the amazing world of gumball

mavi hiperaktif bir kedi olan gumball ve sevgi pıtırcığı balık kardeşi darwin, büyümüş te küçülmüş zeki tavşan kardeşi anais, salak mı salak tavşan babası robert, sorumluluk sahibi aklı başında kedi annesi nicole'un yaşadığı absürd sürreal maceralarla dolu aşırı eğlenceli bir çizgi dizidir.
oldukça sembolik, kaliteli esprilere sahip çizgi dizi. izlediğimde zaman kavramın yok oluyor. bir çok bölümünde filmlere vs. atıflarda bulunuyor. bununla beraber adventure time ve regular show da izlenesi.
cartoon network'te yayınlanan elmore adlı bir kasabada yaşayan gumball isimli bir kedinin maceralarının anlatıldığı, çok severek izlediğim, izlerken yarıldığım, absürd komedi olarak nitelendirilebilecek çizgi film. insan bir çizgi filmi izlerken dünyadan soyutlanır mı sorusunun cevabına bu çizgi film sayesinde koca bir evet diyebilirim. her karakteri ayrı eğlenceli ama benim favorim darwin.
karakterlerini kısaca tanıtmak gerekirse:
gumball watterson: ana karakter. ailenin büyük çocuğu. biraz inatçı ve tez canlı biri.
darwin watterson: aslında gumball'ın evcil hayvanıyken bacaklarının uzaması sonucu onun kardeşliğine terfi etmiştir. saf ve komik biridir. aynı zamanda gumball'ın kankisidir.
anais watterson: ailenin en küçüğü ve en zeki kişisi.
richard watterson: ailenin babası. oburluğu ve tembelliği ile tüm kasabada ün salmış biridir. hatta kasabanın en tembel kişisi olma ünvanını bileğinin hakkıyla * elinde bulundurmaktadır.
nicole watterson: ailenin annesi. çok sinirli, titiz ve hırslı biridir.
hayatımda izlediğim çizgi filmlerin içinde beni pokemondan sonra etkisi altına alabilmiş ve kendisine hayran bırakmış ikinci vazgeçilmez çizgi filmdir. esprileri son derece ince ve yetişkin insanların anlayabileceği düzeyde olup, yapım olarak içerisinde bir çok çizim ve çekim tekniği barındıran, karakterleri arasında darwin ile evlenmek istediğim ve kesinlikle ve kesinlikle normalde yapımları orjinal dillerinde izlemeyi seven benin bu yapımı kesinlikle ve kesinlikle türkçe dublaj başarısından dolayı türkçe dublaj olarak izlenmesini tavsiye ettiğim, hayal gücü ve eğlencenin dolu olduğu, gerçekten adının hakkını tam anlamıyla veren bir yapımdır.
izlerken bazen beynimi yakan olabilecek en orijinal formatla hazırlanmış çizgifilm.
yetişkinlere de hitap eden kaliteli çizgi film. gumball'ın babası robert'ın sahneleri beni benden alıyor. uyuşukluğu, saflığı, yemeğe olan düşkünlüğü ve tabii işe karşı olan inanılmaz önyargısı... en son (bkz:avatar the last airbender) izlerken bir çizgi filme kendimi verebilmiştim. son olarak hemen her bölümü bulamayabiliyorsunuz. ingilizce biliyorsanız işiniz pekala daha kolay. yine de kendi yayını olmasına rağmen cartoon network de bile bölümlerin hepsi yok.
bir bölümde gumball ve darwin, annesine bilgisayar kullanmayı öğretiyordu. sanırım en çok yarıldığım bölüm odur. 10 kere izlesem izlerim.

https://www.youtube.com/watch?v=K2-TQqRT... 41:50'de başlıyor bahsettiğim bölüm.