yaz saati

bu sene 25.03.2012 - saat 03:00 de saatlerin 1 saat ileri alınmasyla geçeceğimiz uygulamadır. baharın geldiğini hatırlatan ve beni neşelendiren olaylardandır.
pazar günü işe gidecekleri rahatsız eden saat uygulamasıdır, bir saat az uyuyacağım mnskym lanet olsundur.
ayı sözlük saatinin henüz geçemediği uygulama olmakta, ah siz ayılar biraz daha fazla uyumak için yapıyorsunuz bunu biliyoruz.*
uygulamayı unutanların amma uyumuşum yaaa diyerek saate bön bön bakmasıdır.
ben mi yanlış hatırlıyorum bir kaç sene önce bu sene son denmemiş miydi buna? ondan sonra yine bu sene son falan demişlerdi gibi hatırlıyorum. yiyorlar mı be bizi?
sözlüğün umursamadığı uygulama. hala bir saat geriden geliyor sanırım *
bütün yıla yayılması gereken uygulama.saat 5 te hava mı kararır ?
orta ölçekli bir hidroelektrik santrali geyiğinin sebebi olan şey. benjamin franklin'in suçu bunlar.
kendisine bi' süreliğine elveda diyip kış saatine geçince, şimdi bir saat erken mi kalkacağız yoksa bir saat fazla mı uyuyacağız sorusunu yeniden gündeme getiren uygulama. yaz saati uygulaması daha sevilesidir, akşam 8'de sahilde güneş batışını izlemektir. güzel olan, havanın 5'te kararacak olması değildir.
yaz saati uygulaması bu sene normal olarak 25 ekim 2015'te bitecekti.
ancak " 1 kasım 2015 erken genel seçimleri" nedeniyle bir erteleme yapılacakmış.

--- spoiler ---
hükümet sözcüsü numan kurtulmuş, 1 kasım seçimleri yüzünden ertelenen kış saati uygulamasının başlama tarihini açıkladı.

25 ekim 2015'te geçilmesi planlanan kış saati uygulamasının, 1 kasım 2015 pazar günü yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 kasım 2015 tarihine ertelenmesi gündeme gelmişti.

numan kurtulmuş, konuyla ilgili çalışmanın yapıldığını belirterek, "enerji bakanlığı çalışma sürdürüyor. büyük ihtimalle 15 gün tehir edilecektir. bu da seçim tedbirlerinden biri olarak düşünülüyor. büyük ihtimal 8 ya da 9 kasım tarihlerinden birisinde yaz saati uygulamasından vazgeçilecek, yani normal saate geçilecek" diye konuştu.
--- spoiler ---

kaynak: http://www.ntv.com.tr/turkiye/yaz-saati-...
saat dönemleri arasında en güzel olan kısım. gece 21e kadar aydınlık kalan hava güzel yaz geceleri... tez zamanda kavuşmak dileğiyle...
saat dönemleri arasında en güzel olan kısım. gece 21e kadar aydınlık kalan hava güzel yaz geceleri... tez zamanda kavuşmak dileğiyle...
(bkz:#261293)´te aktardığım haber kesinleşmiş:

--- spoiler ---
yaz saati uygulaması 8 kasım'da sona erecek

1 kasım milletvekili genel seçimi nedeniyle yaz saati uygulamasının sona ereceği tarih, 25 ekim'den 8 kasım'a ertelendi.
alınan bilgiye göre, yaz saati uygulamasının sona erdirilmesinin ertelenmesine yönelik düzenleme, enerji ve tabii kaynaklar bakanı ali rıza alaboyun'un imzasıyla başbakanlığa gönderildi. bakanlar kurulu tarafından da onaylanan erteleme kararı, resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

bakanlar kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 mart'ta 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınmıştı. bu karara göre, 25 ekim'de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınması gerekiyordu.

yapılan yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulaması 1 kasım'da yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 kasım'da sona erecek ve saatler 04.00'ten 03.00'e alınacak.
--- spoiler ---

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/yaz-saati-uyg...
sırf avrupa ile uçuş saatlerinin uyuşması adına sürdürülen uyduruk uygulama.
sanıldığı kadar ciddi bir tasarruf sağlamadığı, yapılan hesaplarla kanıtlanmıştır.
aynı düzeyde bir tasarruf, birkaç bin makam arabasının daha az kullanılması ya da kaç ak saray'ın birkaç aylık masraflarının kısılması durumunda bile elde edilebilmektedir.
bu nedenle, saat düzeniyle oynanması sonucu insan bedeninin dengesinde yaratılan huzursuzluğun bireysel maliyetlerinin, elde edildiği iddia edilen tasarruftan çoook daha yüksek olduğunu ileri süren uzmanlar vardır...
(bkz:#261599)'da belirtildiği gibi 1 kasım 2015 seçimleri yüzünden 25 ekim 2015 yerine 8 kasım 2015'de saatler geri alınarak yaz saatinden kış saatine geçilecek. microsoft, çeşitli windows sürümleri için bir yama yapmış bu konuyla ilgili olarak.

ys15

yama yayınlamayan diğer işletim sistemleri ve elektronik cihazlar için güncelleme olmaması durumunda, "manuel" yani el ile kullanıcıların bu ayarlamayı yapması gerekmekte ve sistemlerin takip edilmesi lazım... aksi takdirde 25 ekim 2015 günü kendiliğinden saati geri alan bir sistem, elektronik cihaz, düşünülmesi güç aksamalara neden olabilir.