testosteron

erkeği errrrrrrrrkek yapan en önemli kitle imha silahlarından biri. dünyayı yönetir ama kendine söz geçiremez. *
testislerin el emeği göz nuru.
kadın ve erkek vücudundaki testosteron seviyesini en kolay ölçme yolu işaret parmağı ve yüzük parmağında gizlidir. yüzük parmağı işaret parmağından uzun olan insanların (kadın/erkek) vücudundaki testosteron seviyesi yüksek ve maskülen tarzı gözle görülür şekilde belirgindir.
iki yıl önce, izmir tiyatro günleri kapsamında izlediğim; konusu, oyuncuları, dekoru, müzikleri olsun çok iyi bir tiyatro oyunuydu. keza oyuncu kadrosu da öyle; emre karayel, fırat tanış, metin çoşkun, sezai paracıklıoğlu, mert fırat, timur acar ve inan ulaş torun’du.

kısaca konusu;
bir nikah ve bu nikahın bozulması üzerinden değişik meslekte olan yedi erkeğin (mikrobiyolog, kuş bilimci, baterist, gazeteci, avukat, garson, ve bir baba) cinselliğe, kadına, doğaya erkekçe bakışlarını sergiliyor. bu erkekçe bakışın ürettiği şiddet ve ayrımcı dille seyircilerin akıllarında zekice işlenmiş sorular bırakıyor.
vücutta etkilerinin bazıları yüksek libido, bolca kıl, kalın ses, agresif tavırlar ve kolay yağ yakma/kas yapma olan, eril hormondur.
azıda çoğuda başa bela orta seviyeye çekilse el birliğiyle gerginlik biter dünyada.
fazla olması vücutta ki kıl oranını arttırır.ama saçlara gelince götlük yapar ve döker.piyasa da satılan hapların bir çoğu bu hormonu baskı altına alarak kelliği engellemeye çalışır.
olimpik bir havuza atılan küp şekeri gibimiş vücuttaki genel oranı. iki tane atsalarmış yaratım sürecinde, ne olurdu bilemiyorum. hormonun genel etkileri odaklanma, hırs, rekabet, seks, liderlik, vs. yükseldiğinde saç döken ama vücuttaki kılları arttıran bir etkisi de varmış. saça da etki edeydi...