rusya

suriye'deki teröristlere karşı hava saldırısına başlayan ülke.
valla rusya aşığı gey bir arkadaşımın dediğine göre, eşcinseller için, her ne kadar putin hükümetinin çirkin "propaganda" yasası geçmiş olsa da, türkiye'den çok daha özgür ve toplumsal kabulün olduğu -yani en azından bizimki gibi yok sayılmayan- bir hayatın olduğunu, eşcinsellerin büyük şehirlerde gayet rahat şekilde bir şekilde beraber yaşadığını, bir çift olarak sosyal hayata dahil olabildiklerini anlatmışlığı var. gitmedim, bilmiyorum ama herhalde doğrudur.
tarihsel bir düşman idi.
girdiğimiz savaşların neredeyse tamamını kaybettiğimiz bir düşman.
20. yüzyılda işler değişti.
osmanlının cenazesini kaldırma ve emperyalist işgalcilere direnme konusunda yardım eden bir komşumuz oldu.
sonra, kızıl komünizm gibi öldürücü bir tehdit nedeniyle, tekrar baş düşmanımız oldu!
gerçek dostumuz abd sağolsun, bizi hep korudu, kolladı, kucağından indirmedi!
sonra, bin şükür kızıl komünizm vebası dünyadan temizlendi (mi acaba?) diye, birbiriyle tekrar flörtleşen eski sevgililer gibi yavşadık birbirimize...
hele 2000'li yıllarda, tüm komşular bir yana, ciddi anlamda bir stratejik ortağımız oldular ki, avrasya'nın geleceği ve bizim gerçek-öz-hakiki milli çıkarlarımız için doğru olan bu idi! *

sonra, birdenbire yeniden baş düşmanımız ilan edilen bir millet!
neden, niye ve nasıl diye osurmanın gereği ve anlamı yok...
çünkü, günümüzün siyasi iradesinde, bu soruların yanıtları için kullanılan organlar arasında beyin, hiç yok!!
bm ye türkiye-ışid bağlantılarını belgeler ile sunan ülke.

http://tr.sputniknews.com/rusya/20160401/1021899203/rusya-bm-turkiye-isid.html
yüzey alanı yaklaşık olarak afrika kıtasının yarısından biraz fazladır.
ne yapmaya çalıştığını anlayamadığım ülkelerden biri.
kendi ülkesinden başka her ülkede yaşanan olaya burun sokan, homofobinin tavan yaptığı, kendi yaptığını görmeyip diğer bütün ülkelere hata yaptığını söyleyen bir yer.
ayrıca yukarıda '' eşcinseller için türkiye'den daha özgür bir ülke '' yazan olmuş.
ben rusya'yı gittim gördüm. bir eşcinsel olarak, gittiğim mekanlarda arkadaş edindim. rusya'da eşcinsellerin durumu nedir diye sorduğumda duyduklarıma inanamadım. evet, türkiye'de de birçok homofobik insan var. ama iyi şeyler de olmuyor değil.
mesela dün star tv'de yayınlanan delibal filmindeki gay kelimesi sansürlenmişti. bunu gören insanlar direk '' eşcinsellik sansürlenemez '' tarzında bir hashtag oluşturdu ve kısa bir sürede trend topic oldu.
hande kader cinayetinde neredeyse twitter çalkalandı. herkes '' hande kader yalnız değildir, hande kader'e ses ver '' tarzında hashtagler oluşturdu ve kısa sürede en çok konuşulan konu olmayı başardı.
en azından halkımızın bir kısmı yaşanan homofobik olaylara tepki gösteriyor.
istanbul'da, ankara'da, izmir'de, eskişehir'de, mersin'de birçok arkadaşım eşcinselliklerini doyasıya yaşayabiliyor ve kesinlikle bir tepkiye maruz kalmıyor.
kusura bakmayın ama sırf siyasi ve dini sebeplerden ötürü bunları görmezden gelemezsiniz.
kendimizi batıya kapatıp, rusya'ya açılmamız lazım. batılılar bizden nefret ediyor ve tiksiniyor. kesinlikle hiç sevmiyorlar bizi. zaten nato'daki hiçbir ülkeye vizesiz gidemiyorsunuz. rusya öyle mi? değil. tek kötü yanları, pkk'yı terör örgütü olarak saymamaları ve erkeklerinin hetero olması. ama erkekleri batılılarınkine bin basar. ayrıca amerikalıları sinir etmenin tek yolu bu. biz rusları akdeniz'e alacağız diye inanılmaz korkuyorlar. normalde adamları hiçbir şey rahatsız etmez ama rusların akdeniz'e gireceği hakkında bir yazı okuyunca felekleri şaşıyor.
tarihi boyunca yer yer türkiyenin başını ağrıtmış bir ülke, pek iyi ayak değiller ama kaderi dans etmek ve gösterip de çok vermemek hatta tek çıkar yolu oyalamak olan ülkemizin güzide partnerlerinden biri.

halk müzikleri çok eğlenceli ve büyük romancıları var herkesin malumu olan. dünyadan eksilseler çok büyük kayıp olur vallaha. çok apaçileri var galiba bir de; kürkün altına adidas eşortman altı giymeleri özgüvenli ama üzücü.
eşcinsel insanlara karşı öcü gibi bakan, eşcinsel turistlerden ise direk nefret eden insanların yaşadığı bir ülke. gördüğüm kadarıyla konuşuyorum belki bana öyle denk geldi ama gördüğüm konuştuğum bütün ruslarda gereksiz bir nefret var eşcinselliğe karşı.
  • /
  • 2