cumartesi anneleri

gözaltında kaybolan yakınlarının akıbetini sormak için her hafta galatasaray meydanı'nda toplanan cumartesi annelerine 615. buluşmaya polis müdahale etmiş. kayıplarını aramak, sormak da suç olmuş artık bu ülkede!

http://t24.com.tr/haber/cumartesi-annele...
"bm'de devlet savunması: cumartesi anneleri'ne izin yok, çünkü turistler rahatsız oluyor"

turist olmak daha önemli olunca durum bu...

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/20...
galatasaray meydanı onlarsız bir hiç.
umudun adı onlar.
direnişin, azmin.

817. hafta yapılan açıklamaları şu şekilde: "anayasada öngörülen temel hak ve özgürlüklerin kullanılması; yurttaşın devlete güven duyduğu bir hukuk devleti ile mümkündür. devlet, yurttaşların hukuka olan inançlarını ve güvenlerini korumakla yükümlüdür. ancak türkiye’de devlet, bu yükümlülüğünü yerine getirmediği için anayasal hak ve özgürlüklerimizden mahrumuz. devletin sınırsız gücü ve şiddeti karşısında yargının koruma kalkanından mahrumuz. hukuk bizim için işlemiyor, ne kayıplarımıza ne de adalete ulaşamıyoruz. 817. haftamızda “çiçeklerle donatacağı bir mezar” hayali gerçekleşmeden aramızdan ayrılan elmas eren’in, “oğlumu istiyorum, adalet istiyorum!” diyen çığlığını, çocukları ve torunları ile birlikte sesimize ekliyoruz."

akıbeti merak edilen isim 40 yıl önce gözaltına alınan ve hala haber alınamayan hayrettin eren.

kaynak ve ayrıtı: https://www.gazeteduvar.com.tr/cumartesi...
bu insanları bile kullandılar zamanında liberal gözükmek için. şimdi kayıp çocuğunu arayan insanları biber gazıyla copla gözaltına alıyorlar. onun yerine cebine para sıkıştırıp milleti hdp il binası önüne gönderiyorlar. e onlara gösteri izni var da bunlara niye yok?
818. hafta yapılan açıklamaları şu şekilde:
''bu topraklarda yaşanan gözaltında kaybetme gerçeğine dikkat çekiyoruz. 818 haftadır, devletin kayıp yakınlarını görmezden gelme, suçun faillerini koruma politikasını anlatıyoruz. 818 haftadır, kayıp yakınlarının kuşaklar boyunca karşılaştıkları inkâra, adaletsizliğe, baskıya rağmen gerçeğe ve adalete ulaşmak için yürüttükleri ısrarlı mücadeleyi görünür kılmaya çalışıyoruz. 818 haftadır, devleti yönetenlere ve kamuoyuna sesleniyoruz: maruz kaldıkları zalimane uygulamalar karşısında kayıp yakınlarının korunması, desteklenmesi, hak arayışlarına ortak olunması hukukun üstünlüğü ilkesinin ve vicdanın gereğidir"

akıbeti merak edilen isim 1994 yılında mardin'in midyat ilçesinde bağlı doğançay köyünde evi basılarak gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan 39 yaşındaki nihat aydoğan'dı.

kaynak ve ayrıtı: https://www.gazeteduvar.com.tr/cumartesi...
  • /
  • 2