türkiye'de eşcinsel evlilik yasallaşsın mı anketi

annemin babamın bile karışmaya kendilerinde yetki görmedikleri durumun halk oylamasına açılması. anket şuradan görülebilir:

http://www.poltio.com/q/24792/ulkemizde-...
şu anki sonuçları, irlanda'da ortaya çıkan sonuçlarla tam tersi seyreden anket. onlar da: %62 evet %38 hayır, biz de: %38 evet %62 hayır *
son yıllarda homofobinin daha da tırmandığını gösteren anket. hükümet, medya ve ekran önüne çıkan kişilerin homofobiyi tetikleyen nefret söylemleri arttıkça halkın da nefreti artıyor. koskoca cumhurbaşkanı bile yaptığı mitinglerde bu nefreti körüklüyor. toplum buna hazır değil tabi, evet.
türkiye'de eşcinsellik yasallaşsın mı anketi olarak cevaplandığını düşündüğüm anket. hali hazırda eşcinsellerin toplum huzurunu bozma gibi nedenlerle kabul görmemesi bir yana alınan hiçbir kararda, çıkan hiçbir yasada adları dahi- insanlar arasında ayrımcılık yapmamak adına değil elbette- geçmemektedir. birini kabul etmeyen, dikkat gay çıkabilir uyarısı eşliğinde ikisinin yanyana gelmesini elbette istemez. zaten bu kadar bağnaz bir toplumda, en önemli hedef olarak görülürken, şu an evlilik bizler için yasallaşsa ne yazık ki kendi kapımıza alevilere uygulandığı gibi kendi elimizle çarpı koymuş oluruz.
çoğunlukçu demokrasi ne kadar doğru sonuçlar verir bu da ayrı bir tartışma konusu.
yasal olması baktığında güzel bir şey eşcinsel bireyler için.
fakat burası türkiye ve şuan insanlar bunu kaldırabilecek kapasitede değil.
hadi oldu diyelim. bugün evlenen ya da sokakta el ele gören çiftleri belinde silahla takip eden, döven, söz tacizlerinde bulunan insanlar olacak. ki şuan bile bu kadar şiddet var iken.
her şey oturduktan sonra, insanlar bizi artık gerçekten gördüklerinde ve kafalarından homofobik denilen hastalığı umarım bir gün yenebildiklerinde istiyorum.

herkes bu kadar kötüyken bunun yasal olmasına karşı bir cesaretim yok açıkçası.
affedersiniz sanki lgbt cinayetlerini engelledik sıra ali ile ramazan'ın nikah şekerlerini dağıtmaya geldi. daha komşu teyze küpe takan erkek görünce tövbe bismillah diyor, sen neyin derdindesin? hayır, evlilik hakkını hiç kullanmayacak/kullanamayacak olmama rağmen bende istiyorum ama her şeyin bir zamanı var. tepeden bakan elitist birisi gibi görünmek istemem ama türkiye'deki halklar cahil. adam daha sevgilisiyle el ele tutuştuğu için kızına türlü türlü işkenceler yapıyor oğlunun bir erkekle sevişmesini mi sindirecek. eh yani şu şartlar altında da sonuçlara pek şaşırmamak lazım. üzülmeyin, kırılmayın.

şu şartlar altında onay verseler şaşırırdım. üstelik o ankete "evet" diyenlerin büyük çoğunluğuda eşcinseller. bunu da göz önünde bulundurun.
%40 evet bence gayet iyi bir oran. ben %10-15 arasında kalır diye düşünmüştüm. bence de şuan yasallaşmasın, açık adres olmaya gerek yok, kimsenin öldürülmesine tahammülüm yok.
son duruma göre 36-64.

36 da gayet iyi bir rakam bu ülkede ancak asıl ezici kitlenin bihaber olmasından dolayı, sonucun -bence- iyimser çıktığı anket.

türkiye'de böyle bir yasal düzenlemenin olabileceğine pek ihtimal vermiyorum. bunun için bir süre daha sahtekar muhafazakarlıkla yönetilmemiz, havuç-sopa siyasetiyle ab ile ilişkilerimizin koyulaşması gerekiyor.

muhafazakar kültür, iktidar, sosyal/mahalle baskısıyla; olmadığı, çok az olduğu varsayılarak üzeri örtülü duran bir konu eşcinsellik. ancak ahlaki kısıtlamalar, kız-erkek ayrı ortam yaratmalar arttıkça pek çok hetero da bu dünyaya kayıyor. çocuklukta, ilk ergenlik yıllarında yaşanan masum deneyimler, yerini reel ilişki heyecanına bırakıyor.

yanisi: kızsız kalmış, öyle bir ihtimali olmayan heterolar da gaylarla ilişki kurmanın kolaylığına kapılıp; yalnızlıktan, abazalıktan bu dünyaya adım atıyor. önce, nefes alsın yeter bir delik peşinde büyük kısmı ya da oral yaptırma falan. sonra gelsin öpüşmeler, sevişmeler, duygusal bağlar vs

toplumdaki, siyasetteki, medyadaki bu görme/duyma/konuşma modu sürdükçe, gizli eşcinsellik patlamalar yapmaya devam edecek.

konuya dönecek olursak... kısa vadede değil ama bir 10 yıla kadar gerçekleşeceğini düşünüyorum.
yav he he...o kadar problem varken yillardir cozulemeyen, degismeyen veya uzlasilamayan sira buna gelecek. 100 yil bekleyin bir umut...