testosteron

erkeği errrrrrrrrkek yapan en önemli kitle imha silahlarından biri. dünyayı yönetir ama kendine söz geçiremez. *
azıda çoğuda başa bela orta seviyeye çekilse el birliğiyle gerginlik biter dünyada.
kadın ve erkek vücudundaki testosteron seviyesini en kolay ölçme yolu işaret parmağı ve yüzük parmağında gizlidir. yüzük parmağı işaret parmağından uzun olan insanların (kadın/erkek) vücudundaki testosteron seviyesi yüksek ve maskülen tarzı gözle görülür şekilde belirgindir.
iki yıl önce, izmir tiyatro günleri kapsamında izlediğim; konusu, oyuncuları, dekoru, müzikleri olsun çok iyi bir tiyatro oyunuydu. keza oyuncu kadrosu da öyle; emre karayel, fırat tanış, metin çoşkun, sezai paracıklıoğlu, mert fırat, timur acar ve inan ulaş torun’du.

kısaca konusu;
bir nikah ve bu nikahın bozulması üzerinden değişik meslekte olan yedi erkeğin (mikrobiyolog, kuş bilimci, baterist, gazeteci, avukat, garson, ve bir baba) cinselliğe, kadına, doğaya erkekçe bakışlarını sergiliyor. bu erkekçe bakışın ürettiği şiddet ve ayrımcı dille seyircilerin akıllarında zekice işlenmiş sorular bırakıyor.
vücutta etkilerinin bazıları yüksek libido, bolca kıl, kalın ses, agresif tavırlar ve kolay yağ yakma/kas yapma olan, eril hormondur.
fazla olması vücutta ki kıl oranını arttırır.ama saçlara gelince götlük yapar ve döker.piyasa da satılan hapların bir çoğu bu hormonu baskı altına alarak kelliği engellemeye çalışır.
testislerin el emeği göz nuru.
olimpik bir havuza atılan küp şekeri gibimiş vücuttaki genel oranı. iki tane atsalarmış yaratım sürecinde, ne olurdu bilemiyorum. hormonun genel etkileri odaklanma, hırs, rekabet, seks, liderlik, vs. yükseldiğinde saç döken ama vücuttaki kılları arttıran bir etkisi de varmış. saça da etki edeydi...
son yeni oyuncu kadrosuyla oyun atölyesinde oynamaya devam etmekte olan oyun. gürkan uygun*, emre altuğ, orhan aydın, ruhi sarı, gökçer genç, gökhan yıkılkan* ve bülent şakrak. özellikle bülent şakrak'ın performansı çok iyi, oynadığı role iyi oturmuş, gerçi kim oynasa yine güldürür. ilk perde sıkıcı olmasına rağmen ikinci perde gerçekten çok komiktir. oyun sonun da bütün ekibin çalıp söylediği güzel bir şarkıda yer almakta ki sözleri oyunun yönetmeni celal kadri kınoğlu'na aitmiş.

gözlemlerime göre fazla salgılanması beynin küçülmesine, zaman zaman tamamen silinmesine neden olan hormon.
androjen grubundan steroid hormon olup, erkeklerde testislerde, bayanlarda ise yumurtalıklarda üretilir. esas olarak erkek cinsiyet hormonudur. vücut geliştirme çalışan sporcuların dışarıdan testosterone kullanmaları doping etkisi yaratabilir. yan etkileri olarak kalp kaslarına zarar verebilir, saç dökülmesi meydana gelebilir ve saldırgan tavırlar gözlenebilmektedir.
gey olduğunuzu açıldığınız bazı homofobikler "hormonlarına baktırdın mı bazen erkeklik hormonu düşük olabiliyor" diye saçmaladıklarında, bahsi geçen hormondur işte testosteron. annem ilk başlarda bende testosteron düşüklüğü olabileceğinden şüpheleniyordur. testosteron fazlası çıkınca şaşırmıştı.

ayrıca bu hormona dikkat etmek her iki cins içinde önem taşımaktadır. önemli bir hormondur.