mahrem

elif şafağın aştığı çok zekice bir kurgu ve güçlü bir dille yazdığı şahane romanıdır.kadın ve erkek psikolojilerini çok sağlam bir şekilde yansıttığı alakasız görünen bir çok olayı çok güzel bir şekilde bağladığı romanıdır.keşke elif şafak hep böyle devam etseydi dedirtir 3-5 gün etkisinden çıkamayabilirsiniz
haram olan yasak olan manasına gelen arapça kelime.
elif şafak'ın metis'teyken yazdığı güzel roman. harbiden nasıl yazdı onu şaşıyorum. asıl elif şafak, mahrem'i yazdı; bize şuanda tanıtılan etobur bir kalem fukarası galiba.

kitapta hayattaki görmek-görememek-hakim olmak ilişkisi veriliyor. "an" temalı bir roman.
ask bir korsedir. niye bu kadar kiymetli oldugunu anlayabilmek icin haddinden fazla sisman olmak gerekir. senebesene katman katman cogalmis, vicik vicik yayilmis, pelte pelte yigilmis yaglari sarip sarmalar, hizaya sokar. ve sonra da gecip karsisina kendi eserinin, seyrine bakar kudretinin. ask bir hayal taciridir. kiyida kosede kartlasmis hayalleri cekip cikartir, yikayip paklar, allayip pullar ve terutaze sifatiyla sahibine kakalar. ask insani guzellestirir. goruntulerle oynar pervasizca.; yani sifatlarla, yani aynalarla. kuskunleri aynalarla baristirir, yalnizlari aynalarda cogaltir.
ask bir korsedir. gun gelir, hic beklenmedik bir yerde, hic beklenmedik bir anda, ativerir citcitlarindan biri yahut cozuluverir iplikleri. neler olup bittigini anlamaya vakit kalmadan, korsenin cenderesinden kurtulan yaglar surusepet disari cikmistir coktan. o kesmekeste, goz acip kapayincaya kadar eski haline donuverir govde. ask bir korsedir. nicin bu kadar surdugunu anlayabilmek icin haddinden fazla sisman olmak gerekir
elif şafak'ın sürpriz sonlu dehşet kitabı. çok garip bir aşk ilişkisi üzerinden mahrem ve namahrem konularını çok ilginç bir perspektifle işler. bir tarafta aşırı kilolu olduğu için topluluklar içerisinde hiç mahremini gizleyemeyen bir kadın, bir tarafta da ilişkilerini hep o evin içerisinde mahrem tutmayı, hep gizli kalmasını isteyen garip sevgilisi. bir tarafta da aynı noktada 100-200 yıl önce yaşanan bir başka istanbul masalı.

beni bayağı etkilemişti. bütün kitap boyunca bu aşkın neden bu kadar garip olduğunu sorgulatıp adama içten içe kin duymanızı sağlayıp, sonu ile ters köşe yaptırtır. tavsiye ederim ama okuması çok kolay bir kitap değil.
bir insanda olması gerektiğini düşündüğüm şeyin özü