mütercim tercümanlık

hani şu anlık spontane çeviri yapan kadın ve erkekler vardır ya, her dilden anladığımız dile anında çeviri yapanlar yani bu insancıkların okuduğu bölümdür efendim. çeviri de yapabilme yetisine sahiplerdir ama on sayfalık metli on liraya çevirmenin hiç bir manası yoktur. büyük şirketlerde ithalat ihracat departmanlarında iyi fiyata çalışırlar, spor kulüplerinde teknik direktörün kıçında gezerler, siyasilerin yurt dışı gezilerinde seyahat ederler. zor bir bölümdür zor bir meslektir. buradan mezun olup dil üzerine öğretmen olmayı beklemeyin. dil öğretmenliğinin on beden üstüdür velhasıl.
arapça veya farsça mütercimlik okuyan arkadaşınızın, yüksek sesle çalıştığına şahit olunca sebebini sorduğunuzda bu dilin bu yolla öğrenilebileceği cevabını alabilirsiniz.
gözün açıksa çok para kazanabileceğin, ama benim gibi paradan anlamayan biraz da yumuşak yüzlü olanların süründüğü meslek dalı. burada amaç patronların işçiyi sikmesidir. az paraya, ucuz ve vasıfsız çevirmenlerle çeviri kalitesi düşürülürken, vasıflı çevirmenlerin üç kuruş paraya süründüğü, patronlar ceplerini doldururken senin maaş dilencisi olduğun bir sektördür aynı zamanda. her ingilizce bilenin yapabileceği yanılgısıyla piyasayı vasıfsız çevirmenler doldururken ve bir de üstüne bundan para kazanırken sen maaşının dilencisi olursun. mesleğimi seviyorum ama bu kafada çevirmenliğin saygın meslekler arasında kabul görmesi çok zor.
arkadaşımın rusca üzerine yeminli olup da bankada gişe memuru olarak çalıştığı işsizi çok olan meslektir. eskilerde fotokopicilerde çocukların ödevini kelime yada sayfa başı çeviren bunun için mi okuduk lan diyen kişilerdir.
okuması, öğrenmesi zevkli bir meslek olsa gerek diye düşünüyorum. ama bu bölümün mezunları bildiğim kadarıyla ' geneli ' işsiz kalıyor. sen git o kadar dil öğren, o kadar kelime ezberle, emek ver. sonra karşılığını alama ne büyük bir hayal kırıklığı. gerçi çoğu bölümde bu varda, bir düzenleme yapamıyorlar işte. önlerini açamıyorlar arkadaşlarımızın. bu şey öğrendikten sonra yabancı dizileri alt yazısız izlemek için okumuyor bu adamlar heralde ?