinsel yönelimlerini ve eşcinsellik hakkındaki görüşlerini başkalarıyla paylaşması, ruh sağlıkları için önemlidir. aslında gey, lezbiyen ve biseksüel insanlar için kişisel gelişim süreci “dolaptan çıkma” olarak adlandırılmış ve bunun psikolojik gelişmeyle çok güçlü bir şekilde bağlantılı olduğu bulunmuştur. eşcinsel bir kişi; gey, lezbiyen veya biseksüel kimliğine ne kadar çok sahipse ruh sağlığı ve özgüveni o kadar gelişmiş olur.


kaynak: wikipedia
türkçede açılmak olarak kullanılıyor ve bunun aşamaları bulunmakta.

eşcinsellik doğuştan gelen bir özellik olsa da, eşcinsel bireyin kendi cinselliğini keşfetmeye başladığı yaşlarda, kendi çevresinde örnek alacağı, onu yönlendiren ve bilinçlendiren birileri (genelde) bulunmadığı için, üstüne karşıcinsellik norm olarak kabul edildiği ve her yeni bireyin karşıcinsel olduğu varsayıldığı için, eşcinsel birey öncelikle kendi eşcinselliğiyle yüzleşme ve kabullenme sürecinden geçiyor. buna kendine açılmak deniyor. birey ancak kendine açıldıktan, yani cinsel kimliğini kabul ettikten sonra başkalarına açılma sürecine girebiliyor.

daha sonra arkadaşlara açılmak, aileye açılmak, basın toplantısı yapıp dünyaya açılmak şeklinde farklı kademeleri bulunmakta olan bir süreç.
2015 yılında yayınlanmış olan amerikan yapımı belgesel. belgeselin yönetmeni alden peters'in ailesine ve çevresine açılma hikayesini anlatıyor.

https://ayilarock.com/coming-out-acilmak...
zor durum 4 sene sürdü ağlamasından tut krizine kadar.evet aynen ozenerek escinsel olduk.bu kadar aciyi biz istedik!!!