hristiyanlık

dinin peygamberi hz. isa ve dinin kitabı ise incil dir.
liderliği ve peygamber olduğunu reddeden peygamberi tarafından yeni bir din olarak değil musevilik içerisinde yeni bir soluk olarak ortaya çıkmıştır. bu nedenle eski ahit bu kadar önemlidir.

peygamberi bu dünyayı terk ettikten yıllar yıllar sonra aziz pol tarafından dur ben şunu bir toparlayayaım diyerek yazılı ve sözlü bilgileri düzenlenmiştir.

aziz pole göre iyi bir hristiyan olmanın ilk kuralı iyi bir musevi olmaktır.

bir din olmasını ise roma imparatorluğuna borçludur. önceleri hristiyanlara çılgın zulümler eden roma imparatorluğu, imparatorluğu kurtarmak için hristiyanlığa sarılmıştır.

sarılmayıp da ne yapsın, paganlık zor, her yörenin kendi tanrıları, inançları, şunları, bunları var. almışlardır hristiyanlığı, toplumu daha iyi idare etmelerini kolaylaştıracak bir hale getirip insanlara zorla kabul ettirmişlerdir.

hristiyanlığın ilk ortaya çıktığı yerlerde ve çevresinde çok fazla pratikte katolik insan bulunmaması işte bu roma oyunundandır.

lakin roma hristiyanlığı kuzey avrupaya pek uymadığından, ticarete meyilli bu milletler zamanla protestanlığı icat etmişlerdir. zira protestanlık çok ticaret temellidir ve kar etmek bir nevi ibadettir.
ibrahimi dinlerden biridir. kelime anlamı kutsal yağ ile ovulmuş , kutsanmış tır. peygamberi hz isa dır. ancak tanrı'ın oğlu olduğuna ve hatta tanrı'nın ta kendisi olduğuna inanılır. dua ederlerken özellikle hz isa'ya dua edilir. islam dini ile aynı olarak hz isa'nın ölmediği ve kıyamet günü tekrar dünyaya ineceği bilinir.

her ne kadar kabul edilmese de hz muhammed incilde piriklitos olarak geçer.bu kelimenin arapçadaki karşılığı ise ahmed idir.
bence bi tuğçe kazaza sormak lazım, en iyi o bilir. gitti geldi çünki.
günahkar doğduğunu söyleyen dindir ayrıca "turn the other cheek" der yani sana hakaret edene bir şans daha ver.
mısır inançları, roma çoktanrılı sistemi ile musa şeriatının sentezini yansıtır.
kutsal kitabı, eski ahit'in devamı niteliğindeki yeni ahit/ incildir.
mısırın etkisiyle, teslis/trinity/üçlemeye dayalı bir inanç sistemi taşımaktadır.

(bkz: teslis)
(bkz: senkretizm)
yahudi olan isanin ortaya attigi dini inanctir ve isa yahudiler tafafindan oldurulmustur...
yahudilige tepki olarak ortaya cikmis bir akipdir bundan kaynakli yahudiligin tam tersidir mesele yahudilikte erkeklerin basi kapali olarak ibadet yapilir hristiyanlikta basi kapali kiliseye girmek bile yasaktir..
orta doğulu isa'yı ısrarla beyaz, kumral ve parlak olarak tasvir eden üyelere sahip dindir.