cunda adası

ayvalıkın önünde, ayvalık limanı için doğal dalgakıran görevi gören ada.
hemen yanındaki lale adasına bir köprüyle bağlıdır ve oradan da ayvalıka karayolu bağlantısı vardır.
taş kahvede oturup ayvalık tostu yemek ve adaçayı içmek, akşam burada deniz kenarındaki balık lokantalarında deniz ürünleri yemek bir cunda klasiğidir.
kafa dinlemek istiyorsanız cunda
ın en güney ucunda bulunan parlementerler sitesinden hemen önce yer alan ortunç otelin plajı iyi bir mekandır.
ya da adanın kuzey ucundaki yalancı boğaza kadar gidip, oradan da karşıdaki maden adasına denizin içinde yürüyebilirsiniz. iki ada arasında derinliği yarım metreyi geçmeyen patika gibi bir yol vardır.
kışın burada yaşadığınızda zamanda 30-40 yıl geri gitmişsiniz gibi olur.
çocukluğumun yazları burda geçti benim. türkiye
in ilk boğaz köprüsü ile anakaraya bağlanır bu güzel ada. akşam saatlerinde gittiğinizde taş kahvede bir kahve içmezseniz cundaya gitmiş sayılmazsınız. gerçi pek yer olmuyor ama biraz beklerseniz işbilir garsonlar bir yerlere masa atıp oturturlar sizi. bir de muhteşem balıklar ve mezeler vardır adada her yerde. fakat en güzeli nihat beyde olur. sahil kısmındaki restoranlardan yürüdüğünüzde nihat beyi mutlaka görürsünüz. biraz tuzludur bu restoranlar ama değer. balık yemiyorsanız uno diye güzel bir italyan restoranı da vardır. ayrıca uno ayvalık ve çevresinde espresso içebileceğiniz tek yerdir.

eğer cunda
ın ara sokaklarına girerseniz harika rum evleri görürsünüz. hala çalınmamış olanlarına rastlarsanız kapı kolları ve kapılar da ayrı bir güzelliktir. ha unutmadan adanın sahil yolunun sonundaki dondurmacıdan dondurma yemeden ayrılmayınız.
çocukken gitmişliğimiz vardı. çok değişmiş olmalı...
kabak çiçeği dolması ve buzlu bademiyle ağız sulandırır.
turistik olması dışında çok numarası bulunmayan ada. her sene en az bir kere giderim orası ayrı. en sevecen ve insancıl kediler de oradadırlar. bir de uno diye bir mekan vardır ki yemekleri süperdir.
geçtiğimiz yaz gezme fırsatı bulduğum turistik ada. öyle pek albenisi yok gibi geldi. tepeye çıktıkça terk edilmiş eski rum evleri arnavut kaldırımı sokakları vs. fotoğraf çekmek için ideal yer.
çocukluğum'un özlenen incisidir kendisi