iskender

bol yoğurtlusu makbuldür. bi ara tavuk dönerle yapıldığını gördüydüm bi gidin amk, lan tavuk dönerle iskender mi yapılır dedim. soğutuyorlar insanı herşeyden.
bursa iskender, adana iskender, urfa iskender.... yemeyenler heder olur gider.
büyük iskender (makedonyalı lubunya) *
yaşadığım şehirde büyüğü makbul olan şey
bursa menşeili bir yemek. küçük kesilmiş pide parçaları üzerine et döner ve domates sos, kenarına koyu kıvamlı yoğurt, üserine eritilmiş teryağdan ibarettir. bursada askerlik yaparken değişik yerlerde yemem rağmen tamamen tırt bulduğumu belirtirim. bir yer varmış orijinalinin yapıldığı yer, orda yemekte fırsat olmadı. ekmek arası döner tercihimdir.
elif şafak'ın son kitabının adıdır. töre cinayetleri, çocukluktan kalma travmalar, toplumumuzdaki aile kurumunun sorunları gibi ufak alt başlıkları kahramanlar aracılığıyla irdeleyen bir romandır.
iskender markası iskenderoğlu soy isminden gelir ve bursaya özgu bir kebap türüdür.. taklitlerini tüketmemek önemlidir. zira kendileri devam eden patent savaşlarını kazanırsa yavuz iskenderoğlu ve diğer iki kardeşinin dükkanları dışındaki tüm mekanlarda menülerden dahi kaldırmak zorunda olacaklar..

has olanı uludağdaki yetişen küçükbaşlar ile yapılır ve kesinlikle odun ateşinde pişer. yanında sadece patlıcan ezmesi ve yoğurtla ikram edilir. pilav bulgur vs asla olmaz. yanına da kendi yapımları olan şıradan içerseniz değmeyin keyfinize
her yerde güzel yapmıyorlar işte.. belleyeceksin bir yeri, oraya gideceksin.
çok şahane bir şey.

fakat hep iskender denildiğinde aklıma büyük iskender gelir. gay olduğu söyleniyor. ne kadar doğru bilemem.
bursa'da geçen ay bir kez daha tattım. heykelin oralardadır hatta. adamlar pintilikten masaya peçete, tuz bile koymamış. resmen medeniyet dışıydı, bir de bursa'nın en meşhur yeri orasıdır. gelen herkes iskenderi orada yer. o denli bunu orada değil de bursa/koru park avm'de yemenizi tavsiye ederim.

bir de ben bunu ev yapımı yapıyorum. süper oluyor.
küçüğü makbul tek şey.
ufak kesilmiş ekmeklerin üzerine atılan yaprak döner parçalarına verilen genel isimdir. mis gibidir. sevmeyen vurduruyordur.
yoğurt oranının fazla olduğu yemek türü diyebiliriz.