tiramisu

içine içkiler ilave edilerek yapılan pastalardır. kedi dili bisküvisinden yapılmışının tadına bakmışlığım var. sevdiğim bir pastadır aynı zamanda.
malzemeleri de şöyledir;

2 çorba kaşığı neskafe
2 çorba kaşığı toz şeker
1 hazır kakaolu pasta altı
1 çay fincanı sıcak su

krema malzemeleri;

yarım litre süt
1 adet yumurta
3 kahve fincanı toz şeker
3 kahve fincanı un
1 paket labne peyniri

afiyet olsun.
"malzeme listesini verdin birde yapılışınıda yazsaydın ya" dediğim pasta.
kendisini bir orgazmik yiyecek olarak tanımlayabileceğimiz, kahve eşliğinde yenildiğinde etkisini daha da arttıran pastamsı.
tarifi soran paw için
nescafe ve şekeri bir fincan içinde sıcak su ile karıştırın. hazır keki enlemesine iki parçaya ayırın. kekin iki parçasını da hazırladığınız nescafeli karışımla ıslatın.
un, şeker, süt ve yumurtayı karıştırın. koyulaşıncaya kadar karıştırarak pişirin. ocağı kapattıktan sonra labne peynirini ekleyin ve telle çırparak pütürsüz olmasını sağlayın.
hazırladığınız kremanın yarısını ılıkken, kek parçalarından birinin üzerine sürün. kekin diğer yarısını üzerine kapatın. kalan kremayı sürün. kahve ile süsledikten sonra soğuması için bekletin.
baileys ile tüketildiğinde istemdışı ereksiyonlar ve orgazmlar yaşamanıza sebebiyet veren, dışarda yapılanının " ben fabrikasyonuuuuumm" diye yırtındığı, en güzelini evde kendi elleriyle yapan birinde bulabileceğiniz mükemmel pasta.
türkçe çevirisi kaldır beni anlamına gelen italyan tatlısı, nereyi nasıl kaldırdığı ise yiyene kalmış.
italyan menşeli olmasına rağmen nedense hep japoncaymış gibi geliyor adı. bir de herkes yapana bir bok atmada yarışırdı yemekteyiz adlı programda öyle kalmış aklımda.
basit tiramisu tarifi

hazır krema paketleri. tamamen tarife göre yapılacak. 1 paket labne peyniri. hazırlanan krema ve peynir iyice çırpılacak.
bundan sonra iki seçenek var. kedi dili yada hazır pasta tabanı.

hazır pasta tabanı ile: iki parça bunlar. kahve hazırlayacaz önce. bir büyük kupa sıcak su. iki çorba kaşığı granül kahve namı diğer nescafe. iki çprba kaşığı toz şeker.iyice karıştırın. isteyen rom aroması koyabilir buna güzel oluyor.
pasta tabanlarından birini paketten çıkarın. fırça veya kaşık ile ıslatın kahvenin yarısı ile. üstüne kremanın yarısını güzelce yayın. diğer pasta tabanı henüz o plastik kabınca. çıkarmadan kahvenin diğer yarısı ile ıslatın her yerini. neden kabı içinde pasta tabanı? ıslatınca yavşıyorlar. parçalanıyorlar. o yüzden. dikkatlice diğerinin üstüne yerleştirin. kremanın diğer yarısını dikkatlice yayın. en üste bol, çok bol kakao tozu serpin. çay süzgeci kullanın iyi olur. yan tarafları kremalamayın. üstünü dümdüz yapmayın. kakao tozu herşeyi halleder. iyice dinlendirin. buzdolabında en az 6 saat bekletin.

kedi dili diye satılan kekimsi şeyler var. paketlerde satılıyor. her pakette 4 küçük paket daha var. uygun bir kap bulun yapmak için pastamızı. sonrası hemen hemen aynı. iki parmağınızla kedidillerini hızlıca kahveye sokun çıkarın ve kaba koyun. fazla tutmayın kahve içinde dağılır hemen. bir kat dizin. üstüne krema. ikinci kat kedi dili. ikinci kat krema. kakao. dinlendirin. afiyet olsun.

bekaretimi uğruna satacak kadar sevdiğim tatlı.özsüt de yenmelidir.
güzel bi italyan tatlısı
sevmeyenine henüz rastlamadığım tatlı.

bu tatlıyı yapan tanıdığım neredeyse herkes "yapmasının özel bir yetenek istediğini", "en-en-en-asıl tarifini kendinin bildiğini", ve "tartışmasız herkesten daha iyi yaptığını" söylüyor. sanırım bu tatlının yapanda rte kompleksi yaratma gibi bir etkisi var. yiyen içinse bir problem yok.

"hah, tiramisu yapmayı senden öğrenecek değilim!"
italyadan dünyaya yayılmış bir tatlıdır. tiramisunun kelime" anlamı beni neşelendir." şeklinde türkçeye çevrilebilir. yani bu güzel tatlıya da böyle bi isim yakışırdı.
gecenin bir ortasında kafanıza takılan yedirtmeden yatırmayan kekimsi toz yığını
tiramisu yapan tontis bir sef dusunsene... (düsünürken öldü)
böylesine lezzetli bir pastamsı-kekimsi tatlıyı yerken, tekrarlamaktan zevk aldığım uyduruk tekerlememi paylaşmalı: ti-ra-mi-su, ne-güzel-bir-şey-bu!
japon çizgi film karakterlerini hatırlatan pasta. italyan değildir bence.*
orijinal tarifinde;espresso,mascarpone ve rom yada konyak ile yapılan tatlı. kedi dili de ince olursa daha iyi olur.en son baktım romun şişesi olmuş 60 küsur lira,iki kaşık rom için o kadar para veremem tabi.
en sevdiğim tatlı olma özelliğine sahip, ev yapımına bayıldığım şey.