vampir

mitos olarak babil zamanından başlayıp, günümüze gelen karanlıkta dolaşıp, kan içerek beslenen yaratıklar olarak tasvir edilirler.

bircok filme konu olmuş efsanevi yaratık.
günümüzde teenage/ergen kitlenin okuma yetisini geliştirmek adına yazılan romanlarda karizması iyice çizilmiş mitten kopartılıp dımdızlak bırakılmış fantastik/mitolojik tür. buna karşın beyaz perdedeki en güzel örneklerinden biri ise (bkz: vampirle görüşme)
dean winchestera havale etmek gerekir.
doğuşu hakkında pek çok söylentiler bulunmaktadır. yazılan mitlerden en ilgimi çeken ise, ademin ilk karısı lilithin aynı şekilde topraktan yaratılmalarına rağmen seks esnasında altta olmaktan ve fiziksel olarak daha güçsüz olmaktan yakınması ile ilk feminist hareketleri sonucu lanetlenip, cennet bahçesi eden dan dünyaya yollanması ve bunun üzerine kabul etmediği cinsel ilişkiyi şeytanın kendisi ve/veya yaratıkları tarafından günde 100e yakın iblis ve bilimum lanetli yaratık doğumunu gerçekleştirmesi ile başlar. lilith mater, mater inferiorum, mater sospiriorum, mater tenebrarum efsaneleri de bu temele dayanır.

ikinci karısı, adem uyurken kemiklerinden alınan parça ile yaratılan havva ise ademe karşı yumuşak başlı olup zekasının ve yılan formunda cennet bahçesinde, gerçeği gösteren ağaca olan ilgiyi arttıran şeytanın etkisi ile kendilerini cennet bahçesinden kovdurtmuştur. az veya çok olarak herkesin farklı şekillerde bildiği bu hikayenin devamında ise adem ile havva
ın çocukları arasında çıkan kavga sonucu ilk cinayet işlenir.(bkz: habil ve kabil)

küçük kardeşini öldüren kabil, lanetlenerek karanlığa sürgün edilir. burada daha önce lanetlenen lilith ile karşılaşır ve lilith karanlığın içinde kabile klavuzluk etmeye başlar. karanlığın gücünü kullanmayı öğrenen kabil, lilithin oyunu ile başka bir boyuta gönderilir. burada karşısına çıkan melek mikailin "tanrı seni affetti" çağrısına karşı gelerek özgürlüğünü kendi bulmaya çalışan kabil, ilk lanetini alır. artık ne kabil ne de kabilin çocukları ateşe dokunamayacak ve güneşten mahrum kalacaklardı.

karanlıklar içinde saklanan kabilin karşısına azrail çıktığında ise tanrının bağışlayıcılığını tekrardan reddetmesi üzerine tanrı tarafından, azrailin ağzından bitmek tükenmez bir açlığa, sadece kan içerek beslenmek ve bir ölü gibi yaşayıp asla ölmemeye lanetlenir. bu inanışa göre tarihteki ilk vampir de odur.

bunun üzerine kabilin kanı ile beslenerek yaratılan ilk nesil klanlar ve ikinci nesil klanlar mevcuttur. konu çok uzayacağından başka bir başlıkta incelenmesi daha iyi olacaktır.

ek olarak, bir insandan vampir yaratılırken, bir vampirin kanının içirilmesi şeklinde bir ritüel bulunmaktadır. bunlar, o vampirlerin çocuğu olarak adlandırılır ve her seferinde güçleri/lanetleri kademe kademe, nesilden nesile azalır. bu sayede günümüzde hala vampirlerin varlığına, aramızda olduğuna inanılır lakin lanetleri zayıflayıp yok olduğundan, insanlardan bir farklarının kalmadığı düşünülmektedir.

benim gözümde ise vampir fantazisinin biricik örneği ravenloft diyarı ve strahd von zarovich candır. şimdiki yeniyetme vampir manyaklığı ise sadece bu altkültüre küfür niteliğinde bir bayağılaştırmadır.
vampir denilince hayatımda true blood başı çeker.
hakkında aklıma ilk gelen anne rice kitaplarıdır. pembe dizi kıvamındaki dandik twilight zımbırtısı yokken anne rice okurdu insanlar, interview with the vampire izlerlerdi. neyse ki diğer kitaplarının da filme çekileceği haberini aldım, mutluyum.
bunun dışında preacher'daki irlandalı vampir cassidy gelir aklıma. harika bir karakterdir. başına gelen trajikomik olaylarla güldürmeyi başarır.
bak the elder scrolls'da da vampir olabiliyorduk, onu hatırladım ayrıca. skyrim'in gecelerinde az avlanmadım.