queer teorisi

genel olarak eşcinselliği tanımlayan, cinsellik dışında sosyal vs. açılımlarını,tarihini anlatan teoridir.
cinsel kimlikler başta olmak üzere her türlü kimliği sorgulayan ve cinsel kimliklerin düşünüldüğünün aksine sayısız olduğunu ve sınırlarının olmadığını, heteroseksüellik kavramının cinselliğin sınırlarını belirlemek üzere toplum tarafından kültürel ve sosyal anlamlarla belirlendiğini, dolayısıyla cinsel kimliklerin birer yanılsama olduğunu savunan bir teoridir.
query theory her lgbt bireyinin tamamen o olmadığını savunan teoridir. teoriye göre gay olan tamamen gay değildir, kadın olan tamamen kadın değildir. kendinin aktif de olsa gay olduğunu bilmeyen yada reddeden gay amcalar bu teorinin gözlem kapsamına ilk sıradan girmelidirler.
(bkz: ibne teorisi)

aslında köklerini michel foucault'nun sosyal yapılandırmacılık teorilerinden, yani gerçekliğin hepsinin bir sosyal inşa eseri olduğunun (bir çeşit matrix felsefesi yani, matrix filmi nereden çıktı sanıyorsunuz?) ve kurgu gerçeklikler içerisinde yaşadığımızın, cinselliğin ve cinsiyetlerin de keza aynı şekilde sosyal olarak yapılandırılmış ve her zaman gerçeklerle örtüşmeyen ama kalıplara sokulmaya çalışılmış şeyler olduğu tezine dayanan kuram.

bu kuramın iyice geliştirilmesi ise judith butler'ın çalışmalarına dayanır. kendisi cinsiyet ve cinsellik kavramlarının belli kıstaslara oturtulmamasını, insan cinselliğinin etiketlenmeden uzak, ayrıştırma yaşanmadan, herkesin ve her cinsel davranışın " queer" çatısı altında tek bir bütün olarak kabul edilmesi gerektiğinden bahseder. ona göre bu lgbttiquiwyzx şeklinde giden adlandırmalar da anlamsızdır ve bu şekilde etiketlemeye gideceksek, bu kısaltmaların sonsuzluğa ulaşacağını zira dünya üzerindeki insan sayısı kadar farklı cinselliğin olduğunu savunur.

komünist işidir bunlar, aldanmayınız.
eski zamanlarda escinsellik yanda karsicinsellik sadece bir cinsel pratik olarak algilanirmis. zamani gelince kisi cocuk yapip insan soyunu devamcettirdigi surece bu pratik fazla baski gormezmis. ama simdi gunumuzde kadin erkek arasindaki sosyal roller, fiziksel ozellikler, davranislar keskin cizgilerle ayrilmis durumda. bu da hem escinseller hem karsicinseller icin sosyal bir baski olusturuyor. queer teori de kadin erkekgi kadin erkek yapan nedir diye soruyor. kadini kadin yapan gogusse ameliyatla gogsunu kaybeden kadina kadin demeyecek miyiz dogurganlik demekse doguramayan kadin kadin olmayacak mi? ya da erkeklere cekim duymayan kadin kadin olmayacak mi? cinsiyetler ve onlarin ozellikleri bu kadar kati olarak belirlenmis mi yoksa biz kadin ve erkegin bir karisimi birlesimi miyiz? kafalardaki bu deli sorulari sorgulamaya acmistir
başlık up'ı niyetine girilmiş entry olsun bu.

kitap ya da makale önerisi olan varsa (öğrenci insanız pdf vs varsa şahane olar)
mesaj atabilirse sevaba girmiş olur.