ölümden ötesi var mı

bu başlık altında herkesten bir şeyler duymak istiyorum samimi olalım herkesin inancına saygılıyım. ölümden sonra bir yaşam var mı? kendi düşüncelerim var ama ben diğer düşünceleride merak ediyorum. diyeceksiniz doğmadan önce merak ediyordun da sanki şimdi merak ediyorsun vs vs... doğumdan öncesini bilmiyorduk ama doğduk ve yaşadık bilincimiz var ve yaşanmışlıklarımız var.
not: bundan önce de bu tarz bir başlık açmışım farkındayım bu ara çok meraklıyım sanırım.
olumden ote koy yok iki kapili bir handa gidiyoruz gunduz gece ulasmak icin menzile
bir beyazlık göreceğiz sanırsam.

(bkz:göte pamuk tıkamak)
evet var sonsuz bir boşluk var mesela öylece asılı kalacaksın hiç bir yere gidemeyecek , düşünemeyecek, hareket edemeyeceksin. reenkarnasyona da yazdım yani. aynı kast sisteminin bir başka versiyonunu diğer dinlerde de görebilirsiniz. ölümden sonra bilmem kaç kat yerin dibine giricen yanacan çıkacan az bir bronzluk olacak, yok efendim göğün bilmem kaçıncı katında sana suit vercekler çeşmesinden bilmem ne akacak, türlü türlü meyveler olacak huriler, huriyeler etrafını saracak. kral olacaksın kral. bundan ötesi var mı yaa. daha ne istiyosun. gözün doysun bre zındık.
bir dine inanmadığımdan inanmıyorum ben olduğuna. bedenden ayrı ruh diye birşeye inandırdılar bizi. sonra da onu cennet ya da cehenneme gönderiyorlar. "iyi olan cennete" sabrı ve "kötü olan cehenneme" adaletsizliği yarattı. burada elimizin altında olanlar iyi olma karşılığında öte dünyada vaat edildi. bu inançlar, apaçık bir şekilde dünyadan, insandan talebi olmayı bastırıp "ben bu dünyada hiçbir şey istemiyorum, ahiretimi düşünüyorum " ayağına alttan alta talan edilmesini sağladı her şeyin. ha yine de ölünce evren üzerinde bir yerlere ulaşma şansımız, sevdiklerimizi tekrar görme şansımız olsa mutlu olurdum. lakin yok doğaya karışacağız , bu da hayatı daha iyi yaşamak için bir sebep aslında.
hepinize katılıyorum ama yine de yaşamaya değer bir şeylerin olduğunu düşünmüyorum. fazla anlam yüklüyoruz hayata.