okan bayülgen'in hormonlu domates ödülüne tepki göstermesi

bu sene eğlence kategorisi dalında ödüle layık görülen okan bayülgen'in hormonlu domates ödülüne yönelik serzenişi.

neden ödül aldığı ise hayli bıçak sırtı bir konu. canlı yayında çocukların genelev olmadığı için birbirleriyle cinsel ilişkiye girdiklerini ve bu sebeple eşcinselliğin arttığını söylemiş; hetero ve gay pek çok kişiden tepki görmüştü. sanırım bayülgen iki olguyu karıştırmış. genelevler kapandığı için kadına yönelik tecavüz ve cinayet fiilleri arttı, bayülgenin konunun yakından uzaktan alakadarı olmayan eşcinsellere bok atması hayli garip. gelsin savcılık ve mahkeme kayıtlarına baksın artan eşcinsellik mi yoksa kadına yönelik erkek şiddeti mi.

ödül verenlere ayar vermek için tivikır sayfasından "gerizekalılar! benden özür dileyeceksiniz." şeklinde tivit atan bayülgene hemen söyleyelim, verilen ödül geri alınmaz ve özür dilenmez.

(bkz: hükümetin genelevlere tutumu yüzünden artan tecavüz vakaları)
tam bir mal beyanı. bir kere hiç konuşmaya yeltenmesin bu sözleriyle. üvey baba çocuğuna kaymış, oğlan çocuklar birlikte uyutulmuş ondan gey olmuş falan filan bu tarz über cahil söylemleri homofobikler bile yapmıyor artık; kaldı ki madem kendini lgbt destekçisi görüyorsun, onlar adına somut ve radikal adımlar at o zaman. paran var çevren var, ünün mü eksilir? kırk yılın başında programına çıkararak ortamına meze yaptığın lgbt'ler ile destekçi değil anca şovmen olursun. ki zaten sen bizlere olan desteğinde ve sevginde samimi olsaydın gidip de lgbt dernekleri içinde önemli yeri olan insanların verdiği o "sembolik" ödül için kimseye gerizekalı demezdin, diyemezdin. dedin, çünkü samimiyetsizin tekisin.
sanırım kendisi battıkça batıyorken,bu türden beyanlarla eşcinselleri de kışkırtıp battığı bataklığa çekmeye çalışıyor ama sana bye bye okan,hadi selametle baş baş.
(bkz: bizımla değılsın)
belki de en başta okan bayülgen denilen kişinin nasıl biri olduğunun taaaa en başından fark edilmemesini ve bu kimliğin bu denli baş tacı edilmesini eleştirmek gerek. zamanında hoşuna gitmeyen bir kelam eden izleyicileri "uçurmasının" bir espri değil, saygısızlık olduğunu; yaptığı küstahça konuşmalarda ise gülünecek ve eğlenilecek değil, insan onuruna zarar verecek içerik bulunduğunu çok az insan fark etti. az biraz dikkatle bile bakınca içinde ne denli devrik (çok mu iddialı oldu, peki geri alıyorum, gergin diyorum) gergin bir ruh olduğunu görmek neden bu kadar zor oldu yığınca? neden bu ülkede "nezahat", güler yüzlülük, kibarlık, alçak gönüllülük gibi hoş kavramlar asla prim yapmamakta? o psikolojik yapıda birinin zurnasının bu denli geç zarttt demesi bile bir mucize.

bu yüzden diyorum ki: lütfen şöhret ve hayranlık denen kavramları dağıtırken biraz daha dikkatli davranalım, biraz daha özen gösterelim. unutmamak gerek: politikacısından, sanatçısına(!) bazı ucubeleri yaratanlar bu ülke insanları, ucubelerin kendileri değil.
halk oylarıyla verilmiş bir ödüldür. okan bayülgen in lgbti konularında yaptığı programları biliyoruz, zaman zaman homofobik tavırlar sergilediğini fakat bir o kadar da bizleri destekleyen programlar yaptığını da biliyoruz. burada şu var ki söz ağızdan çıkar, hata cümlelerimiz her zaman olacaktır, bunun farkına varmak gerek. ben okan bayülgen'i seviyorum. ödül töreninde ayta sözeri'nin dediği gibi, " bu ülkede ne zaman bu hediyeler gerçek sahiplerine verilecek, bu ödülü alanlar ne zaman ödülü alırken tüm salondan özür dileyeceklerse işte o zman ülkemizde bu ödüllere gerek kalmayacak"
ben bu konuda okan bayülgen'in yanındayım. * okan bayülgen'i sevin sevmeyin bu durumun bunla da ilgisi yok. okan'a gelene kadar o ödülü hak eden zibilyon tane adam var. gören de türkiye eşcinsel haklarını o derece sindirmiş artık osuruktan bile nem kapar hale gelmişiz sanar. o beyaz denilen bebek maması bile okan'dan 10 kat daha fazla hak ediyor o ödülü. halk oylamasına bile sunulmaması gereken bir isimdi. bu şekilde müttefik kaybediyoruz sadece.
lgbti meselesini ana akım medya da gerek program gerek yorumları ile görünür kılan bir insan olduğunda çoğumuz hem fikiriz. almış olduğu hormonlı domates ödül tepkisinin nedenini ben şöyle anlıyorum. "aslında hiç umrumda değildiniz, bunun anormal bişiy olduğunu düşünüyorum ama bir yandanda konunun iyi bir reyting malzemesi olduğunu bildiğim için bol bol size bir çok kapı açmak zorunda kaldım" fikri ve hissiyatında olduğunu ispatlayan yorumları vardır. hali ile aldığı domates ile gerçek düşüncesinin açığa çıktığını anlamamız üzerine az biraz sinir yapmış. hayatta ki gerçekleri reyting malzemesi olur mu olmaz mı diye değerlendirebilen bencil bir programcıdır.
artık ciddi bir tedaviye başlaması gerektiğinin göstergesidir.