uber

hem web üzerinden erişilebilen hem de app olarak kullanılabilen amerika yapımı uygulama. müşteri olarak ve sürücü olarak kayıt olunabiliyor. taksi ücretlendirmesinden daha uygun fiyatlar sunduğu için yakın zamanda hükümet tarafından engellenebileceği düşüncesindeyim. ayrıca aracı siz seçebiliyorsunuz, sürücünün fotoğrafını, aracın fotoğrafını görebiliyorsunuz, harita üzerinden güzergahı takip edebiliyorsunuz, 24 saat hizmet veriyor, puanlama sistemi de var, memnun kalmazsanız hem sürücüye düşük not verebiliyorsunuz ve bir daha onu seçmeyebiliyorsunuz.

https://www.uber.com/tr/
bitaksi uygulamasından farklı. bu normal taksileri değil istenirse 6 kişilik büyük transit tarzı lüks araçları çağırabiliyorsunuz. özellikle istanbulda yaşayanlar için güzel oldu çünkü malum taksicilerin biri birini tutmuyor ve güvenemiyorsunuz. bu uygulamada gideceğiniz rotayı önceden belirleyebilir ve ücreti de sürpriz olmadan yolculuk edebilirsiniz.
taksicilerin işini bozdular, daha ucuza daha kaliteli hizmet sağlıyorlar. tabi şuan taksiciler de toplanıp linç ediyorlar uber araç şoförlerini.

(bkz:uber'in hedef haline gelmesi)
içişleri bakanlığı uber uygulaması ile yolcu taşıyanlara içinde para cezası ve trafikten men cezalarının bulunduğu kanun tasarısı hazırlamış.yakında şehiriçi taşmacılık yine ticari taksilerin tekelinde olacakmış gibi duruyor.
http://www.webtekno.com/haber/amp/42207
yine bir türkiye klasiği. adamlar mazlumdan ve halktan yana olmak yerine yine teröristleri seçmişler ve onların lehine karar vermişler. tabi taksi kullanan kişiler halk değil bunların gözünde elit şahıslar. taksiyi en çok elitler kullanır, elitler de ancak chp zihniyetli olur kafasıyla hükmedildiği için hiç şaşırtmamıştır.
bugün 2 kez kullandığım ve hakkında eksik bilgilere sahip olduğumuz uygulama. sabiha gökçende kullanmak için açtım, kendi önerdiği genelde vito tarzında olan araçlar taksimetreden %30 civarında pahalı. bu seçenekte kişi sayınız fazla ise ekonomik oluyor elbette. diğer seçenek ise klasik otomobil ve taksimetre tarifesi.. nakit v kredi kartı seçeneği mevcut. yalnız asıl bomba bu değil.. sabiha gökçende onayladım işlemi, ilgili şöför beni aradı sizi çıkış kapısında bekliyorum dedi. 2 dk içinde buluştuk fakat bildiğiniz sarı taksi :) adam ubere kaydolmuş, pendik’ten yolcu getirmiş sonrasında benim çağrım ona yönlendirilmiş. normal taksimetre açıldı v yolculuk tamamlandı.. öğle saatlerinde ise kadıköy de tekrar kullandım v başka bir sarı taksi geldi çağrıya.. yani kalabalık değilseniz ve kredi kartı ile ödeme yapmayacaksanız taksi=uber olmuş. taksicilerle konuştum her ikiside sistemden memnun uber kullanıcı sayısı artsın istiyorlar :)
taksicilerin isyan ettiği uygulamadır.
abi çok rahat, asla taksiyi de taksicinin afra tafrasını ds çekmek istemem. uber candır umarım hep var olur ve kalitesinden ödün vermez.
birkaç yıl içinde tüm ulaşım ağını eline geçmesini temenni ettiğim kuruluş. kaliteyi savunacağız.
aslında bu yüzden biniyorlar ama nasıl anlatılır ki senin ve senin gibi düşünenlere onu kestiremiyorum. karalama haberleri çıktığından beri bu haberi bekliyordum adım gibi emindim çıkacağından. erkekler için bile çıkabilir ‘normal’ bir erkeğin ne işi var öyle arabada!

bugün itibariyle, en üst makamdan gelen "uber muber diye bir şey çıkmış, o iş bitti" konuşmasıyla ipi çekilmiş uygulamadır.
taksiciler eser miktarda vergi veriyor bilgilendirmesi ile başlayan entry taksi plaka fiyatları ile devam etsin.. uber öncesi ist da taksi plakası 2 milyon lira civarında iken evet yanlış okumadınız o gördüğünüz sarı taksilerin fiyatı yaklaşık 2.000.000 tl.
uber sonrası fiyatları 1.6 milyona düşsede cb bu açıklaması ile tekrar 2 milyonu geçecektir.
bugüne kadar uber kendinden emin bir şekilde yolcuya kesilen cezaları kendisi ödüyordu mahkeme kararını beklediği v hukuk sistemine güvendiği için cezaları geri alma umudu vardı sanırım.. cb nin açıklamarı belki fikirlerini değiştirir v tr den geri dönmemek üzere ayrılırlar