türkiye'nin en gereksiz kurumu

diyanet işleri başkanlığıdır. inansın inanmasın bütün halkın vergisinin sadece tek bir dinin tek bir kolunu temsil eden bu kokuşmuş kuruma verilmesi tam bir şaçmalıktır, haksızlıktır. hiristiyan, alevi, ateist vs.. vatandaşın vergisiyle cahiller ve yobazlar ordusunu finanse etmek de nedir? bu kurumun kendisi bizzat islama aykırıdır zaten. din hizmeti parayla satılır mı? gerçi allahın kitabı dedikleri kuranı da parayla satıyor bunlar. resmen kâr elde ediyorlar. bir de cami çıkışlarında milletten para toplamazlar mı. falanca yere yardım filanca yere yardım diye. daha bir tane okula, eğitim kurumuna yardım toplanıldığını görmedim. varsa yoksa kimsenin gitmediği camiler, kuran kursları yapılsın. birileri şu kurumu kapatsa da milletçe rahat etsek.
tamam diyanet işleri başkanlığı kapatılsa gram üzülmem. hatta ne duruyorsun hadi bunun için referandum yapalım ama avrupa birliği bla bla bakanlığı dururken listenin başına geçmeyi hak-etmiyor bence.

ayrıca diyanet işleri başkanlığı ile ilgili her ne kadar olumsuz görüşlerim olsa da ülkedeki yobaz kesimi kontrol altında tuttuğunu biliyorum. yani bu yobaz kesim bunları dinliyor. eğer böyle bir kurum olmasa herkes mahallesindeki, köyündeki hocaları ciddiye almaya başlayacak.

mesela bugün diyanete 8 yaşında kızla evlenebilir miyim diye sorsanız muhtemelen hayır cevabını alırsınız. ama buna saçma sapan bir tarikatın saçma sapan bir lideri ne der bilemezsiniz. bunun önüne geçemezsiniz. o yüzden türkiye gibi dinci, dini suistimal eden insanların yaşadığı bir ülkede diyanet işleri başkanlığına dinin kontrol altında tutulması olarak bakıyorum.

tabii keşke kapatılsa, bence. çelişmedim değil mi?
yardım olarak dağıtılan kömürlerle ortaya çıkan soluduğumuz kurum.
yobaz kesim kontrol altında tutulsun eyvallah da bunu neden inanmayan, diyanet işleri başkanlığı ile aynı fikirleri paylaşmayan insanların cebinden çıkan paralarla yapıyorlar? devlet neden kiliseleri ve cemevlerini de desteklemiyor? diyanetin imamları o köy hocalarından, tarikat şeyhlerinden farklı mı sanıyorsunuz? farklı onların başlarına neler geliyor biliyor musunuz? diyanetin kuruluş mantığı sakat bir kere. savunulacak hiçbir tarafı yok. bütçeden aldıkları paraya ne demeli. başkanlık olmasına rağmen birçok bakanlıktan kat kat fazla alan bu kurum ne işe yarıyor? ülkemize ne katıyor? yobazları kontrol etmek bu kadar maliyetli olmamalı. bu paraya adam gibi okul yapılıp öğretmen yetiştirilse kontrol edecek yobaz da kalmaz sanırım.
hayret kimse de dememiş: rtük.
bir dönem sucuk reklamlarına takmıştı, sonrasında dekolteye filan, şimdi de paralel dizilere.
sıhhat ve içtimai muavenet teşkilatı. yaklaşık 90 yıldır var, kamu sağlığı bakımından sike sürülecek bir faydasını gören varsa beri gelsin.

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1...
kurum kavramına denk gelmeyen bazı kamusal yapıları ve makamları da bunun içine katarsak; önem ve aciliyet sırasına göre:
- diyanet işleri başkanlığı, valilikler, kaymakamlıklar, ab bakanlığı ve yök.
canım sen soruyu yanlış sormuşsun, bak o soru şöyle
(bkz: türkiyenin gerekli kurumları)
he bu arada türkiyenin en gerekli kurumlarından biri diyanettir. diyanet bu halkın cemaatlere karşı dini anlamda tek yönlendiricisidir. en azından öyle olmalıdır. zira diyanetin olmaması durumuna fetva makamı olarak - bu önemli zira bir sisteme mensup bireylerin, bu sistemin çizgileri dahilinde yorumlanmaya açık mutlak konularında, bu görevi üstlenecek makam olarak- cemaatlere yönelecek. fakat bu ülke şeyh ve müritler ülkesi değildir. dolayısıyla bu durumu ancak diyanet ile önlenebilir kılabiliriz. şu tutumuda mantıklı bulmuyorum:"benim paramla benim ihtiyacım olmayan bla bla" sonuç itibariyle senin kullanmadığın kaldırımıda sen para veriiyorsun. senin kullanmadığın ilacada, çoğu hizmette bu böyle. devlet olma bilinci burada zaten. ortak havuz ve herkesin ihtiyacını karşılaması falan fıstık. devlete karşıysan, o ayrı. ayrıca cumhuriyetin kurucularına burada ne kadar saygı duyulsa az zira adı bile bu kurumun bir ton hassaslıkla seçilmiş. inanç bakanlığı değildir mesela, önemlidir bu. cumhuriyetin kurucularına halktan bağımsızdır. kendi burjuvazisini oluşturmuş insanlar bütünüdür yaftasını yapıştırmadan önce, ne kadar halktan konulara eğildiklerini görmek adına.
tutarlılık açısından diyanet. zira laik bir devlette diyanet gibi bir kurumun olması çelişkinin dik alası, saçmalık.
bana göre ise tbmm. parlamentonun hiçbirşeye yaramadığı 23 yıllık yaşam deneyimim ve benden öncekilerin yaşam deneyi öğretti çok şükür. zira faşizmle yönetilen ülkelerde parlamentonun görevi katliam kararları almak. istediği kadar içinde muhalif unsurlar barındırsın. ki bu muhalif unsurların varlığı katliam politikalarının uygulanmasına engel değil. demokrasinin hüküm sürdüğü bir yerde parlamentonun işlevselligindem bahsedilebilir ancak bizim gibi faşizmle yönetilen ülkelerde parlamento baskı aracıdır, dolayısıyla bana göre bu ülkedeki en gereksiz kurum parlamentodur. tiyatro izler gibi tbmm tv izliyoruz zaten, istedikleri yasayı geçireceklerini bilerek. istediklerini aklayacaklarını bilerek.
tiyatrodan ibaret...