queen

1970 yılında kurulmuş tüm dünyada albümleri 300 milyondan fazla satmış ingiliz hard rock grubudur.

(bkz: freddie mercury)
(bkz: the show must go on)
zamanında mami adında bir işletmecisi olan, zambak sokakta yer alan, kapısında mamiyi bastonuyla sürekli görebileceğimiz genelde rent boyların olduğu ve doğal olarak çor olaylarının sık sık yaşandığı gey bar. hemen yanında da club 17 vardır. mami öldükten sonra queen bitmiştir ancak club 17 devam eder. rent boylar için kalan tek yerdir istanbul'da
opera rock tadında farklı bir tarza sahip, döneminin müziğine göre daha feminen ve daha agresif müziklere sahip muhteşem grup. 1974'te çıkardıkları bohemian rhapsody ile ilk defa isimlerini duyurmuşlardır ve ne yazık ki 1991'de freddie mercury'nin ölümüyle dağılmıştır grup. her bir şarkısı muhteşem ama ilk başlayanlar için the ultimate best of queen(2011) albümlerini dinlemelerini tavsiye ederim.
şüphesiz gelmiş geçmiş en başarılı müzik gruplarından biridir. grup arkadaşlarının hepsi eşcinselliğe karşı toleranslıydı, belki de bu yüzden bu kadar sene aktif kalabilmiştir queen. queen, freddie'nin feminen, onlar için utanç verici, dahiyene fikirleriyle yükseldi. en iyi albümlerinden örnek verirsek:

1) queen ii: sadece gerçek queen-severlerin bildiği dahiyane albüm. fariy feller's master stroke, march of the black queen(bohemian rhapsody'nin şeytani abisi), seven seas of rhye, ogre battle, white queen, father to son... hepsi bu albümde!

2) a night at the opera: herkesin bayıldığı ve saygı duyduğu bohemian rhapsody bu albümde. onun dışında pek bilinmeyen, benim en sevdiğim queen şarkılarından biri olan prophet's song'u içerir. dinlenesidir.

3) a day at the races: anato ile birlikte dinlenmesi gereken, serinin devamı. somebody to love, good old fashioned lover boy, millionaire waltz, you take my breath away gibi başyapıtlarla doludur.

4) jazz: şüphesiz queen'in en eğlenceli, en espirili albümü. fat bottomed girls, bicycle race, jealousy, mustapha ve en önemlisi, hayatın soundtrack'i don't stop me now bu albümde! taparım ve ayrıca nadir basım bir plağına sahip olmakla gurur duyuyorum.

5) sheer heart attack: killer queen, brighton rock, now i'm here, lily of the valley gibi şaheserler bulunduran 3. queen albümü. killer queen top 3 queen'e rahatlıkla girecek bir antidepresan.

6) news of the world: we will rock you - we are the champions bu albümde. gerisi çok da önemli değil.

7) queen i: en hard sound'lu queen albümü budur, ilk albümleri olmasının da etkisiyle ünlenen şarkıları olmamıştır bu albümden. en farklı queen albümü budur sanırım.

8) innuendo: yorumsuz, 90'lardaki satışlarıyla yeni yetme gun's n roses'a koymuştur biraz.
yakın zamanda en çok bilinen şarkılarından "bohemian rhapsody" adıyla, grubun belirli bir dönemini anlatacak filmi gösterime girecektir.
https://www.imdb.com/title/tt1727824/
ingilizce kralice anlamina gelen sozcuk.
nedense gayler için kutsal olan bir sözlük.
son yüzyılda müzik alanındaki baş yapıtlar diye bir liste hazırlansa mutlaka içerisinde (bkz:bohemian rapsody) şarkılarının yer alacağını düşündüğüm grup.
çok şey barındırır bu şarkı içinde. birçok insan, birçok ruh hali, birçok kültür, birçok mesaj bulabilirsiniz şarkıda. ama bu bolluğun içerisinde, şarkıda da dendiği gibi, gerçek olan tek bir şey vardır aslında: nothing really matters.
gerçek adı oliver olan green arrow'un soyadı.

(bkz:oliver queen)
(bkz:bohemian rhapsody)

filmini izlemenizi tavsiye ederim.

 spoiler!
final sahnesinde we are the champions diye haykırırlarken ürpermemek elde değil. kişinin kendisini bulması, hayatına nasıl yön vereceğini bilemediği durumlarda olması, elde edilebilecek çoğu şeyi elde edip yol arkadaşlarını zamanla değersiz bulması...