özet geçmeyen insan

anlatacağı konunun giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını uzatıp da uzatan, hatta olay öncesinden başlayan insandır. böyle zamanlar ağızlarına kürekle vurasım geliyor bunların, ne zevk alıyorlarsa artık. otur kompozisyon yaz desen bön bön bakar suratına.
inci sözlük yazarlarının nefret ettiği kişi.

(bkz: özet geç piç)
çoğunlukla yazdıkları okunmayan insandır.
her şeyin fast food tadında ve hızında tüketildiği günümüzde, akıntıya kürek çekmekten vazgeçmeyen bir maceraperest, yel değirmenlerine karşı savaşmaktan ürkmeyen bir eski zaman şövalyesidir.
ruhların uçup havaya, bedenlerin çürüyüp toprağa karıştığı bu üç günlük dünyada, kalıcı olan tek şeyin, söz olduğunu bilen bir derviştir.
dinleyeni az olur, dokuz köyden kovulur o ayrı..
şimdi bilen bilmeyen herkesin her boka tweetlediği (cikciklediği) postmodern zamanlarda yaşıyoruz. herkesin fikrini özet geçtiği, zaten herkesin özetle dostluk kurup, özetle aşık olduğu, özet sevişmelerle idare ettiği sığ hayatlar yaşıyoruz..
adam gibi hüzünlensek olmuyor, omuzlarında ağlayacak bir dost arasak bulamıyoruz.. o kadar çok oldu ki her şey anlamını yitireli.. kime, derdimizi anlatmaya kalksak, ya da sevincimizi, yahut terkedildiğimizi, hemencecik sıkılıp, özet geç piç diyecek....
işte bundandır bütün yalnızlığımız ve kederimiz..
detaylarda boğulan, her detayı aktarmazsa karşıdakinin anlamayacağını sanan insandır.

salak mıyız yavrum biz?
muhtemelen bazı detayları uyduran insandır. kişi bir şeyi uzata uzata anlatıyorsa gerçekçilik kazandırmak için ayrıntı ekliyordur kafasından.
tabi konuşmayı çok seven bir insan da olabilir bu genelleme yapmayayım.