pulp fiction

john travoltayı hollywood alemine tekrar kazandıran 1994 yılı yapımı film. <br> <br>yönetmen: <br>quentin tarantino <br> <br>oyuncular: <br>john travolta (vincent vega) <br>samuel l. jackson (jules winnfield) <br>uma thurman (mia wallace) <br>harvey keitel (winston wolf/the wolf) <br>tim roth (pumpkin) <br>amanda plummer (honey bunny) <br>ving rhames (marsellus wallace) <br>rosanna arquette (jody) <br>christopher walken (captain koons) <br>bruce willis (butch coolidge)
zamanı itibariyle zeki müren beyfendininde türkçe sözlerle yazmış olduğu yaralı gönlüm pulp fiction soundtrack remixlenmiş hali.
kurgusu yönetmenin alameti farikası olan nefis film. çantada patronun ruhu olduğu iddia edilir, şeytana satmaya hazırlanmaktadır. ancak bu arada götü kaybeder hem de vahşice. ama atın intikamı feci olacaktır.
forest gumpa oscar yarışında yenik düşmüş filmdir,ondan daha iyi olmasada mükemmel bi filmdir uma
ın altın vuruş yaptığı sahne ve akabininde ona yapılan adrenalin iğnesi sahnesi sinema tarihin en rahatsızlık verici sahnelerinden teki seçilmiş.
türkçe olarak "ucuz roman". ucuz derken adiliği kastediliyor; fiyatının ucuz oluşu değil... içi boş, çöp kurgu.

film olaraksa, bir efsane.
izlediğim en çarpıcı ve güzel girişe sahip film.
kült. dans sahnesi, çizburger yorumu, ezekiel, zed is dead baby etc.. soundtrackleri muazzam.
hollywoodun çılğın çocuğu quentin tarantino'nun en popüler filmi diyebiliriz kendisi için. standart tarantino filmlerinde görüleceği gibi bol bol kan görüp fazlaca argo kelime duyabiliriz. bilmeyeni dövüyorlar filmlerden bir tanesi.
soundtrackinde zeki mürenin de coverladığı şarkının adı misirlou, yorumcusu ise surf rock gitaristi dick daledir. remix falan da değildir, zira şarkı 60lı yılların ortalarında kaydedilmişmiştir. şarkı esasen bir mısır halk türküsüdür ve zeki mürenin tsm yorumu dışında, sayısız rembetik, ve surf rock coverı vardır.
soundtrack albümü 60lardan surf rock parçalarla doludur. akımı sevdirir sebepsizce. ayrıca misirlou parçasını kimse bilmezken en çok bilinen parçalardan biri haline getirmiştir(pump it falan oldu sonradan), popüler kültüre bu denli hakimdir.


bana da honey bunny diyecek bir sevgilim olur mu acaba? *