melodifestivalen

isveç'in ünlü müzik şöleni.


sanırım shlagerboyların da etkisiyle bu şarkı kazanacak. ya isveç'i charlotte perelli gibi rezil edecek ya da loreen gibi vezir.
diğer finalistleri dinlemek isteyenler için: https://www.youtube.com/watch?v=qb4Etdp1...

andra chansen (ikinci şans)'e kalanları dinlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=h8iCzXte...

finalde gönlümden geçen wiktoria ama şarkısının geçen yıllara göre zayıf kaldığını söyleyebilirim.
eurovision finallerinden daha görkemli geçen isvec ulusal finali olur kendisi


böyle bir şey göremediğim için sevmedim bu seneyi. yanından bile geçemedi hiçbiri. gönül ister lina hedlund kazansın ama sanmıyorum.
bu seneki versiyonu zannımca çok güzel geçiyor, son 2-3 yıldır gerçekten şarkı kıtlığı içindeydi, bu sene gerçekten çok başarılı işlere imza atmışlar
ilk yarı finali geçen hafta, ikinci yarı finali de bu gece yapıldı
the mamas ve robin bengtsson ilk yarı finalin, anna bergendahl ve dotter ise ikinci yarı finalin finalistleri oldular
malou prytz ve felix sandman ilk yarı finalden, paul rey ve mendez & alvaro estrella ikinci yarı finalden ikinci şans turuna yükseldiler
bu sene yarışmada hakkaniyetli bir oylama söz konusu aynı zamanda, isveçliler kulaklarıyla dinlemeyi keşfetti herhalde ya da başımıza taş yağacak

aynı zamanda direkt finale giden anna'nın şarkısını çok beğendim, dotter da çok güzeldi
şimdilik iki favorim bu ikisi, direkt finale giden şarkılar 22 şubat gecesi 4. yarı finalin ardından yayınlanacak
her sene yarı finalleriyle beraber takip ettiğim altı haftalık şöleni, bu yılki yoğun tempom nedeniyle sadece finalinde canlı izleyebildim. o da dün geceye tekabül ediyor. yarı finalleri canlı takip edemediysem de şarkıları döndüre döndüre kah vapurda kah ofisimde dinledim. buradan isveç halkına iki çift sözüm olacak:
- felix sandman'ın güzelim melodisini zaten yıllardır erkek bireylerle yarışımaya katılıyoruz gibi bir önermeyle bir kenara ittiniz,
- anna'nın bir deste sene üzerine eurovision fanlarıyla olan hesaplaşmasını da umursamadınız, anlarım.
- bu dotter reis size ne etti. kadın kurşungeçirmez (bulletproof) olmadığını dillendirerek, güzel melodi ve detone olmayan sesi ile adeta üzerine isabet eten keskin nişan lazerlerine karşı dimdik durmadı mı? 7 mart evvelinde eurovisiona gitmeye hak kazanan çerin çöpün içinde disko topu gibi parlayacak bir vokali yok muydu bu reisin de gittiniz geçtiğimiz yılın arka vokal üçlüsünü seçtiniz. hadi seçtiniz, o kadar haftalardır bu şarkıları dinliyorum ben bu ekibin şarkısını mırıldanmak istesem de hatırlayıp mırıldanamıyorum. oysa ki dünkü programın arkasında tüm arkadaşlarım sağda solda bulletproof diye mırım mırım mırıldanıyor.

hadi konuyu da saçma sapan bağlayıp bitireyim. demokrasi gerçekten mutlak eşitsizliği bozmak mı demektir? mamalar bir puan farka rağmen, mutlu mesut arzı endam edecek misiniz dotterdam'da?!
bu akşam melodifestivalen'in 2. yarıfinali vardı. tüm gelirleri türkiye'deki deprem mağdurlarına bağışlanan gecede 7milyon isveç kronu bağış toplandı.
bu seneki şarkıların cidden çok kötü olduğu gerçeği, loreen kurtarabilecek mi isveç'i göreceğiz 2 hafta sonra
11 sene önce euphoria ile eurovisionu kazanan loreen'in 2023 melodifestivalen favorisi olduğu yarışma, linki de bıraktım izleyin izlettirin.

ilk performansını gerçekleştirirken bi aktivist sahneye pankartla atlayınca ikinci kez söyleme şansı verdilerdi cumartesi günü loreen'e.
loreen kazanalı 11 sene mi oldu vay be.
bu seneki kalitesi geçen senelere göre bir tık daha iyi de olsa zannımca yine kötü olan ulusal final, geçen sene de tattoo, six feet under ve air dışında iyi şarkı yoktu.
bu sene 5 yarı finalli sistemi getirdiler, önceki senelerde 4 yarı final + ikinci şans şeklindeydi, ikinci şans oylamasını 5. yarı finalin sonunda yapacaklar yarı finallerde alınan oylar da sayılarak.
ilk yarı finali oldukça kötüydü, smash into pieces grubu six feet under'a benzeyen şarkıları heroes are calling ile bu yarı finali kazandı, lisa ajax ise arkasından finale yükseldi, yarışma tarihinde gönderdiği en kötü şarkıyla, bir de hamileymiş kendisi.
ikinci yarı finali nispeten daha iyiydi, liamoo geceyi dragon isimli şarkısıyla kazandı, bu şarkı da bence liamoo'nun yarışmaya yolladığı en kötü şarkı, ukraynalı maria sur ise when i'm gone şarkısıyla arkasından finale yükselen ikinci isim oldu, bence bu şarkı yarışmayı kazanabilir, oldukça iyi, favorilerimden!
üçüncü yarı finalde de tattoo'nun yazarlarından olan cazzi oppeia şöleni yaşandı, bu yarı finalden jacqline, cazzi oppeia imzalı effortless adlı şarkısıyla finale birinci olarak yükseldi, ardından da cazzi oppeia kendi söylediği şarkısı olan give my heart a break ile finale çıktı. effortless aşırı iyi bir şarkı, melodifestivalen'ı kazansa keşke.

dördüncü yarı finali yarın gece gerçekleşecek, dotter ve danny saucedo büyük favorilerden, ikisinin de şarkısı bence pek iyi değil, dotter yine de sahneyle şarkıyı güçlendirmiş gibi duruyor ama belli olmaz, full versiyonlarını ilk kez sahnede duyuyoruz zira.

beşinci yarı finalde de geçen senenin 2.'leri olan norveçli ikizler marcus&martinus yer alıyor, onlardan da beklenti büyük, bakalım bu sene ne yapacaklar