kardeş türküler

adının hakkını veriyor. farklı farklı coğrafyalardan kardeş türküleri seslendiriyor bu grup. kürtçe, türkçe, zazaca, ermenice şarkıları, türküleri var.
gançum em ari ari ile hüzne gömülebilirsiniz.
solisti vedat yıldırımla her karşılaşıp selamlaştığımda içimin yağı eriyen grup.arapça, süryanice, lazca, çingenece *) ve azerice şarkıları da vardır. hatta feryal öney'in solistliğinde çıkardıkları ilk albümleri hardasan tamamen azerice şarkılardan ibaretti ve muhteşemdi. (bkz: boğaziçi gösteri sanatları topluluğu)
aslında grubun adı bgst yani boğaziçi gösteri sanatlar topluluğu. grubun ilk albümlerinin adıdır kardeş türküler.o albümdeki düzgün bawo,burçak tarlası,demme demme ve daha bir çok eser takdire şayandır. albümün adı daha ön plana çıktığından grubun adı gibi göründü ve öyle kaldı.

çok sesli müzikleri ve kendilerine has vokal teknikleri de kendilerini birçok gruptan farklı tutuyor.2011 yılında arto tunçboyacıyan ile ortakalaşa çıkardıkları çocuk h-aklı albümleri ile de yerlerini perçinlemiş güzide gruplarımızdandır.

çıkardıkları albümler: kardeş türküler,doğu,vizontele-1 soundtrack,hemavaz,vizontele tuuba soundtrack,bahar ,çocuk h-aklı...

aynı zamanda şiwan perverin roj u heyv albümünde düzenlemeleri de kendileri yapmıştır.
tüm albümlerini mutlak suretle satın aldığım ve her dinlediğimde ilk defa dinliyormuşcasına haz duyduğum yegane topluluk. 6 yıllık bir aradan sonra piyasaya sürdükleri çocuk h(aklı)) adlı albümleri beklentilerin altında kalmıştır ne yazık ki.
sağlam gruptur...hem konserleri hem özel gösterileri yakalanırsa kaçırılmasın gidilsin grubudur.
anadoluda yaşamış (yaşayan ) halkların müzik kültürünü çok iyi bir şekilde icra eden müzik grubudur.müzik dışında konser esnasında sahneledikleri koreografiler ile dikkat çeken türkçe dışında kürtçe, arapça, rumca,lazca, ve anadolu konuşulmuş ya da konuşulan dillerde müzik yapan dinlenesi bir gruptur.
vedat yıldırım - erkan oğur düeti enfes bir çalışma.gönül teli titriyor dinledikçe.
bahçada yeşil çınar

diyarbakır türküsü olup celal güzelses'e aittir.
gürcü ezgisi olan satrpialo taraflarından gayet başarılı seslendirilmiştir.
vizyontelenin film müziklerini yapan gruptur aynı zamanda. türkiyeli diplomatlar yurt dışında sürekli gurur duyarak bahsederler haklarında, kendilerinin siyasilerin ağzında olmaktan memnun olduklarını sanmıyorum. türkiyedeki en kalabalık müzik gruplarındandır, her konsere aynı katılımda çıkmazlar esnek bir yanları var bu anlamda.
iran'da muhteşem müzik yapan ve yine çoğunluğu kardeşlerden oluşan the kamkars grubunun etkileri görülen ülkemizin en sağlam müzik müzisyen grubudur.
o gün bülbül yanık yüreğiyle seslendi kızıl güle...
gül uyandı, döndü bülbüle: -senindir yüreğim, yolunu gözlerim...
dedim güle: -nedendir bu figan? dedi: -bilmem nedendir, derbederim...
kor düştü yüreğime, yanarım...*


şarksıyla da hüznün dibinde boğulup ölebilirsiniz...
bugün grup solisti feryal öney'in açıklamasıyla haberdar olduğum siber ergenekon timi diye bir gerzek grup hacker tarafından twitter ve facebook hesapları hacklenmiş.**
enstrümanların ahengine kapılıp gitmeniz olasıdır. evet, candır.
benzerleri oldukça türemiştir ama kardeş türküler gibi olamaz.
mutlulukla alakaları olduğunu düşündüğüm gruptur. modum istediği kadar düşük olsun,kardeş türküler dinleyince değişiveriyor hemen. inanılmaz seviyorum ya. perküsyoncu diler özer'leri bi harika.
üyelerinin tamamının birbirinden şahane ve dost insanlar olmasının yanı sıra yine üyelerinden vedat yıldırım ile birlikte kadıköy mahlede sokak çalgıcılarıyla en az ayda bir kez yaptığımız efsane düetleri hiç unutmayacağım gruptur.
her milletten şarkılar söyleyen sağlam bir grup. alevi deyişleri daha çok hoşuma gidiyor.
zülfü livaneli 50.yıl özel albümde leylim ley'i söyleyen yıllara meydan okuyan gruptur. kullanılan enstrumanlarla kendi tarzını şarkıya illaki yansıtmışlar fakat feryal'den daha iyi bir performans beklerdim. beklentimin altında söylediği kesin..
  • /
  • 2