zencefil

Durum: 27 - 0 - 0 - 0 - 12.11.2014 19:54

Puan: 542 - Sözlük Kezbanı

12 yıl önce kayıt oldu. 3.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 2

ayı sözlük itiraf

hayatım ne kadar kalabalık olursa olsun, geçmişte yaşanılan şeylerin muhatabı olan herkes hala selam veriyor olsa da, her gün yeni biriyle tanışma fırsatım olsa da bir gece bomboş sokağın kaldırımda yapayalnız ölecekmişim gibi geliyor.
vajina dediğin herkeste aynı sözlük ama beyin öyle değil. beyinlere aşık olunuyor daha çok ve her mutluluk kısa metrajlı oluyor.
bizim menzilimizde bu sanırım, bir gün, bir yerde yalnız ölmek.

nerede var bir bodur allahın belası odur

kenya

uluslararası kahve sektörüne en çok kahve yetiştirip, zengin eden ülkelerden biridir. bununla birlikte bizim bir küçük latteye vermiş olduğumuz parayla, kahve sektöründe çalışan işçilerin günlük kazandığı para aynıdır.

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

uh huh her - common reaction

anne replikleri

-ben sana demiş miydim dememiş miydim?
-demiştin.
-tişikirler sipirmen.

(bkz: teşekkürler süperman )

zencefil

katı meyve sıkacağında elma, havuç ve zencefil kökünü sıkarak karıştırıp içtiğinizde, ne soğuk algınlığı kalıyor ne sindirim bozukluğu.
yine de; her hangi bir hastalıkta, çorba pişirip saç seven sevgili bütün alternatif tedavileri sollar.

pj

aybike esin tumluer

kendisi haliç üniversitesi konservatuvar mezunu, müşfik kenter ve daha niceleri gibi hocalardan eğitimli oyuncudur. nedim saban'ın twitterda yazdığı gibi geleceğin en iyi komedi oyuncusu olma yolunda ilerlemektedir. harbiye'de bulunan mekan artı'nın ortaklarından olup, kozalar ve çok hücreli bölünen adlı çok konuşulan tek kişilik oyununu bu mekanda sergilemektedir. bir de her cuma kadıköy livingroom'da oynuyor bildiğim kadarıyla.

sözlük yazarlarının lakapları

sevgilinin ter kokusu

sevgili dediğin güzel kokmalıdır, kendisi gitse bile kokusu kalmalıdır.

baba kokusu

yedi yaşında henüz okumayı yeni çözmüşken elime tutuşturduğu balzac 'ın köylüler adlı kitabıyla, evde olduğu gecelerde, uyumaya hazırlanırken başımda okuduğu nazım hikmet , cemal süreya şiirleriyle, yeni çıktığında "gel bak yeni bu" diye dinlettiği ahmet kaya, ali asker kasetleriyle özümü öz yapmış, beni bana katmış, biraz da kendine benzetmiş canımın ta içinin, işiyle entegre balık kokusudur.

harika günay karataş

candır. kendini hiçbir kavrama ait hissetmemesi kendi içindeki özgürlüğünü sağlamıştır. tanıdığımda kırmızı olan saçları, şimdi bir avukat edasında sarıdır. sarı diye harika olurmuş, öğretendir.
ayrıca, sakarya'ya da otuz beş kişinin tecavüzüne uğrayan on dört yaşında ki ö.c.'nin bir çok tehdit almış, susturulmaya çalışılmış avukatıdır.
bir de, gerçekten güzeldir.

yengeç burcu

iki tip yengeç burcu kadını vardır; ota boka ağlayan, kendi içine kapanıp aylar sonra kabuğundan çıkabilen kadın tipi ya da acısı sadece bir gün süren, kendini hiçbir yere ait hissetmediğinden bulunduğu her durum ve mekandan arkasına bakmadan çıkıp gidebilen kadın tipidir. yaşadıkları kendi hatırasıdır, bir vücut veya bir cisme gerek yoktur, böyledir. zira dik kafalıdır.
yıllar sonra bile ceketinizden, montunuzdan bir tutam saçı, sizinle geçirdiği günler için bir kavanoza attığı sayısız pirinç tanesi öbeği ya da kazağınıza, gömleğinize sinsin diye gardrobunuza yerleştirdiği lavanta kutusunda, size yazılmış sayısız mektubunu bulmanız muhtemel tek kadındır. yıkılırsınız. ki amaçta budur zaten.
ve son olarak; yengeç burcu kadınlarını ancak küstürdüğünüzde susturabilirsiniz.
(bkz: kendimden biliyorum )

bipolar duygulanım bozukluğu

bipolar bozukluk veya iki uçlu duygudurum bozukluğu, eskiden manik depresyon, manik atak veya manik depresif bozukluk olarak bilinen hastalıktır. bipolar bozukluk, kişinin depresyon ve/veya mani, hipomani, ve/veya karışık durumlar geçirdiği duygudurum bozuklukları sınıfını tanımlayan tanısal kategoridir. kişinin, depresif eğilimlerin yoğun yaşandığı dönemlerle, taşkınlık, coşkunluk olarak tanımlanabilecek mani dönemleri yaşadığı, bu bağlamda bipolar bozukluk ya da manik atak olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. dsm-iv adlı tanı ve istatistik kriteri ile teşhis konur. bu hastalığın genelde yirmili yaşlarda ortaya çıktığı çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir.

belirtileri:

yorgunluk, bitkinlik, enerjisizlik
bezgin ruh hali, moral bozukluğu
artan dinlenme ihtiyacı
azalan kendine güven, kendinden kuşku duyma
artan derin düşünce, dalgınlık ve kendinden endişe etmek
ilgisizlik, keyifsizlik
uykuya dalma veya kesintisiz uyuyamama bozukluğu
günlük yükümlülüklerin ihmal edilmesi
konsantrasyon güçlüğü (düşünmenin zor gelmesi)
azalan cinsel ilgi
ürkeklik, sinirlilik
azalan dayanıklılık ve kapasite
her şeyi kendi üstüne alınma, başkalarının kendisi hakkında kötü konuştuğu duygusuna kapılma
günlük yaşam seyrinde değişiklikler
bedensel rahatsızlık
artan alkol tüketimi
gerginlik, huzursuzluk
aşırı duyarlılık
bir maninin erken uyarı semptomları:
aşırı sevinç, aşırı coşku
ani saldırganlık ve paranoya
yeni fikirler, hızlı düşünme
her zamankinden fazla konuşma isteği
artan aktivite ve enerji
değişen algılama (başka bir dünyada olma duygusu, sese karşı duyarlılık, keskin algılama)
görüntü ve/veya ses halisünasyonu
artan yaratıcılık
azalan uyku ihtiyacı
artan ilişki isteği
önemli olma ve bütün ilgilerin merkezinde olma duygusu
artan alkol ve uyuşturucu kullanımı
artan kendine güven, yapmaya karar verdiği her işi başaracağı duygusu
aşırı duyarlılık, gerginlik, sabırsızlık
artan cinsel ilgi
artan para harcama
konsantrasyon güçlüğü, dikkatin kolay dağılması
huzursuzluk, karmaşa
her zamankinden fazla kavga ve tartışma
günlük yaşam seyrine uymamak
erken uyarı semptomları yanında bazı yumuşak bipolar belirtiler görülmektedir. yumuşak bipolar belirtilerden, ingilizcesi "bipolar soft signs", bipolar hastalığa işaret edebilecek olan, bir hastanın aile geçmişinde veya kendi hastalık seyrinde bulunabilecek belirtiler kastedilmektedir.
bipolar hastalığa ilişkin kalıtsal risk
birinci derece akrabalarda (ebeveyn, kardeşler) lityum'la başarılı terapi
bir ailede arka arkaya üç nesilde mizaç hastalıkları
antideprasanla tedavi sonucu tetiklenen hipomaniler
mizaçta dikkat çekici hususlar (güçlü ruh hali dalgalanmaları, yerinde duramamak veya sürekli bezginlik/bıkkınlık hali)
mevsimlere bağlı depresyonlar
çocukluk veya ilk gençlikte ortaya çıkan psikotik karakterli depresyonlar

tedavisi:

tedavi edilmediği durumda ağır bir seyir izleyebilen bir psikiyatrik rahatsızlıktır.
bipolar bozukluk bazı kişilerde mevsimsel bir dalgalanma gösterir. sonbahar ve kış, depresif durumun, ilkbahar aylarıysa manik atakları gözlendiği aylardır.
duygudurumların yoğunluğu ve süresi kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.
bipolar bozukluk tedavisinde duygudurum düzenleyicisi (lityum karbonat, valproat vb.) ilaçlar kullanılır. yinelenen bir pataloji olması nedeniyle duygudurum düzenleyici iaçlar doktor kontrolünde ömür boyu alınması gerekebilir. tedavi sırasında düzenli olarak psikiyatrist kontrolünde lityum veya valproat kan testleri yapılır. serum ilaç seviyesine göre psikiyatri uzmanı ilaç dozunu belirler. manik atak döneminde 0.8-1.2 meq/l, uzun dönemli idame tedavisinde ise 0.8-1.0 meq/l serum lityum seviyesi hedeflenir. bazı epileptik ilaçlar ve antipsikotiklerde bipolar bozukluk tedavisi için kullanılmaktadır.

(bkz: vikipedi )

lezbiyen

sanılanın aksine ojeli, uzun saçlı, yürüyüşünden bile kadınlık akan feminen lezbiyenler butch diye tabir ettiğimiz kategoriden daha fazladır. sadece butch ya da maskülen lezbiyenler yolda, barda, hayatın her alanında daha fazla göze çarptığından böyle bir yanılsama gelişmiştir. e peki nerede bu hatunlar derseniz, kendini çoktan kabullenmiş oldukları ve kimseye kendini kanıtlamak gibi bir dertleri olmadığından, ayrıca cinsel yönelimlerini hayatlarının merkezi haline getirmeyip birer iş kadını, birer annelerinin kızı, birer bir çok ilgi alanı sahibi olduklarından ve sırf aynı yönelime sahip olduğu için aynı frekansı tutturamadığı lezbiyenlerle aynı çatı altında olmayıp, kendilerine kitap okunası sakin yerler bulduklarından dolayı onlara ulaşmanız pek mümkün olmayabilir, evet.
(bkz: cinsel yönelim dediğin mahremdir )
(bkz: kendimden biliyorum )

sevgiliye söylemek istenip söylenemeyenler

"hiçbir zaman manikliğine depresifliğine (bkz: manik depresif ) yetişemediğim için, beni mutluyken depresifine çektiğin, hüznüm hep maniğine denk geldiğinden anlatamadığım için, her sürprizimi içimde patlatıp hevesimi kırdığın, sonra "sen beni sevmiooğğğsuuunn!"larınla uğraştırdığın için, seninle yaşadığım hiçbir şeyden iki sene hiçbir şey anlamadığım için, acaba şu an hangi uçta diye düşünerek her an tedirgin olmamı sağladığın ve bunlara rağmen tedavi olmadığın için; hastalığına sokayım senin."

nasıl rahatladım.

ayı sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

zencefil

hoş bulmak ümidi ile.. sevgiler.

unutamamak

sensiz yapılan kahvaltı piç. sensiz yürünen yol piç.
sensiz geçen zaman hakkında ağır konuşmak istemiyorum.

birhan keskin

insan o durmadan yazsın, hiç durmadan onu okuyayım istiyor.

"zokayı yutmuştum ben bir zaman,
ah dilim yaralı,
konuşamam.."
  • /
  • 2
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 27

aşık olunan kişinin uzakta olması

kader aradığı kişiyi insanın karşısına her seferinde kapı komşusu olarak çıkarmaz.
uzakları yakın etmek düşer size.
haritaları seviniz.

murathan mungan

lezbiyen

sanılanın aksine ojeli, uzun saçlı, yürüyüşünden bile kadınlık akan feminen lezbiyenler butch diye tabir ettiğimiz kategoriden daha fazladır. sadece butch ya da maskülen lezbiyenler yolda, barda, hayatın her alanında daha fazla göze çarptığından böyle bir yanılsama gelişmiştir. e peki nerede bu hatunlar derseniz, kendini çoktan kabullenmiş oldukları ve kimseye kendini kanıtlamak gibi bir dertleri olmadığından, ayrıca cinsel yönelimlerini hayatlarının merkezi haline getirmeyip birer iş kadını, birer annelerinin kızı, birer bir çok ilgi alanı sahibi olduklarından ve sırf aynı yönelime sahip olduğu için aynı frekansı tutturamadığı lezbiyenlerle aynı çatı altında olmayıp, kendilerine kitap okunası sakin yerler bulduklarından dolayı onlara ulaşmanız pek mümkün olmayabilir, evet.
(bkz: cinsel yönelim dediğin mahremdir )
(bkz: kendimden biliyorum )

kardeş türküler

enstrümanların ahengine kapılıp gitmeniz olasıdır. evet, candır.

aşık olunan kişinin uzakta olması

kader aradığı kişiyi insanın karşısına her seferinde kapı komşusu olarak çıkarmaz.
uzakları yakın etmek düşer size.
haritaları seviniz.

murathan mungan

ayı sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

yengeç burcu

iki tip yengeç burcu kadını vardır; ota boka ağlayan, kendi içine kapanıp aylar sonra kabuğundan çıkabilen kadın tipi ya da acısı sadece bir gün süren, kendini hiçbir yere ait hissetmediğinden bulunduğu her durum ve mekandan arkasına bakmadan çıkıp gidebilen kadın tipidir. yaşadıkları kendi hatırasıdır, bir vücut veya bir cisme gerek yoktur, böyledir. zira dik kafalıdır.
yıllar sonra bile ceketinizden, montunuzdan bir tutam saçı, sizinle geçirdiği günler için bir kavanoza attığı sayısız pirinç tanesi öbeği ya da kazağınıza, gömleğinize sinsin diye gardrobunuza yerleştirdiği lavanta kutusunda, size yazılmış sayısız mektubunu bulmanız muhtemel tek kadındır. yıkılırsınız. ki amaçta budur zaten.
ve son olarak; yengeç burcu kadınlarını ancak küstürdüğünüzde susturabilirsiniz.
(bkz: kendimden biliyorum )
Henüz takip ettiği biri yok.