kemal sunal

türk sinemasının en iyi aktörlerinden biri. komedi filmleriyle ünlüdür. ancak yine de en komik filminin altmetninde sosyolojik mesajlar vardır.
çekilecek balalayka filmi için rusyaya giderken hayatını kaybetmişti.
altmetindeki sosyal içerikten ziyade bu topraklarda yaşayan insanların nabzını tutan bir adam. 30 senedir haen güdüğümüz bir adam. ana babamız gülüyordu, biz şimdide çocuklarımız..
saçma bir şekilde cem yılmaz ile kıyaslanan türk sinemasının en iyi oyuncularının başında gelen merhum aktör. cem yılmaz komedyen kemal sunal oyuncudur. **
kaybetmemizin üzerinden bugün tam 12 yıl geçmiş olmasına rağmen, filmleri halen ilgi gören usta oyuncu.
filmleri, türkiye'de bu güne kadar yapılmış en başarılı, belki de tek absürd mizah filmleridir. filmlerinde espriler, komik konuşmalar haricinde jest ve mimikler, olaylar ve detaylarla da bol bol kendilerini gösterirler. komik, rahmetli oyuncu insandır. hayatının son döneminde kendi kafasına uyacak yapımcı, yönetmen, senarist bulamadığı için absürd komedi yerine mesajlı film işine giriştiğini düşünüyorum. bu tarz filmleri de bence hiç çekilmez, sıkıcıdır, zira müjdat gezen, levent kırca vb. bir sürü insan halihazırda bu konuda saçmalarlarken o kendi alanında devam etmiş olsaydı daha iyi olurdu diye bence.
son ders...

1995 yılında mezun olduğu marmara üniversitesi iletişim fakültesi mezuniyet töreninde yapmış olduğu konuşma;bize gülmeyi, sevmeyi öğreten adam şimdi de öteki yüzünü gösteriyor; gerçekten son bir ders veriyor dinleyene / izleyene...
hala hemen hemen hergün televizyonda izlenmeye devam edilen büyük sanatçı,oyuncu.
erken kaybettigimiz buyuk bir deger.. tek yuzumu guldurense sag iken degerini bildigimiz nadir adamlardan.
eşek kesen kasaba verdiği ayar süper..


bıkmadan izlediğim hatrı sayılırı film oyuncusu
(bkz: hababam sınıfı)
doktora tezi, kendisinin yarattığı ''inek şaban'' karakteridir.
ölümünün 14. yılında, saygıyla andığım, büyük üstad...
15 sene aramızdan ayrılan güzel gülen en güzel küfür eden adam
filmleri bi bana komik gelmiyor herhalde.
en son akit kendisinin islama büyük zarar verdiğini söylemiştir.
bugün aramızdan ayrılalı tam 18 yıl olmuş aktör
çocukluğumdan beri izlediğim her filmini çok sevdiğim bir aktör. filmlere verdiği emeğin farkında olduğumu düşünüyorum, ne kadar farkında olduğumu bilmiyorum. hababam sınıfı filmlerinde kendisinin joker kartı şener şen'di bana kalırsa. şener şen'in joker kartı zaten çok eskide kaldığı için, bol bol sigara içsinler, ciğerleri bayram etsin tadında şarkıları filmin senaryosuna ilham kaynağı olan romandan aynen olduğu gibi, hiç değiştirilmeden aktarılmıştır.
kendisinin jest ile mimiklerini çok taktir edip, seslendirme sanatçılığına bayılmaktayım. keşke aramızda olsaydın kemal sunal. oyunculuğun seni zorlayan yönlerini bir bir anlatsaydın. biz de bilmezden gelseydik yine. aynı liseye gidip pamukta barbunya yetiştirseydik. turşu suyu içseydik falan.
toplumun ona yüklediği sorumluluktan hiç gocunmamış diye anlatıldığını okumuştum. ben öyle değilim. belki sinema oyuncusu olmadığım için, belki tiyatrocu olmadığım için. propaganda filmi yine çıksa da yine izlesem. gelecek için, iyilik için yaptıklarından sorsalar bize.
(bkz:baba'nın oğlu kemal)

bugün ölüm yıldönümü olmasına rağmen herhangi bir anma yazısı yazılmamıştır. geçen yıl da akşam 6'da yazılmış. kimse seyretmez diye bunca sene belgeseli çekilmemiş, hakkında yalnızca iki tane kitap yazılmıştır. kitaplardan biri de zaten kendi yazdığı sinema ve televizyonda kemal sunal güldürüsü adlı kitaptır. sunal söz konusu kitabı yüksek lisans tezi olarak yazmıştır. iletişim mezunudur. akademisyen olmak istediğini söylemiştir ama ömrü yetmedi. liseyi 11 yılda, üniversiteyi 27 yılda bitirdi ve bir sene sonra da uçakta kalpten gitti. çünkü uçak fobisi vardı. sivri dilli ama iletişimi düzgün bir muhalifti. türkiye'nin hakkı verilmemiş, değeri bilinememiş en gerçek sanatçılarındandı.

öldür kemal abi.
  • /
  • 2